Українські церкви просять не переслідувати українців, яким релігія не дозволяє брати зброю

Зустріч Всеукраїнської ради церков і релігійних організацій та прем'єр-міністра Дениса Шмигаля, 19 жовтня 2023 року
Зустріч Всеукраїнської ради церков і релігійних організацій та прем'єр-міністра Дениса Шмигаля, 19 жовтня 2023 рокуВРЦіРО

Всеукраїнська рада церков і релігійних організацій 19 жовтня провела зустріч з прем'єр—міністром Денисом Шмигалем, на якій, зокрема, обговорили, що робити з військовозобов'язаними українцями, чиї релігійні переконання не дозволяють брати до рук зброю.

Про це йдеться в повідомленні ВРЦіРО.

Так, замість кримінального переслідування, Всеукраїнська рада церков радить залучати таких вірян до роботи з підсилення обороноздатності держави за межами військових формувань.

Зазначимо, що частина військовозобов'язаних, які відмовляються брати участь в обороні держави, аргументують це релігійними заборонами. Декого з таких притягнули до кримінальної відповідальності за ухилення від служби.

Наприклад, суд призначив рік ув'язнення 40-річному Михайлу Яворському, який казав, що хоче підтримати Україну, але лише згідно з «біблійними принципами». На п’ятий день вторгнення він навідався до місцевого військкомату, аби пояснити, чому він не може стати на захист країни.

У суді частина з таких обвинувачених наполягає на тому, що їхня позиція не є зрадою Батьківщини, а випливає «з глибоко укорінених принципів і релігійних переконань», писав New York Times.

Більше контексту

Тисячі військовозобов'язаних виїхали з країни, попри заборону. Дехто переходив річку вбрід або платив контрабандистам, щоб вони переправили їх через кордон. У червні Держприкордонслужба повідомляла, що щодня за спробу нелегального виїзду з країни затримують до 20 чоловіків.

Відмова від військової служби за переконаннями є міжнародно визнаним правом, закріпленим у Конституції України. Але після повномасштабного вторгнення росії в Україну був запроваджений воєнний стан. Отже, право на альтернативну службу фактично зникло.

Водночас видання NYT, провівши аналіз, констатувало, що Україна залишається «надзвичайно згуртованою протягом важкої боротьби за своє існування», а відмовники з міркувань совісті складають лише «крихітну частину».