З березня держава перераховуватиме гроші на індивідуальний рахунок в Ощадбанку або Укрпоштою тим, хто претендує на отримання державної допомоги на оплату комунальних послуг (на фото — Центр соціальних служб у Святошинському районі Києва, 2 листопада 2018 року)
Фото:

Мусієнко Владислав/POOL

У березні частина українців замість субсидій отримає гроші на оплату комунальних послуг. І хоча для цього уряд має ще ухвалити відповідну постанову, але Міністерство соціальної політики вже зараз активно працює над новою системою монетизації субсидій. «Спонсор» такої активності уряду президент Петро Порошенко, який минулої п’ятниці навіть збирав ситуативну нараду з цього питання попри те, що це не входить до його прямих обов’язків. Громадське розбиралося про що говорили на Банковій і як нарада у Президента змінить порядок виплати субсидій.

П’ятнична нарада

— Пане Президенте, певне ви довіряєте людям більше, аніж я.

— Андрію Олексійовичу, я вірю, що ви теж довіряєте людям. Тому саме ви зможете зробити це найкраще (впровадити реальну монетизацію – ред.).

Цією фразою Петро Порошенко зробив міністра соціальної політики Андрія Реву головним відповідальним за те, щоб уже з березня більшість субсидіантів отримали гроші на комунальні послуги. Президент стверджує, що він — прихильник реальної монетизації, коли люди отримують на руки гроші, якими можуть оплатити спожиті послуги. Тоді як профільний міністр сумнівається у відповідальності споживачів.

Вищезгаданий діалог переповіла Громадському керівниця житлово-комунальних програм Громадянської мережі ОПОРА Тетяна Бойко. Вона була серед запрошених в Адміністрацію Президента на ситуативну нараду щодо монетизації субсидій.

На Банковій зібрали усіх причетних: голову уряду, представників Міністерства фінансів, Мінсоцполітики, Мінінфраструктури, Нафтогазу України, Ощадбанку, Укрпошти, представників ОСББ та профільних громадських організацій.

На зустрічі не обговорювали строки запровадження реальної монетизації, а також хто отримає на руки гроші: ті, хто подався на отримання субсидії торік чи ті, хто зробив це після Нового року.

Утім, обговорили, що можна зробити, аби люди, отримавши «живі» кошти, платили за спожиту комуналку, а не витрачали їх на власний розсуд. Варіанти два: призупиняти чи забирати субсидію або ж примусово переводити на «віртуальну» монетизацію — коли гроші йтимуть на рахунок і з нього списуватиметься сума відповідно до платіжки.

Монетизація з березня

За словами міністра фінансів, гроші на комуналку є. Андрій Рева каже, що реальна монетизація почнеться з березня — біля 4 мільйонів українців отримають від держави гроші, які мають піти на оплату комунальних послуг.

«Було ухвалене політичне рішення про те, щоб тих людей, яким призначена субсидія з жовтня, перевести на грошові розрахунки уже в готівковій формі з березня. Це робиться для того, щоб до травня мати уявлення про те, який механізм є більш ефективним. Безготівковий механізм ми запустили з 1 січня, а тепер опрацьовуємо готівковий — в експериментальному порядку усім видати гроші і подивитися, як це буде працювати», — заявив міністр соціальної політики виданню РБК-Україна.

Але гроші виплатять не всім, а лише тим, хто отримав субсидію торік — чотири мільйони людей отримають на руки в середньому по півтори тисячі гривень. Це шість мільярдів у місяць. Для порівняння це в 5 разів менше за щомісячні пенсійні виплати.

А громадяни, які просили субсидію вже цього року, отримуватимуть її безготівково.

За словами міністра соціальної політики Андрія Реви, два варіанти надання субсидій дозволять вже у травні проаналізувати, який із них ефективніший.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ Житель Обухова відмовився від комунальних послуг. Він сам утримує свій будинок, і це дешевше

Як виплачуватимуть гроші?

Живі гроші виплачуватимуть до кінця цього опалювального сезону, заявив у коментарі Громадському директор Департаменту державної соціальної допомоги Мінсоцполітики Віталій Музиченко. Чи виправдає себе така система вирішать після згодом.

Як саме виплачуватимуть гроші — поки що обговорюють. Утім, з огляду на те, що на зустріч запросили представників «Ощадбанку» та «Укрпошти», найімовірніше уряд вибере схему, за якою зараз платять пенсії: частина людей отримає гроші на рахунки в банку, частина — через Укрпошту. Порядок виплат затвердять до 1 лютого.

Чого варто боятися

Головний ризик — люди отримають гроші і не заплатять за комунальні послуги. І тут дуже важливо, щоб Уряд доніс ідею реформи до людей, бо хтось усвідомлено витратить субсидійні гроші на інші потреби, а хтось може просто не розібратися, чому в лютому в платіжці одна сума, а в березні в 10 разів більша.

Ризик номер два — живі гроші уряд поки платитиме тільки в березні-квітні. В такому випадку монетизація може перетворитися на «тисячу Порошенка», коли чинний президент виплату субсидій перетворить на один із пунктів своєї передвиборчої програми. І разом з платіжками, розішле привітання з «реальною» монетизацією. І хоча люди пам’ятають, коли хтось їм платить зайву тисячу, проте це не завжди є запорукою перемоги на виборах. Це добре знає Юлія Тимошенко.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ Гроші замість субсидій: як це працюватиме

Поділитись: