Уряд виділить 3 млрд гривень на гуманітарне розмінування для фермерів. Як це працюватиме?

Порядок компенсації вартості послуг із розмінування фермерських ділянок
Порядок компенсації вартості послуг із розмінування фермерських ділянокМіністерство економіки України

Кабінет Міністрів затвердив рішення про компенсацію витрат фермерам за гуманітарне розмінування сільськогосподарських земель. Держава покриє 80% загальної вартості процесу очищення територій від мін.

Про це повідомили у Міністерстві економіки України.

Там зазначають, що на програму компенсації витрат за гуманітарне розмінування в держбюджеті на 2024 рік заклали 3 млрд гривень. Ціну на послуги з розмінування визначатимуть на відкритих торгах у системі Prozorro, а компенсацію надаватимуть лише раз за одну забруднену ділянку.

Таку компенсацію не зможуть отримати ті фермери, проти яких Україна запровадила санкції або якщо кінцевими власниками сільськогосподарських угідь будуть громадянами країни-агресора. Аграрії, які зараз на стадії ліквідації чи банкрутства або ж мають податковий борг, теж не зможуть претендувати на часткове покриття витрат. Програма компенсацій поширюється на підтверджені забруднені ділянки в Київській, Чернігівській, Сумській, Харківській, Донецькій, Херсонській, Миколаївській та Дніпропетровській областях.

«Менш ніж за рік Україна збільшила свої спроможності у розмінуванні в рази й після обстеження повернула до використання 18 000 км² землі. Запуск програми компенсації фермерам має дати ще більший поштовх для розвитку ринку гуманітарного розмінування, адже держава створює додаткову фінансову мотивацію очищувати земельні ділянки від вибухонебезпечних предметів і для власників та орендарів, і для бізнесу, який може заробляти на розмінуванні», — розповів заступник міністра економіки України Ігор Безкаравайний.

У Мінекономіки зазначають, що ймовірно забрудненими й забрудненими залишаються 156 тисяч квадратних кілометрів українських територій. Це, зокрема, землі сільськогосподарського призначення. Мінекономіки планує за 10 років очистити 80% забруднених земель і зробити їх безпечними для використання.