УПЦ МП назвала заяву речника МЗС «притаманною російській пропаганді». Все почалося з доповіді ООН
Українська православна церква московського патріархату заявила, що коментар речника Міністерства закордонних справ Олега Ніколенка про доповідь ООН «складається лише з шаблонів, притаманних російській пропаганді».
Про це повідомила пресслужба УПЦ МП 27 березня.
Йдеться про заяву, яку Ніколенко сьогодні оприлюднив у Facebook. Він написав, що свобода не тотожна праву підривати національну безпеку. Так речник МЗС відповів на доповідь ООН про те, що обшуки в УПЦ МП можуть бути «дискримінацією».
УПЦ МП офіційно відреагувала на це, заявивши, що Ніколенко, «не маючи можливості аргументовано заперечити очевидні факти, зафіксовані міжнародною організацією, вдався до заяв, стиль яких відповідає хіба що характерним рисам російської пропаганди».
«Його допис слід розуміти як відкрите звинувачення всієї УПЦ в діяльності проти національної безпеки. Зробивши це без жодного посилання на справедливий судовий вирок, представник МЗС України лише підтвердив правдивість висновків офісу Управління Верховного комісара ООН з прав людини і вкотре проявив відверте наклепницьке та дискримінаційне ставлення», — стверджують в УПЦ МП.
Там також заявили, що реакція МЗС України та українського омбудсмена Дмитра Лубінця «красномовно свідчить міжнародному співтовариству про наявність серйозних порушень з боку держави фундаментального права на свободу релігійних переконань».
Сам Ніколенко на цю заяву УПЦ МП поки ніяк не відреагував.
Детальніше про доповідь ООН
Напередодні Управління Верховного комісара ООН з прав людини заявило, що обшуки правоохоронців у приміщеннях Української православної церкви московського патріархату можуть «мати дискримінаційний характер». У доповіді Управління згадується, що Служба безпеки України провела обшуки в монастирях, офісах, навчальних закладах та іншій власності УПЦ МП в Києві та ще низці регіонів країни.
В ООН стверджують, що в деяких випадках співробітники СБУ допитували священнослужителів із використанням поліграфа.
«УВКПЛ стурбоване тим, що дії держави, спрямовані проти УПЦ, можуть мати дискримінаційний характер. УВКПЛ також нагадує про необхідність забезпечення того, щоб усі особи, яким висунуто кримінальні звинувачення, користувалися всім спектром невіднятних прав на справедливий судовий розгляд», — заявили в ООН.
Нагадаємо, у січні росія ініціювала засідання Ради безпеки ООН через «утиски єдиної канонічної православної церкви в Україні», тобто УПЦ московського патріархату. Тоді постійний представник США сказав, що заяви рф щодо релігійної свободи — це ще одна спроба виправдати безпідставний напад на Україну.
московський патріархат в Україні
Після російського вторгнення очільник РПЦ патріарх кирило фактично підтримав агресію росії. А предстоятель УПЦ МП митрополит Онуфрій засудив повномасштабне вторгнення, висловив підтримку українським військовим і закликав володимира путіна «негайно припинити братовбивчу війну». Низка священників УПЦ МП навіть припинила згадувати під час богослужінь ім'я кирила як свого патріарха.
А вже наприкінці травня УПЦ МП на Соборі в Києві заявила про повну самостійність і незалежність від РПЦ. Однак, крім юридичних зв'язків із російською церквою, в УПЦ могли залишитися канонічні.
Восени правоохоронці активно взялися за розслідування зв'язків УПЦ з рф та завітали з обшуками до низки її об'єктів. За їхніми результатами повідомляли про знайдені російські агітматеріали.
Президент Зеленський 2 грудня ввів у дію рішення РНБО щодо заборони діяльності в Україні релігійних організацій, афілійованих із центрами впливу в росії. Саме рішення нічого не забороняє, але в ньому є низка доручень уряду. А 9 грудня комітет парламенту підтримав законопроєкт, який пропонує заборонити діяльність РПЦ та підлеглих їй структур в Україні.
Крім того, РНБО ввела персональні санкції проти десятьох діячів УПЦ МП. Серед них — колишній народний депутат і диякон Вадим Новинський, а також намісник Києво-Печерської лаври владика Павло (Лебідь). Натомість Синод УПЦ МП просить Зеленського скасувати санкції.
- Поділитися: