Аналіз ДНК показав, що найстаріша муміфікована людина у світі, яку в 1992 році знайшли в «Печері духів» на заході США, була пращуром корінного американського племені пают-шошонів.

Судові тяжби щодо приналежності природної мумії почалися в 1996 році після того, як радіовуглецевий аналіз показав, що вік мумії — приблизно 9400 років. Рік по тому плем’я пают-шошонів з Фаллонскої резервації спробувало заявити свої права на останки для термінової репатріації, відповідно до Закону про захист і репатріацію могил корінних американців. Однак доступ до мумії вони не отримали, оскільки її походження достеменно не встановили.

Плем’я подало до суду на федеральний уряд — і судовий процес затягнувся на 20 років. Під час нього антропологи наполягали, що останки мають залишатися в музеї на благо громадськості, адже вони багато розповідають про ранні жителів Північної Америки.

У 2016 році вчені отримали дозвіл племені на проведення першого генетичного аналізу мумії. Нещодавно вчені отримали остаточне підтвердження, що вона дійсно має корінне американське походження. З урахуванням нових даних, рештки передали племені, а згодом поховали за традиціями народу.

Генетик, який проводив тест ДНК, професор Еське Віллеслев пояснив, що плем’я відчуває родинні почуття щодо «Печери духів»:

«Нам, європейцям, ймовірно, важко зрозуміти, але це можна порівняти з похованням матері, батька, сестри або брата. Як якби наших батька або матір зробили частиною виставки — саме це вони відчували в відношенні Печери духів».

Раніше археологи виявили найдавніші фігурні татуювання на шкірі двох єгипетських мумій в Британському музеї.

Поділитись: