В Енергодарі фактично немає опалення, у місті залишаються 15 тисяч жителів — мер

У тимчасово окупованому Енергодарі Запорізької області фактично немає опалення. У місті залишаються приблизно 15 тисяч жителів.

Про це повідомив міський голова Енергодара Дмитро Орлов в етері телемарафону, цитує «Укрінформ».

«Ситуація в Енергодарі залишається критичною, бо в місті фактично немає опалення, ворог не дає запустити жоден з енергоблоків атомної станції. Іншого джерела для забезпечення централізованого опалення у нас немає. Гарячої води також немає. В оселях 10-15 градусів», — сказав він.

Мер зазначив, що наразі Запорізька атомна електростанція під'єднана до енергосистеми України, але при цьому не генерує електричну енергію, а споживає її. Він додав, що останнім часом почастішали випадки викрадень працівників АЕС, які відмовляються співпрацювати з росіянами.

«За останній тиждень почастішали випадки викрадень працівників атомної станції, які не погоджуються підписувати контракти з фейковою компанією від "росатому". Останні 2-3 дні таких випадків стало більше», — сказав Орлов.

Ситуація на ЗАЕС

За даними «Енергоатома», зараз усі шість енергоблоків ЗАЕС зупинені, а окупанти блокують їхнє включення. Окупована станція продовжує постійно споживати електроенергію на власні потреби з енергосистеми України.

Нагадаємо, після захоплення Запорізької АЕС окупанти неодноразово заявляли, що примусять станцію працювати на рф. А в жовтні 2022 року росія оголосила, що створює на захопленій ЗАЕС власне «підприємство».

Українські енергетики пояснювали, що енергосистема України не має фізичних зв'язків з енергосистемою росії. Тому постачання електроенергії з українських електростанцій до росії (принаймні досі) було фізично неможливе. Будь-яку зміну ситуації на ЗАЕС вважатимуть актом ядерного тероризму, наголошували в «Укренерго».

У вересні 2022 року через загрозу ядерній безпеці на ЗАЕС зупинили останній робочий енергоблок, який до цього часу живив власні потреби станції. Усі блоки АЕС перевели в найбільш безпечний стан — холодний зупин. Тож зараз електроенергія, необхідна для охолодження реактора та інших важливих функцій безпеки на ЗАЕС, надходить ззовні на станцію від енергосистеми України.

Зв'язок ЗАЕС з енергосистемою України забезпечується лініями електропередач — основними та резервними. Попри захоплення станції російські сили не припиняли обстрілів її території, через що ці ЛЕП періодично виходили з ладу й українські фахівці мусили їх лагодити.

«Енергоатом» повідомляв, що окупанти намагаються завербувати для роботи на ЗАЕС близько 150 білоруських ремонтників, які працювали на Білоруській АЕС.

«Очевидно, вони потрібні для того, щоб нашвидкуруч лагодити пошкодження, що виникають унаслідок обстрілів, які самі ж росіяни й влаштовують. А примусити українських атомників до співпраці російським окупантам не вдається», — заявляли в «Енергоатомі».