В аеропорту Кабула завершується евакуація. Таліби готуються взяти під контроль летовище та створити новий уряд
Сполучені Штати завершують евакуацію людей та виведення своїх військ з Афганістану. У цей час «Талібан» готується перейняти контроль над аеропортом Кабула та утворити новий уряд.
Про це повідомляють Reuters та Associated Press.
Американський чиновник анонімно зазначив, що в аеропорту залишилися приблизно 4 тисячі військових США, у найактивніші дні евакуації було 5 800 солдатів. У Пентагоні підтвердили зменшення кількості військових, але не уточнили конкретне число.
Представник західної служби безпеки розповів, що зараз триває завершальна фаза евакуації та виведення військ США. Раніше завершити операцію планували до 31 серпня. За його словами, американці евакуюють із Кабула ще 1000 мирних жителів.
Із 14 серпня (за день до захоплення Кабула талібами) до вечора 28 серпня США та їхні союзники евакуювали 113 500 людей. Велика Британія, Франція, Канада та інші країни вже припинили евакуаційні рейси. У Великій Британії зазначили, що не вивезли всіх, кого хотіли, але пообіцяли «робити все можливе, щоб допомогти їм».
Як пише AP, 28 серпня бойовики встановили нові блок-пости на дорогах до аеропорту Кабула та не пропускали на територію летовища більшість афганців. За даними журналістів, місця, де люди збиралися з надією втекти з країни, наразі майже порожні.
Західні країни просять своїх громадян не наближатися до воріт аеропорту, оскільки є загроза нового теракту.
Також представники «Талібану» повідомили, що готуються взяти під контроль аеропорт. Кажуть, що в них є інженери та техніки, які підтримуватимуть летовище.
«Ми чекаємо фінального сигналу від американців, щоби повністю контролювати аеропорт Кабула», — сказав анонімно представник талібів.
Новий уряд Афганістану на тлі кризи
Речник «Талібану» Забіхулла Муджахід заявив, що найближчим часом угруповання створить новий уряд. Спершу він казав, що новий кабінет утворять упродовж тижня, але згодом уточнив, що процес може затягнутися на один-два тижні, пише Reuters.
Він також ухильно відповів, чи будуть жінки у складі нового уряду. За його словами, це рішення ухвалюватиме керівництво угруповання. Крім того, «Талібан» закликає США та інші західні країни зберегти з ними дипломатичні відносини і після виведення військ.
Економіка Афганістану, яка постраждала від десятиліть війни, після приходу до влади талібів стикається з втратою мільярдів доларів іноземної допомоги. У Кабулі зростають ціни на продукти, а банки не працюють уже два тижні. Угруповання 28 серпня наказало банкам відновити роботу. Однак з рахунків за тиждень можна знімати не більш ніж 200 доларів або 20 тисяч афгані (приблизно 6 тисяч грн).
Муджахід обіцяє, що економічні проблеми вдасться вирішити після створення нового уряду.
Що відбувається в Афганістані?
Після оголошення про виведення військ США й НАТО з Афганістану у травні 2021 року там почалися активні воєнні дії. Вони зрештою призвели до захоплення влади бойовиками угруповання «Талібан» 15 серпня. Президент Афганістану Ашраф Гані виїхав із країни до Об'єднаних Арабських Еміратів, щоб уникнути кровопролиття.
Зрештою 19 серпня «Талібан» оголосив про створення «Ісламського Емірату Афганістан». Країна вже мала цю назву понад 20 років тому, коли «Талібан» контролював тамтешню владу.
Після виїзду Гані віцепрезидент Афганістану Амрулла Салех заявив, що за конституцією саме він тепер є очільником країни. Салех, за даними ЗМІ, наразі збирає коаліцію, що протистоятиме владі «Талібану» в Афганістані, у північній провінції Панджшер, яка єдина не визнала владу «Талібану».
Таліби, які вже правили Афганістаном у 1996-2001 роках, обіцяли не відновлювати сувору систему шаріату за середньовічним зразком. Проте люди на місцях стверджують, що це не так.
- Поділитися: