У МЗС Фінляндії заявили про павзу в переговорах щодо НАТО

Міністр закордонних справ Фінляндії Пекка Гаавісто заявив, що в переговорах Фінляндії та Швеції з Туреччиною щодо їхнього вступу до НАТО необхідний тайм—аут на кілька тижнів.

Про це він сказав в інтерв'ю Reuters.

«Необхідний тайм-аут, перш ніж ми повернемося до тристоронніх переговорів і подивимося, де ми опинимося, коли вляжеться пил після ситуації, що склалася. Тому поки не слід робити жодних висновків», — заявив Гаавісто.

Він також зазначив, що найкращим варіантом із погляду безпеки є те, щоби Фінляндія і Швеція разом вступили до Альянсу.

«Звичайно, вони відчувають тиск із боку майбутніх виборів президента Туреччини в середині травня, і через це дискусія в країні зі зрозумілих причин загострилася з усіх боків», — додав Гаавісто.

У коментарі Yle Пекка Гаавісто сказав, що Фінляндія, можливо, буде змушена подумати про вступ до НАТО без Швеції через протидію з боку Туреччини.

Що сталося між Туреччиною та Швецією?

Як повідомлялося раніше, Ердоган заявив, що Швеції не слід очікувати підтримки Туреччини у вступі до НАТО після спалення Корану біля турецького посольства в Стокгольмі.

За словами турецького президента, якщо Швеція не виявлятиме поваги до Туреччини чи мусульман, вона не побачить від Туреччини «жодної підтримки в питанні НАТО».

Ердоган розкритикував протест Расмуса Палудана, лідера данської ультраправої партії Stram Kurs («Жорстка лінія»), який спалив Коран 21 січня. Він обурився на шведську владу за дозвіл провести демонстрацію біля турецького посольства у Стокгольмі.

Також міністр оборони Туреччини Хулусі Акар назвав «безглуздим» призначений на 27 січня візит глави Міноборони Швеції Поля Джонсона до Туреччини, Анкара ухвалила рішення його скасувати. Причиною теж стало спалення Корану.

Реакція НАТО

Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберґ в інтерв'ю телеканалу Welt зазначив, що свобода самовираження та свобода думок є цінними активами як у Швеції, так і в інших країнах НАТО, цитує DW.

«І саме тому ці неналежні дії не є автоматично незаконними», — сказав він і додав, що уряд Швеції засудив акцію «дуже чіткими виразами».

Співавторка: Катерина Єсікова