В ООН підтвердили випадки сексуального насильства та страт цивільних в Україні за час активної війни — звіт
Моніторингова місія Організації об'єднаних націй з прав людини в Україні перевірила та підтвердила 23 випадки сексуального насильства, пов'язаного з війною, а також — випадки страт цивільного населення у понад 30 населених пунктах.
Про це повідомляє Управління ООН з прав людини.
Звіт ООН ґрунтується на результатах роботи ММПЛУ та охоплює період від 24 лютого до 15 травня 2022 року.
Так, в ООН зафіксували незаконні вбивства, включно зі стратами цивільних у понад 30 населених пунктах у Київській, Чернігівській, Харківській і Сумській областях під час окупації російськими військами наприкінці лютого та в березні.
Станом на 15 травня ММПЛУ отримала інформацію про понад 300 таких вбивств. А втім, в організації наголошують, що їхня кількість може збільшитися, коли з’являтимуться нові докази. Тільки в Бучі ММПЛУ задокументувала щонайменше 50 цивільних, яких убили окупанти. Окрім того, організація зафіксувала випадки катування та жорстокого поводження з цивільними.
Сексуальне насильство
Крім того, ММПЛУ змогла перевірити та підтвердити 23 випадки сексуального насильства, пов'язаного з вторгненням росіян, зокрема: зґвалтування, групове зґвалтування, катування, примус до публічного роздягання, погрози сексуального насильства.
Як вказує організація, більшість випадків були вчинені на території, яку тимчасово контролюють окупанти, але також були випадки й на місцевостях, які контролюються Україною.
«Через активні бойові дії, небезпеку, масові переміщення та стигму, жертви СНПК часто не можуть або не хочуть говорити з іншими або подавати офіційну скаргу в правоохоронні органи. Для розуміння всього масштабу сексуального насильства в цьому контексті можуть знадобитися роки», — сказала голова Моніторингової місії ООН з прав людини в Україні Матильда Богнер.
Інші порушення
В ООН також зафіксували 248 випадків свавільного затримання представників місцевих органів влади, журналістів, активістів та інших цивільних. Чимало з цих випадків стосуються «насильницького зникнення», імовірно, вчиненого російськими військовими та пов'язаними озброєними групами. Серед цих випадків 6 жертв — одна жінка та п'ять чоловіків — були згодом знайдені мертвими.
Окрім того, організація пов’язує 12 випадків з імовірним викраденням українськими правоохоронцями людей, яких підозрюють у підтримці росії та її бойовиків.
ММПЛУ також заявляє про випадки порушення правил щодо поводження з військовополоненими «обома сторонами». Йдеться, зокрема, про випадки позасудової страти, відмови в наданні медичної допомоги, катувань та жорстокого поводження, виставлення для цікавості публіки, порушення умов інтернування.
До того ж у ММПЛУ зазначають, що мають безперешкодний доступ до місць інтернування військовополонених на території, підконтрольній Україні, а рф та підконтрольних їй бойовиків закликають надати такий доступ.
УВКПЛ також повідомило про загибель 17 журналістів, працівників медіа та блогерів під час бойових дій; 14 випадків поранення журналістів; 41 випадок переслідування жителів Криму за «дискредитацію» або «заклики до перешкоджання» застосування зс рф.
- Поділитися: