«Геть владу чекістів», — репортаж з акції пам'яті Бориса Нємцова
Три роки тому 27 лютого на Москворецькому мосту в центрі російської столиці, практично біля стін Кремля, застрелили опозиціонера Бориса Нємцова. Це вбивство стало одним з найгучніших в сучасній історії Росії, воно об'єднало всіх незгодних з політикою Кремля. З тих пір щороку люди виходять на вулицю, щоб вшанувати його пам'ять і нагадати російській владі — організатори вбивства до цих пір не знайде
Три роки тому 27 лютого на Москворецькому мосту в центрі російської столиці, практично біля стін Кремля застрелили опозиціонера Бориса Нємцова. Це вбивство стало одним з найгучніших у сучасній історії Росії, воно об'єднало всіх незгодних з політикою Кремля.
З тих пір щороку люди виходять на вулиці, щоб ушанувати його пам'ять і нагадати російській владі — організатори вбивства донині не знайдені.
В акції брали участь і праві рухи, і ліберальні опозиціонери, такі, як партія «Яблуко». На чолі колони партії йшов Георгій Явлінський — кандидат на майбутніх президентських виборах.
У натовпі був й інший претендент на головний державний пост у Росії — недопущений до виборів опозиціонер Олексій Навальний.
Не обійшлося без радикальних державників — на початку акції з'явилися провокатори, представники руху SERB. Саме вони торік обливали зеленкою Навального. Цього разу бійка була лише словесною.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ Справа про вбивство Нємцова: що важливо знати
Звучали традиційні для російської опозиції гасла: «Росія без Путіна», «Путін — злодій», «Геть владу чекістів».
Україну також згадували. Кілька разів натовп скандував «Ні війні», а серед учасників виявився молодий чоловік, загорнутий у жовто-блакитний прапор.
Російський опозиціонер Олексій Навальний (у центрі) під час маршу пам'яті Бориса Нємцова в Москві, Росія, 25 лютого 2018 року Фото: EPA-EFE/MAXIM SHIPENKOV
Гасел, пов'язаних із самим Борисом Нємцовим, практично не лунало. У липні минулого року Московський окружний суд виніс вирок у справі щодо його вбивства. Виконавці злочину отримали від 16 до 20 років колонії суворого режиму. Однак замовники так і не були знайдені.
Усі три роки опозиціонери домагаються встановити пам'ятний знак на будинку, де жив Борис Нємцов, а також на мосту, де його вбили. Напередодні акції мер Москви Сергій Собянін підтримав пропозицію кандидата в президенти Росії Ксенії Собчак і заявив, що табличка нарешті з'явиться на будинку Нємцова.
Під час маршу активісти роздавали листівки, щоб нагадати владі про обіцянку.
До речі, табличка на будинку Нємцова вже була — її встановили у вересні 2017-го силами місцевих жителів. Однак 12 вересня того ж року дошку зняли активісти вже згадуваного руху SERB, які віднесли її до відділу поліції, заявивши, що вона встановлена незаконно.
Незважаючи на дуже холодну погоду — в Москві 14 градусів морозу — в акції взяли участь кілька тисяч людей. За даними волонтерів проекту проекту «Білий лічильник», які слідкували біля рамок безпеки, на марш прийшло понад 7,5 тисяч чоловік. Московське МВС традиційно назвало меншу цифру — 4,5 тисячі мітингувальників.
Торік аналогічна акція зібрала вдвічі більше людей — за даними «Білого лічильника», понад 15 тисяч.
Правозахисники проекту ОВД-інфо повідомили, що на акції в Москві затримали щонайменше трьох людей, але одразу відпустили.
Учасники маршу пам'яті Бориса Нємцова в Москві, Росія, 25 лютого 2018 року Фото: EPA-EFE/MAXIM SHIPENKOV
Акції в інших містах
Традиційно марш пам'яті Бориса Нємцова проходить не лише в Москві, а й у інших містах, але саме в Москві акція була найчисельнішою. Першими марш провели жителі Новосибірська. У ньому взяло участь близько 100 людей, повідомили в місцевій поліції.
У Санкт-Петербурзі, за даними місцевого видання «Бумага», в марші взяли участь до тисячі осіб. Багато хто тримав у руках плакати з портретом Нємцова, вимагаючи знайти вбивць. Кількох активістів затримали по дорозі на мітинг.
«Бумага» повідомила про затримання двох активістів руху «Весна» — Артема Гончаренка та Ярослава Путрова. Їх затримали на виході з дому, не пояснивши причину і відвезли у відділення поліції.
В ОВД-інфо повідомили, що у Воронежі пройшов обшук в організатора маршу пам'яті Нємцова Олександра Желтухина. Як розповів Желтухин, обшук пройшов у справі 2016 року про вбивство дівчини в парку, силовики його побили, однак «несильно». В Олександра вилучили ноутбук і жорсткий диск:
«Вони сказали тримати язик за зубами, багато, мовляв, кажеш останнім часом». Обшук проводили троє людей.
Після обшуку Желтухина відвезли на допиту центр протидії екстремізму. Активіст уважає, що обшук і допит провели через «діяльності щодо бойкоту виборів». Желтухин стверджує, що його наполегливо просили не продовжувати займатися «цією діяльністю».
Учасники акції пам'яті Бориса Нємцова в Санкт-Петербурзі, Росія, 25 лютого 2018 року Фото: EPA-EFE/ANATOLY MALTSEV
Невелика акція пам'яті Нємцова пройшла і в Києві. На Майдані Незалежності зібралося 15 людей, здебільшого емігранти з Росії й правозахисники. Також на акції побував екс-депутат Державної Думи Ілля Пономарьов. Учасники поставили світлину Нємцова й запалили свічки.
- Поділитися: