Чотирьох вболівальників місцевого футбольного клубу «Зоря» звинувачують у шпигунстві і можуть засудити до 20 років тюрми

10 жовтня в Луганську затримали чотирьох вболівальників місцевого футбольного клубу «Зоря»: Влада Овчаренка, Артема Ахмерова, В’ячеслава Українського і Дмитра Крамаренка — усім немає й 20 років. Хлопці — місцеві мешканці і не виїжджади з Луганська після створення так званої «ЛНР». Усіх чотирьох звинувачують у шпигунстві на користь України. 

Перший місяць жодних офіційних коментарів у так званому «МГБ» самоназваної республіки щодо затриманих не було. 4 листопада «міністр» «МГБ ЛНР» Леонід Пасічник заявив, що його співробітниками затримано 4 «неофашситів ультрас «Чоро-білі», які займались підривною діяльністю». Підривали «державний устрій» хлопці з  ультрас, за словами Пасічника, за допомогою відеороликів у соцмережах, на яких вони спалюють прапор «ЛНР».

В’ячеслав Український. Скріншот з відео допиту

За словами так званого міністра, «МГБ» виявило вже до 32 людей, які «неодноразово проводили агресивні профашистські акції». Також Пасічник сказав, що «Головне управління розвідки міноборони вербувало підлітків для «проведення деструктивних акцій» і збирало інфрмацію, що містила в собі державну таємницю»

Як і за що затримали ультрасів

10 жовтня Владислав Овчаренко йшов на концерт в центр міста, розповідають друзі, з якими він домовився зустрітися. Дорогою він зник. Місцеперебування хлопця нікому не було відомо до моменту обшуків у Влада дома.

Владислав Овчаренко. Скріншот з відео допиту

Друзі Влада припускають, що на нього так зване «МГБ» могло вийти з допомогою його твіттер акаунта «луганська хунта», в цього акаунту майже три з половиною тисячі читачів, в ньому Влад висловлював проукраїнську позицію, висвітлював події в Луганську з початку 2014 року, писав про обстріли, які здійснювали бойовики, також писав про настрої мешканців міста.

Наприкінці вересня Влад написав, що вирішив поїхати.

А за 10 днів до зникнення — що збирає гроші на ліки, але нсправді, кажуть друзі, це було пов'язано з планами переїхати до Києва.

Тим, хто відгукнувся, у своєму твіттері Влад надсилав номер банківської картки свого друга — теж «ультраса» Артема Ахмерова. За номером цієї картки «МГБ», як припускають друзі  хлопців, і дізналось їхні імена. Зараз цю картку використовують як доказ того, що ультраси отримували фінснування неонацистської діяльності від Києва.

Артем Ахмеров. Скріншот з відео допиту

Однією з тих, хто фінансував «діяльність неофашистів» була, як стверджують в «міністерстві державної безпеки», Марія Варфоломєєва (українська журналістка, яка пробула в полоні самопроголошеної «ЛНР» рік і два місяці і була звільнена на початку 2016). Сама Варфоломєєва в коментарі Громадському сказала, що перерахувала на картку 150 гривень, бо товаришувала з Владом, а загалом хлопцям вдалось зібрати три тисячі гривень.

Обшук у квартирі Владислава Овчаренка. Скріншот з відео

Два тижні тому з’явилось відео допитів та обшуків хлопців. На одному з відео обшуку співробітники “МГБ” демонструють знайдені стікери з проукраїнськими картинками, які нібито хлопці розклеювали в місті, чим підривали “державний устрій “республіки””.

Обшук у квартирі Владислава Овчаренка. Скріншот з відео

Також знайшли футбольні фаєри, які назвали «піротехнічними засобами, які належать до армійських спецзасобів». 

А також роздруковані на чорно-білому принтері листівки із символікою полку «Азов», листівки із закликами до бойовиків іти здаватись в СБУ та до місцевого населення — об’єднуватись проти насильства.  

Скріншот з відео

Що відомо зараз

Проти всіх чотирьох порушили кримінальну справу за статтею 335 КК «ЛНР» — «шпигунство», формулювання статіті — «зрада батьківщини». Звинувачують — у «створенні неонацистської організації, відділу батальйону «Азов»». В «МГБ» заявили, що під час розслідування встановили факти вербування Овчаренка і Ахмерова співробітниками головного управління розвідки мінооборони України з позивними «Большой» і «Злой», їх також звинуватили в поширенні листівок із закликами до повалення конституційного ладу.

Зараз так зване «МГБ» перевіряє інформацію щодо причетності ультрасів до коректування артилерійського вогню по Луганську у 2015 році, а також — до «масових вбивств» на Майдані в Києві, в одеському будинку профспілок, до провокацій і нападів на активістів під час псевдореферендуму про незалежність «ЛНР».

Дмитро Крамаренко. Скріншот з відео допиту

Що буде далі

Під час допиту Артем Ахмеров каже, що він з хлопцями проходив підготовку на полігоні в Чугуєві (місто неподалік Харкова) влітку 2014 року. Рідні Ахмерова наполягають, що за межі Луганська він в той час не виїжджав. На відео Влад Овчаренко говорить, що його намагалась завербувати воєнна розвідка мінооборони. Друзі затриманих переконані, що свідчення хлопці давали під тиском.

За цими даними «МГБ» буде нескладно засудити чотирьох ультрасів за шпигунство. Санкція цієї статті — до 20 років ув’язнення. Оскільки вони місцеві, а батьки трьох із них не мають проукраїнських поглядів, то в списки на обмін фанати “Зорі” навряд чи потраплять.

Ірина Геращенко, представниця України в гуманітарній підгрупі в переговорах у Мінську, в коментарі Громадському сказала, що про ультрасів знає «небагато».

В полку «Азов» зробили офіційну заяву, в якій спростували свою причетність до затриманих луганчан.

Поділитись: