ENRU

В ООН доповідають про арешти, катування і нав'язування громадянства РФ у Криму

Ситуація з дотриманням прав людини в Криму після його анексії Росією у 2014 році істотно погіршилася.

Про це йдеться в оприлюдненій 25 вересня тематичній доповіді Управління Верховного комісара ООН з прав людини.

Документ охоплює період з лютого 2014-го по вересень 2017 року. Органи влади РФ з кінця березня 2014 року не надають Моніторинговій місії ООН з прав людини в Україні доступу до Криму, тому члени місії проводили моніторинг із материкової частини України.

За даними ООН, у Криму «зафіксовані тяжкі порушення прав людини, як-то свавільні арешти й затримання, насильницькі зникнення, жорстоке поводження, катування і щонайменше одна позасудова страта».

Вказується, що жертвами ставали кримчани різного етнічного походження, проте особливих утисків зазнали кримські татари. Також констатується, що на півострові також «значно звузилися можливості публічного прояву української культури та ідентичності».

Особливу увагу в ООН приділили автоматичному наданню російського громадянства мешканцям Криму. «Нав'язування громадянства жителям окупованої території можна прирівняти до примушення їх до присягання на вірність державі-супротивнику, що заборонено четвертою Женевською конвенцією», – йдеться у доповіді.

Для покращення становища в галузі прав людини в Криму автори доповіді висловили 20 рекомендацій російському уряду. Серед них: рекомендується дотримуватися прав людини всіх жителів півострова, виконувати «зобов’язання, покладені на окупаційну державу відповідно до міжнародного гуманітарного права», забезпечити належний і безперешкодний доступу міжнародних місій із спостереження за ситуацією з правами людини й правозахисних неурядових організацій до Криму.

Експерти висловили рекомендації і для українського уряду: зняти всі обмеження свободи пересування до Криму та з Криму, які не є необхідними та спростити отримання документів про громадянський стан, освіти та інших державних послуг жителями Криму.

Дивіться також повний випуск програми «Громадське.Крим»Чи зупинить ненасильницький спротив переслідування та тортури в Криму.

Підписуйтесь на наш канал у Telegram