У водах головних річок України знайшли залишки «ковідних» препаратів ㅡ Мінекології

Аналіз трьох головних річок, які використовують для водопостачання населення, — Дніпра, Дністра і Сіверського Дінця — показав, що у їх водах є залишки препаратів, які входять до «ковідного протоколу» для лікування пацієнтів із COVID—19.

Про це розповів заступник міністра екології та природних ресурсів України Михайло Хорєв телеканалу «Дом».

За його словами, лише нещодавно проводився первинний аналіз (скринінг) води з Дніпра, Дністра і Сіверського Дінця. Зокрема, здійснювали цільовий скринінг на 3200 речовин (коли є конкретний перелік речовин і їх шукають у воді) та на 64 тисячі речовин, коли перевіряли припущення, є вони у воді чи ні.

«Згідно з результатами, справді якісь забруднювальні речовини є», — сказав Хорєв.

Зокрема, за його словами, в українських водах помітили дуже велику кількість цинку. Але, схоже, це може бути природний стан вод в Україні, оскільки всюди, де здійснювали скринінг, знайшли перевищення показника цинку. Науковці перевіряють, чи може це залежати від сезону.

Окрім того, у невеликій кількості виявлені пестициди та метали, водночас у воді фактично немає ртуті.

«Це дуже добре. А в європейських річках є така проблема, і вони з цим активно борються», — каже Хорєв.

Також дослідження показали, що у воді є фосфати, які застосовуються під час виробництва мийних засобів, та залишки фармпрепаратів.

«"Ковідних" препаратів дуже багато. Те, що входить саме до "ковідного" протоколу, саме ці речовини зараз у нас у воді. Ми це фіксуємо. Ми ж із вами вживаємо таблетки. Велика кількість людей лікується, і це все потрапляє туди», — цитує Хорєва «Дом».

Він також додав, що це не є особливістю України — у водах Європи та сама проблема.

«У Європі відбувається те саме... Європейці чітко оцінюють: якщо фармпрепарати трапляються у воді — це означає, що погано, недостатньо працюють очисні споруди», — каже Хорєв.

А втім, за словами Хорєва, річки в Україні перебувають у набагато кращому стані, ніж усі про них думають, зокрема через те, що у нас дуже мало промислових об'єктів.

Заступник міністра запевнив, що 70% проблем, пов'язаних із якістю води, «лікуються» будівництвом або модернізацією чинних очисних споруд: «Фактично, головний забруднювач на сьогодні — це людина, тобто стічні води водоканалів. Ми щороку публікуємо топ-100 найбільших забруднень, там 70% — це водоканали. Бо в них неефективні очисні споруди, на жаль».