У 20-ту річницю підписання Будапештського меморандуму, згідно з яким Україна віддала ядерну зброю в обмін на гарантії безпеки та недоторканності кордонів із боку США, Великої Британії та Росії, Київ почувається зрадженим усіма сторонами. Про це пише Deutsche Welle. Видання нагадує, що Україна відмовилася від 176 стратегічних і понад 2500 тактичних ядерних боєголовок. Держава і так не мала б від них особливої користі, адже «ядерна валізка» була у Росії – каже екс-президент Леонід Кравчук, який вів переговори про роззброєння. Хай там як, Україна сподівалася на виконання домовленостей. Однак анексія Криму Росією та реакція (чи її відсутність) з боку інших двох країн-гарантів довели, що документ не був вартий паперу, на якому він був написаний, – цитує видання одного з німецьких експертів із України.

Джон Гербст, екс-посол США в Україні і Роджер Маєрсон, економіст, Нобелівський лауреат також згадують про Будапештський меморандум у статті для Huffington Post. Вони пишуть про те, що США можуть зробити, щоб допомогти Україні. По-перше, вважають автори, Сполучені Штати мають визнати свої зобов’язання за Будапештським меморандумом і надати Україні зброю для самозахисту зараз, коли вони стикнулася з зовнішньою агресією. Така зброя може включати протиповітряне, протиракетне, протитанкове, а також розвідувальне обладнання. По-друге, США мають послати сигнал Росії, що якщо та виконає свої зобов’язання у рамках Мінських угод та поверне Донбас під контроль Києва, то Сполучені Штати не будуть заохочувати вступ України в НАТО. І нарешті, США мають активніше переконувати український уряд невідкладно провести реформи.

Президент України Петро Порошенко написав статтю для газети The Wall Street Journal. «Вперше з 1991 року, відколи Україна стала незалежною, у неї з'явився шанс на перетворення в справжню європейську демократичну країну», – так починається цей матеріал. У ньому йдеться про новий уряд, в якому працюватиме троє іноземців. Головним його завданням, за словами Порошенка, є боротьба з корупцією. Україна об’єдналася через російську загрозу, «з метаннями між Сходом і Заходом, які тривали останні 23 роки, покінчено: абсолютна більшість наших громадян хоче, щоб Україна була європейською». Порошенко пише про те, що ідея федералізації має на меті розколоти Україну і чужа їй, натомість державне управління буде децентралізовано.

Китай змовився з Росією, щоб уникнути сплати Україні 14 млн доларів за військовий корабель типу «Зубр», зібраний у Криму і переданий Пекінові за кілька днів до анексії півострова. Про це пише  The Washington Times. Тепер Москва переконує Китай розрахуватися саме з нею за доставку судна – передати гроші двом кримським суднобудівельним компаніям, які потім підуть у російський бюджет.

Від промови Владіміра Путіна перед Федеральними зборами чекали багато, та ці очікування не виправдалися – пише інтернет-видання Большой город. Насправді головний її месидж звівся до того, що Путіну та Росії потрібно більше часу, щоби зрозуміти, як жити далі. Путін не знає, що робити з економікою. Так само він не знає, що робити з політикою – a недолугі порівняння Криму з Єрусалимом скоро наб’ють оскомину навіть найпалкішим прибічникам російського президента, вважає автор статті. «Росія не може скасувати санкції, не може змінити громадську думку на Заході, не може повернути Україні східні області, не може взагалі нічого суттєвого. Вона може лише займати ту позицію, яку вона займає зараз». На думку автора, Путін чекає, що ситуація вирішиться сама собою – подорожчає нафта та рубль, Захід скасує санкції – і пропонує почекати всім росіянам.

Поділитись: