В американському Вісконсині — протести через каліцтво поліцією темношкірого. Двох людей застрелив, імовірно, підліток

У Кеноші палають автівки. Їх підпалили протестувальники, які вийшли на вулиці через каліцтво афроамериканця Джейкоба Блейка, Вісконсин, США, 24 серпня 2020 року
У Кеноші палають автівки. Їх підпалили протестувальники, які вийшли на вулиці через каліцтво афроамериканця Джейкоба Блейка, Вісконсин, США, 24 серпня 2020 рокуEPA-EFE/TANNEN MAURY

У місті Кеноша американського штату Вісконсин тривають протести через каліцтво 29—річного афроамериканця Джейкоба Блейка поліцейськими. На третій день масових акцій у стрілянині загинули двоє протестувальників, ще один — поранений. Губернатор Вісконсину оголосив надзвичайний стан у Кеноші й направив туди Нацгвардію для заспокоєння ситуації.

Інцидент за участі Джейкоба Блейка та поліцейських стався 22 серпня. Правоохоронці заявили, що приїхали на виклик через побутову сварку, але більше подробиць не повідомили: ані про те, хто викликав поліцію, скільки поліцейських прибули і хто саме їх викликав.

У мережі викладені кілька відео з місця події. На них видно, як Блейк виходить із автівки на вимогу правоохоронців і лягає на неї, після чого один із поліціянтів хапає його за футболку і стріляє щонайменше кілька разів. Стрілянина супроводжується криками перехожих, зокрема дітей.

Адвокати Блейка пізніше заявлять, що він намагався «владнати сімейну сварку» між двома жінками. Те ж скажуть і свідки. Крім того, за словами нареченої Блейка Лакіши Букер, в автівці під час стрілянини перебували троє дітей Блейка, які все бачили.

29-річний чоловік наразі перебуває в лікарні у важкому стані. За словами одного з адвокатів сім'ї Бена Крампа, куля пошкодила його хребет, через що Блейк лишається паралізованим. «Аби Джейкоб Блейк знову міг ходити, знадобиться диво», — зазначив Блейк. Інший адвокат, Патрик Сальві, заявив, що чоловіка також поранили в печінку й нирки.

Двох поліцейських, причетних до інциденту, відсторонили від роботи, заявили в поліції Кеноші. Проти них відкрили розслідування через можливе перевищення службових повноважень під час інциденту з Блейком.

Через кілька годин після стрілянини жителі Кеноші рушили до офісу поліції міста. Протестувальники також підпалювали автівки й трощили їх битами. Після цього правоохоронці Кеноші оголосили про підвищений ризик мародерства й порадили цілодобовим закладам тимчасово закритися.

На тлі протестів у місті губернатор Вісконсину Тоні Еверс 24 серпня запровадив комендантську годину в Кеноші й направив туди кількасот бійців Національної гвардії для придушення протестів. Утім частина протестувальників проігнорувала обмеження й вийшла на вулиці. Їх правоохоронці розганяли сльозогінним газом і, за словами самих протестувальників, ґумовими кулями й димовими шашками.

У ніч на 26 серпня під час протестів сталася стрілянина: невідомий відкрив по людях вогонь із рушниці, внаслідок чого загинули двоє, а ще один був ушпиталений із несмертельними пораненнями. Правоохоронці арештували ймовірного стрільця — ним виявився неповнолітній американець із Ілінойса.

Раніше окружний шериф Кеноші повідомив, що основна версія стрілянини — конфлікт між протестувальниками й групою озброєних людей, які охороняли місцеві заклади від мародерства.

Тим часом президент США Дональд Трамп заявив, що вже сьогодні (26 серпня) направить до Кеноші федеральні війська. «Ми НЕ потерпимо мародерства, підпалів, насилля й беззаконня на американських вулицях», — написав Трамп у Twitter.

У США із кінця травня тривають протести проти насилля з боку поліції щодо темношкірих і расизму. Приводом до них стала смерть афроамериканця Джорджа Флойда під час затримання правоохоронцями. Один із них душив Флойда коліном протягом понад 8 хвилин.

Усіх правоохоронці, причетних до вбивства Флойда, звільнили з поліції та арештували. Дерека Шовіна, який душив коліном афроамериканця, звинувачують в убивстві.

Смерть Флойда здобула значний резонанс у США та за їхніми межами. Світом прокотилася хвиля кампанії «Життя темношкірих важливі», покликана привернути увагу до проблеми расизму й насилля в правоохоронних органах.