В Іспанії підтвердили першу в Європі смерть грифа від «Диклофенаку». В Індії через цей препарат грифи майже зникли

Чорний гриф
Чорний грифFlicr

Іспанські орнітологи підтвердили перший у Європі випадок смерті грифа від ветеринарного лікарського засобу «Диклофенак». У Південній Азії він став причиною масштабної депопуляції грифів.

Про це йдеться в роботі вчених з науково-дослідного інституту мисливських ресурсів у Сьюдад-Реалі, опублікованій у журналі Science of The Total Environment.

У Каталонії орнітологи виявили в гнізді померлого молодого чорного грифа (Aegypius monachus). Розтин показав високий рівень концентрації «Диклофенаку» в печінці та нирках.

Це перший підтверджений випадок у Європі, однак автори дослідження впевнені, що такі смерті трапляються куди частіше. Учені навіть припускають, що цей лікарський засіб уже впливає на популяційні тренди падальників.

Річ у тім, що ветеринарний «Диклофенак» смертельно небезпечний для таких птахів, а його використовують у сільському господарстві як протизапальний засіб. І виходить так, що грифи поїдають туші домашньої худоби й отруюються.

В Іспанії та Італії «Диклофенак» не заборонений, адже влада наполягає, що в країні добре налагоджений процес утилізації померлої худоби, тож падальникам нічого не загрожує. Проте це дослідження доводить, що й у Європі грифи можуть постраждати від цього препарату.

Вимирання грифів у Південній Азії

У 90-х роках в Індії та інших країнах регіону в сільському господарстві почали використовувати «Диклофенак», унаслідок чого падальники почали гинути катастрофічними темпами. Якщо раніше у Південній Азії проживали мільйони грифів, то тепер вони опинилися на межі вимирання.

Наприклад, до початку використання препарату популяція бенгальського грифа (Gyps bengalensis) досягала 80 мільйонів, цей вид вважався чи не найчисельнішим серед хижаків у світі. Зараз же їхня популяція не перевищує 10 тисяч.

Зрештою влада Індії та сусідніх країн заборонила використання «Диклофенаку», але цієї заборони дотримуються не дуже суворо. Крім цього, грифи повільно розмножуються, тож невідомо, скільки часу піде на відновлення популяції й чи станеться це взагалі хоч колись.