У Європарламенті закликатимуть передати Україні конфісковану в Лівії бронетехніку — ЗМІ

У Європарламенті збирають підписи за передання Україні бронетехніки, яку конфіскували на території Лівії.

Про це пише Politico з посиланням на нідерландське ЗМІ RTL Nieuws.

Нідерландський депутат Барт Гротгюйс попросив членів Європарламенту підписати листа, де закликається передати Україні захоплені транспортні засоби операції IRINI та аналогічне військове обладнання чи боєприпаси з цієї або інших операцій ЄС.

За інформацією ЗМІ, йдеться щонайменше про 146 одиниць броньованої техніки. 41 броньований всюдихід BATT UMG військова місія ЄС IRINI конфіскувала в жовтні 2022 року. Ще понад 100 броньованих позашляховиків, оснащених гарматами, місія вилучила влітку 2022 року.

На тлі інформації про те, що США відправили в Україну іранські боєприпаси, Гротгюйс зазначив, що Європа може зробити те саме, пише RTL Nieuws.

«Оскільки це роблять США, то чому ми не можемо? Усе залежить від політичної волі», — сказав він.

Депутат також додав, що техніку потрібно передати Україні якнайшвидше: «Війна в Україні перетворюється на війну на виснаження. Передання майже 150 транспортних засобів було б дуже чітким сигналом для росії, що Європа хоче зробити все можливе [для перемоги України]».

За даними ЗМІ, лист надішлють державам-членам із Комітету з питань політики та безпеки (PSC), Комітету Європейського фонду миру та командиру військово-морської місії.

«Оскільки це поза межами ЄС, PSC має мандат щодо того, що має відбуватися [зі зброєю]», — пояснив депутат.

Чому діє ембарго на ввезення зброї до Лівії?

У лютому 2014 року в Лівії було оголошено про розпуск Загального національного конгресу. У червні того ж року в Лівії відбулися дострокові парламентські вибори, перемогу на яких здобуло антиісламістське об'єднання генерала Халіфи Хафтара. Ісламська опозиція, однак, відмовилась визнавати результати голосування. Конфлікт прихильників Хафтара з ісламською опозицією переріс у громадянську війну.

Через громадянську війну 31 березня 2020 року ООН запровадила ембарго на постачання зброї до Лівії. Саме з цією метою розпочали Середземноморську операцію Військово-морських сил Європейського Союзу IRINI.