В окупованому Криму скаржаться, що ЗСУ вдарили по «вишках Бойка» у Чорному морі

Самопідйомна плавуча бурова установка «Петро Годованець», одна із «вишок Бойка»
Самопідйомна плавуча бурова установка «Петро Годованець», одна із «вишок Бойка»«Радіо Свобода» / Володимир Притула

Окупаційний «глава» Криму Сергій Аксьонов заявив, що Збройні сили України вдарили по захоплених росією бурових установках «Чорноморнафтогазу», відомих також як «вишки Бойка».

Про це Аксьонов розповів у Telegram.

Він каже, що після удару окупантам вдалося врятувати п'ятьох людей, троє з них поранені. Решту шукають, для цього залучили патрульні судна та авіацію.

Про український удар по «вишках Бойка» заявив і народний депутат Олексій Гончаренко: він написав, що ракетний удар по вишкам трохи завадив російському газовидобуванню в Чорному морі.

Менше з тим, поки що українське військове командування цю інформацію не підтверджувало і не спростовувало.

Що за «вишки Бойка»?

«Вишки Бойка» — кримінальне провадження, пов'язане із незаконними оборудками Нафтогазу і «Чорноморнафтогазу» («дочки» «Нафтогазу») у 2011-2013 роках.

Ідеться про закупівлю вишок для видобутку нафти і газу на Чорноморському шельфі за завищеною ціною, до чого нібито причетний народний депутат від ОПЗЖ і колишній міністр енергетики Юрій Бойко. Водночас у Генпрокуратурі не знайшли прямих доказів причетності Бойка до схеми з буровими установками.

У справі заявили, що у березні-вересні 2010 року учасники схеми спланували закупівлю двох самопідіймальних плавучих бурових установок не безпосередньо у виробника — Keppel Offshore, Marine Limited Group (Сінгапур), — а через підконтрольні фіктивні підприємства на загальну суму $404,4 млн, тоді як ринкова ціна «вишок» становила $210 млн. Решту коштів, за даними слідства, було відмито через офшорні компанії.

У 2014 році росія захопила бурові установки під час анексії Криму. А у 2015 році суд арештував «вишки Бойка». Після цього генпрокурор Ігор Луценко казав, що їх спробують продати новим власникам.