Україна та Данія офіційно підписали безпекову угоду: стали відомі деталі

Прем'єр-міністерка Данії Метте Фредеріксен та президент України Володимир Зеленський підписали безпекову угоду у Львові, 23 лютого 2024 року
Прем'єр-міністерка Данії Метте Фредеріксен та президент України Володимир Зеленський підписали безпекову угоду у Львові, 23 лютого 2024 рокуFacebook / Ігор Жовква

Президент України Володимир Зеленський та прем'єр—міністерка Данії Метте Фредеріксен 23 лютого у Львові підписали Угоду про співробітництво у сфері безпеки та довгострокову підтримку між Україною та Данією.

Про це повідомив Офіс президента.

Згідно з угодою, у 2024 році військова допомога Данії становитиме щонайменше 1,8 млрд євро. Крім того, Данський Фонд на підтримку України виділив 8,5 млрд євро на поточну підтримку України у 2023-2028 роках.

Також Данія «підтримуватиме зусилля із забезпечення цілісного потенціалу F-16, зокрема шляхом надання винищувачів, боєприпасів, тренажерів та навчання, а також роблячи внесок у довгострокове обслуговування винищувачів і створення належних умов в Україні».

Окрім того, сторони закріпили підтримку розбудови морського флоту України, зусиль із розмінування, а також надання Данією високотехнологічної військової допомоги: безпілотників, засобів зв'язку, радарів та обладнання для виявлення.

Документ також підтверджує підтримку членства України в ЄС і НАТО, шляху реформ, співробітництва в галузі оборонної промисловості, у сфері розвідки, кібербезпеки, відновлення України, питання санкцій та притягнення агресора до відповідальності.

Традиційно, безпекова угода також передбачає, що в разі будь-якого нового вторгнення росії в Україну негайно активується механізм консультацій із Києвом. Група країн, які уклали з Україною аналогічні безпекові угоди, негайно обговорюватимуть контрзаходи.

Варто зазначити, що ця угода двостороння. Україна своєю чергою зобов’язується впроваджувати необхідні реформи, які сприяють демократії, боротьбі з корупцією та демократичному контролю над збройними силами.

Нагадаємо, Україна вже уклала схожі угоди про співробітництво між країнами у сфері безпеки з НімеччиноюФранцією та Великою Британією. Як відомо, на черзі також угода з Нідерландами.

Раніше країни G7 погодилися надати Україні двосторонні гарантії безпеки на саміті НАТО у Вільнюсі. До цієї ініціативи долучилися понад 20 країн. Велика Британія стала першою країною, яка уклала остаточну угоду.