В МЗС України проти припинення дії Харківських угод. Вони потрібні для притягнення РФ до відповідальності
Міністерство закордонних справ України виступає проти денонсації (припинення дії) Харківських угод 2010 року, за якими Україна продовжила строк перебування російського флоту в Криму. Угоди необхідні для притягнення Росії до відповідальності та компенсації збитків за окупацію Криму.
Про це повідомив речник МЗС України Олег Ніколенко в коментарі «Укрінформ».
Росія односторонньо припинила дію угод у 2014 році після того, як анексувала Крим. Однак Україна денонсацію не визнала і продовжує вважати угоду чинною, оскільки вона фіксує порушення Росією своїх юридичних зобов’язань на тлі анексії Криму.
Угода фіксує тимчасове базування Чорноморського флоту РФ, залишає чинними зобов'язання Росії не мати в його складі ядерної зброї, встановлює загальну чисельність особового складу, кораблів, озброєнь і визначає місця тимчасової дислокації, зобов’язує військові формування флоту поважати суверенітет та законодавство України.
«Порушення положень угоди надає нам додаткові аргументи при можливому розгляді в міжнародних судах питань притягнення Росії до відповідальності та компенсації збитків за окупацію Криму», — зазначив Ніколенко.
Також він додає, що Росія має перед Україною фінансові зобов'язання за розміщення флоту, а їх ігнорування — створює підстави для боргових позовів.
Пропозиція денонсувати угоди
Депутати «Слуги Народу» Олег Дунда й Олександр Аліксійчук пропонують припинити дію Харківських угод, «щоб зникли будь-які юридичні підстави для присутності російських військових на території нашого українського Криму». Вони зареєстрували відповідний законопроєкт у Раді. Поки його направили на розгляд до комітету.
Що за Харківські угоди й чому про них говорять?
Колишній президент-втікач Віктор Янукович 21 квітня 2010 року, перебуваючи в Харкові, підписав від імені України угоду між Україною та Російською Федерацією. Цим документом на 25 років продовжено строк перебування Чорноморського флоту РФ у Севастополі.
Зробив він це нібито під приводом отримання знижки на природний газ. Насправді ж — штучно створив передумови для збільшення чисельності військ РФ та умови їх перебування на території України, зазначають прокурори.
Тому з 20 лютого 2014 року військовослужбовці Чорноморського флоту Росії, взаємодіючи з іншими підрозділами Збройних сил РФ, здійснили військову окупацію та подальшу окупацію півострова Крим. Це призвело до тяжких наслідків, зокрема порушення територіальної цілісності України, додають правоохоронці.
Рада національної безпеки та оборони 11 березня доручила Службі безпеки України перевірити обставини підготовки та ратифікації Харківських угод 2010 року, за якими Україна продовжила строк перебування російського флоту в Криму.
Після цього СБУ розпочала досудове розслідування підписання та ратифікації угод, провела обшуки у Верховній Раді, Кабміні, МЗС та РНБО.
СБУ має «з'ясувати обставини, у який спосіб 236 депутатів голосували з цього питання». Зокрема СБУ може порушити провадження щодо депутатів за ст. 111 ККУ (Держзрада).
- Поділитися: