Україна повідомила МАГАТЕ про лісові пожежі біля ЧАЕС, яку захопили окупанти

Україна прозвітувала до Міжнародного агентства з атомної енергії (МАГАТЕ) про лісові пожежі у районі Чорнобильсокї АЕС, яку захопили російські окупанти.

Про це повідомляє МАГАТЕ.

В Агентстві отримали повідомлення, що вогнеборці намагалися загасити лісові пожежі поблизу ЧАЕС. У Києві та на двох атомних електростанціях виявили незначне підвищення концентрації цезію в повітрі, але суттєвих радіологічних проблем це не викликало. Наразі МАГАТЕ співпрацює з українською стороною, щоб отримати додаткову інформацію про пожежу.

Радіаційну ситуацію в зонах спостереження АЕС моніторить Центр прогнозування наслідків радіаційних аварій Українського Гідрометцентру ДСНС України. Ще 21 березня центр повідомляв про погіршення радіаційного стану в Зоні відчуження та за її межами через лісові пожежі на радіоактивно забруднених територіях.

Це один із факторів, який зараз призводить до підвищення рівня радіоактивного забруднення повітря. Але гасіння пожеж було неможливим через окупацію Зони відчуження російськими військами, повідомляє Державна інспекція ядерного регулювання України.

Згідно з даними порталу NASA, який дозволяє моніторити інформацію про пожежі, райони займань у період з 11 по 18 березня 2022 року були переважно в західній та центральній частинах Зони відчуження.

23 березня Державна інспекція ядерного регулювання повідомила, що в Зоні відчуження ЧАЕС та на її межі фіксують сотні теплових аномалій, що може свідчити про зловмисні дії окупантів та випалювання трави через початок сезону польових робіт.

Яка ситуація на ЧАЕС?

Російські окупанти захопили Чорнобильську АЕС ще 24 лютого — у перший день повномасштабного вторгнення рф до України. Всі об’єкти ДСП «Чорнобильська АЕС» та об’єкти, розташовані в Зоні відчуження, перебувають під контролем військових рф.

Міністр енергетики Герман Галущенко 8 березня заявив, що працівників ЧАЕС утримують у заручниках. Всередині станції перебувають приблизно 500 російських солдатів та 50 одиниць важкої техніки.

Часткову ротацію персоналу Чорнобильської АЕС та евакуацію людей, які були на території окупованої станції, вдалося провести аж 20 березня. До того часу персонал перебував на робочих місцях приблизно 600 годин, героїчно виконував свої професійні обовʼязки та підтримував належний рівень безпеки. На заміну евакуйованим відправили 46 добровольців з-поміж працівників станції.

Наразі регулювальний контроль стану ядерної та радіаційної безпеки на майданчику ДСП «Чорнобильська АЕС» і на території зони відчуження, а також контроль ядерних матеріалів досі неможливий.

За даними Держінспекції ядерного регулювання, окупанти грубо порушують вимоги радіаційної безпеки на підприємстві та в Зоні відчуження, що призводить до погіршення радіаційної ситуації.

Окрім того, з 24 лютого не проводилися необхідні регламентні роботи, заходи з технічного обслуговування та ремонту систем і обладнання. Через це вже неможливо відновити роботу окремих датчиків контролю нейтронного потоку, потужності дози гамма-випромінювання та радіаційного забруднення повітря. А подальше невиконання ремонтних робіт може призвести до відмов інших систем та елементів, важливих для безпеки.