Політика

Ув'язнений у Чечні українець Карпюк заявив про тортури

Політика/Ув'язнений у Чечні українець Карпюк заявив про тортури
Зберегти
Вигляд

17 березня 2014 року Миколу Карпюка, заступника лідера Правого сектора з ідеологічної роботи, затримали на російському боці кордону між Брянською та Чернігівською областями прикордонники РФ. Його утримують у чеченській в'язниці та звинувачують у вбивстві російських військових у першій чеченській війні.

У листі, який адвокат Карпюка Дока Іцлаєв передав до Європейського суду з прав людини, Микола Карпюк свідчить, що до нього застосовували тортури, та він намагався покінчити життя самогубством. Карпюку також погрожували, що фізичне насильство застосують до його дружини та сина, яких викрадуть. 

«Старший групи назвався Максимом і розповів мені, що зі мною будуть робити, щоб я зізнався у інкримінованих мені злочинах. Він заявив, що спочатку мене зрадять тортурам електричним струмом і яким способом його пропускатимуть. Потім будуть застосовані фізичні насильства, якщо ці методи не матимуть результату - буде викрадена моя дружина і син. Їх будуть піддавати такому ж насильству і все одно змусять мене зізнатися у злочинах», - пише Карпюк. 

Він повідомив у листі, що його катували електричним струмом.

«Мені зв'язали мотузками ноги і руки, наручники зняли. До другого пальцю правої ноги і середньому пальцю правої руки приєднали клеми. Потім почали пропускати через мене електричний струм з різною тривалістю: то перебігу десятків секунд, то миттєвими поштовхами, то тривалий час. Скільки часу це тривало не знаю. Я ні в чому не зізнавався, оскільки не брав участі в бойових діях. Під час проведення такого роду "дізнань" мені часто говорили: «Ти робив те-то», «Тоді-то ти прибув в Грозний і робив те-то і те-то», «З тобою були такі-то люди» і подібні звинувачення», - йдеться у листі в'язня. 

 

 

 

«Через тортури електрикою у мене оніміли пальці рук. Я їх погано почував. Вивозили мене для цих "процедур" чотири ночі. Струм пропускали через різні частини тіла: через все тіло, через серце, через статеві органи», - пише Карпюк.

Українця також також позбавляли сна та засовували під нігті голки.

«Через певний час тортури припинилися і мені сказали, що наступної ночі наша бесіда продовжиться. Мене привезли в ІТТ, зняли пов'язку з очей і провели в слідчу кімнату, де закрили в загратованому відсіку розміром 1 м х 1 м. У цій клітці мене утримували 4 доби і не давали спати. У кімнаті позмінно знаходилося по одному конвоїру, які стежили за тим, щоб я не спав», - розповів в'язень.

Під тортурами та загрозою того, що вкрадуть сина та дружину Карпюка, він підписав зізнання: «Я заявив, щоб не чіпали сина і дружину, я готовий прийняти провину і підписати всі необхідні документи. Максим попросив мене розповісти йому, моя свідомість. Я розповів те, що почув від них під час тортур. Що відбувалося далі не знаю. У мене почалося марення ... Максим мені сказав, що "печінку і серце я вже посадив" ... Я розумів, що обмовив багатьох людей, своїх друзів, товаришів».

З листа стало відомо, що Карпюк намагався покінчити життя самогубством, але конвоїри не дали йому це зробити. 

«Коли я потрапив в камеру, я знайшов іржавий цвях, заточив його об стіну і хотів порізати собі горло. Я розумів, що вийти з ситуації, що склалася можу лише позбавивши себе життя. Але в камері була непомітна відеокамера. До мене увірвалися конвоїри, які стежили за мною і забрали цвях, обшукали камеру і довго ще стежили за моїми діями ... Звичайно, на моїй совісті лжесвідчення проти багатьох людей. Ці докори сумління будуть зі мною до останніх днів. Нехай же мені пробачать ці люди. Я робив це не зі злого наміру, а в ім'я захисту сина і дружини ... », - йдеться у листі.

12 жовтня у Верховному суді республіки Чечня, що в Грозному, розпочнеться розгляд по суті справи стосовно двох українських громадян — Миколи Карпюка та Станіслава Клиха.  Їх обох звинувачують в участі в першій чеченській війні в 1994-1995 роках, зокрема, в убивстві російських військових. За сукупністю статей обом загрожує від 15 років до довічного ув'язнення. Третьому «співучаснику» цього «бандформування», теж громадянину України, Олександру Малофєєву вже винесли вирок. Шатойський районний суд Чечні 29 вересня засудив його до 24,5 року ув'язнення.

17 березня 2014 року Миколу Карпюка, заступника лідера Правого сектора з ідеологічної роботи, затримали на російському боці кордону між Брянською та Чернігівською областями прикордонники РФ.

/ фото Олена Білозерська

hromadske.tv

Пов`язані новини