«Укроборонпром» позиціонує «Оплот» як найкращу вітчизняну розробку. Один такий танк коштує 120 мільйонів гривень. У виробництві задіяні близько 100 українських підприємств. Щоправда, на озброєнні ЗСУ його й досі немає. Який він — найкращий в Україні танк та чи потрібен він армії — з’ясовувало Громадське.

«Уже зараз ми плануємо повністю укомплектувати одну роту десятьма танками «Оплот» наступного року», — із такою заявою виступив секретар Ради нацбезпеки та оборони Олександр Турчинов після відвідин харківського заводу імені Малишева цьогоріч у червні.

«Оплот», який позиціонується Україною, як найкращий вітчизняний танк, прийнятий на озброєння ще 2009 року. Однак фактично Збройні сили його не мають і досі — замовлення Міністерства оборони на 10 одиниць так і не виконали. Не знайшли грошей у бюджеті. Натомість уже шість років завод імені Малишева виконує експортний контракт по виробництву танків для Таїланду.

Потужний двигун «Оплоту» забезпечує більшу швидкість, танк має досконаліший захист та сучасну систему управління озброєнням. Це робить його значно дорожчим, проте й надає перевагу перед «Булатом» та іншими модернізованими танками, які Україна отримала в спадок від Радянського союзу. Попри це, питання про забезпечення «Оплотами» власної армії постало лише у 2014-му, коли Росія анексувала Крим та розпочала війну на Донбасі.

Збірка танків «Оплот» на заводі імені Малишева у Харкові Фото: Анастасія Канарьова/Громадське

Про доцільність використання цих танків у зоні АТО сперечалися і самі військові, і керівники держави. Іще на початку 2017 року президент уважав, що виробляти дорогі та складні танки в умовах війни нераціонально, адже можна за ті самі кошти модернізувати наявні машини до «Булатів».

«Або один «Оплот», або 10 глибоко модернізованих і капітально відремонтованих Т-64 і Т-80. У першу чергу ми маємо забезпечити танкові підрозділи за надзвичайно короткий термін», — заявив  Петро Порошенко в січні.

Проте останню партію радянських Т-64, модернізованих у «Булати», передали військовим іще в березні 2013 року. Відтак нових машин такого типу завод Малишева не випускав, а лише ремонтував пошкоджені.

«У нас немає «Булатів», ми про них лише чули. Навіть я, командир роти, жодного разу не бачив цей танк. Усі лише кажуть, що вони начебто десь є», — розповідає командир танкової роти 93-ї бригади ЗСУ Павло Міщенко. Бригада нещодавно повернулася із зони АТО разом зі своїми старенькими Т-64.

Один «Оплот» коштує дежаві як 10 глибоко модернізованих і капітально відремонтованих Т-64 і Т-80 (на фото - танк Т-64) Фото: Богдан Кінащук/Громадське

«Якщо, наприклад, треба дуже швидко вийти з бою і проїхати велику дистанцію, не факт, що старі двигуни витримають. Машини перегріваються. Від початку конфлікту жодна з машин не пройшла належного технічного обслуговування і капітального ремонту. Технічний стан не відповідає вимогам», — каже Міщенко.

У відповіді на наш запит командування Сухопутних військ ЗСУ запевнило, що «Булати» на озброєнні є. Їхня кількість - інформація з обмеженим доступом.

За Мінськими домовленостями, важка артилерія участі в бойових діях наразі не бере, тому танки — у зоні відведення. Ми поїхали в Донецьку область, щоб побачити, яка техніка є в розпорядженні українських танкістів. 92 бригада ЗСУ показала нам Т-64, яким близько 40 років. Про «Булати» й «Оплоти» хлопці лише мріють.

У липні цього року президент таки підписав указ про виділення додаткових 300 мільйонів гривень зі спецфонду на перші 10 «Оплотів» для Збройних сил. Проте на появу цих бойових машин в армії наступного року годі сподіватися.

«Танки «Оплот» для Таїланду й танки «Оплот» для України — це два різні проекти. Упродовж року завод Малишева почне готувати виробництво, на це піде весь 2018 рік. А потім в темпі один танк на місяць постачатимуть до Збройних сил. Тобто, фактично за два роки ми отримаємо одну танкову роту вартістю 1,2 мільярди гривень», — пояснює військовий експерт, директор Defense express Сергій Згурець.

За ці ж гроші можна було б забезпечити сім танкових рот ушестеро дешевшими «Булатами».

Україна не виробляє поки що «Оплоти» для власних потреб, машини експортуються закордон (на фото - демонстрація танку «Оплот» на теріторії заводу імені Малишева у Харкові) Фото: Володимир Струмковський/УНІАН

«Немає потреби вкладати багато часу і грошей в «Оплоти». Якби Україна їх отримала, істотно ситуацію на полі бую вони б не змінили. У разі найгіршого сценарію, тобто повномасштабних бойових дій з Росією із застосуванням їхньої звичайної зброї, Росія, напевно, зможе просто розгромити українські танки хоча б через значну кількісну перевагу. У вашій ситуації краще мати багато простих танків, ніж кілька дуже дорогих», — упевнений військовий експерт Wilson Center Майкл Кофман.

Поки ж ми не виробляємо «Оплоти» для власних потреб, машини експортуються закордон. 2011 року Україна уклала контракт на поставку 49 танків у Таїланд на загальну суму 200 мільйонів доларів. За даними «Укрспецекспорту», завод імені Малишева отримав кошти в повному обсязі. Вони, за словами компанії, мали піти на розвиток танкобудування. Проте через кількаразовий зрив термінів виробництва замовлення виконується й досі і, на думку експертів, наразі не є фінансово вигідним для України.

«Це питання іміджу. Інакше і росіяни, і будь-яка інша країна-конкурент на цьому ринку, казатиме, що Україна неспроможна будувати танки», — каже Сергій Згурець.

Куди саме пішли гроші, отримані за таїландським контрактом, скільки техніки модернізували чи виробили за ці кошти для українського війська, дізнатися не вдалося. Держпідприємство посилається на комерційну та державну таємницю.

Поділитись: