Європейський центральний банк (ЄЦБ) розпочав опитування, щоб з’ясувати ставлення громадян Євросоюзу до запровадження цифрового євро.

Про це оголосила директорка установи Крістін Лаґард у Twitter.

«Оскільки європейці все частіше використовують цифрові засоби для витрат, заощаджень та інвестицій, ми маємо бути готові до запуску цифрового євро в разі потреби», — йдеться у твіті Лаґард.

Як уточнює спеціалізоване видання CoinDesk, ідеться про цифрову валюту центрального банку (central bank digital currency, CBDC). Це ті ж гроші, що видаються центробанком, але в цифровій формі — тобто ними можуть користуватися всі, а не лише, приміром, банки в розрахунках між собою.

Не нова ідея

Ідея запровадження цифрового євро не нова: її ЄЦБ озвучував ще у жовтні 2019 року. Тоді цифровий євро установа визначила як «електронну форму грошей центробанку, доступну для всіх громадян і підприємств — як банкноти, але у цифровій формі», і наголошувала, що вони не замінять паперові гроші, а лише доповнюватимуть їх.

Також тоді ж Європейський центробанк заявив, що до середини 2021 року оголосить, чи планує запускати цифрове євро. Невідомо, чи вплинула на плани ЄЦБ пандемія коронавірусу.

CBDC десь ще є у світі?

Ідея цифрових валют центрального банку стала особливо популярною із виникненням криптовалют і технології блокчейну. Електронні гроші тестують у всьому світі, однак повноцінно в обігу не використовують.

Свої CBDC уже розробляють Китай, Швеція, Маршалові та Багамські острови та ще деякі країни. У Венесуелі на тлі політичної кризи у 2018 році взагалі оголосили про запуск власної криптовалюти El Petro, прив'язаної до ціни нафти в країні. Але її швидко заборонили у США.

В Україні улітку 2019 року Нацбанк здійснив пілотний випуск електронних гривень — їх тоді тестували на співробітниках відомства. У лютому 2020-го тодішній голова НБУ Яків Смолій заявив, що установа готова до запуску е-гривні, однак спершу там прагнуть впевнитися, що цей випуск не порушить тенденції до повільного зростання цін в Україні.

Поділитись: