«Чи можете ви надати інформацію про всі дзвінки з вашого телефону до дня передачі грошей?» — питає захисник екс-заступника прокурора Київської області Олександра Корнційя, cвідка у справі «діамантових прокурорів».

«Я думаю, я можу вам надати річні звіти, — сміється інвестор підприємства «Гідроекоресурс» і «Чисте місто» Андрій Гусь, — нас давно СБУ прослуховувало. Підприємство не мало життя через обшуки та перевірки».

Піщана справа, яка є частиною обвинувачення проти «діамантових прокурорів» — Олександра Корнійця, Володимира Шапакіна та підприємця Валерія Гібаленка, — вже стала приводом для допиту депутата Верховної Ради від «Народного Фронту» В'ячеслава Костянтинівського та бізнесмена Андрія Гуся. Отанньому довести справу до суду допоміг екс-заступник Генпрокурора Давід Сакварелідзе.

Сьогодні на судовому засіданні виступили нові свідки. Усього їх у цій справі 60. Вдруге тут слухали свідчення щодо епізоду в селищі Погреби під Києвом. Там, за версією слідства, Корнієць та Шапакін вимагали 200 тисяч доларів від бізнесменів за припинення облав правоохоронців на приватне підприємство.

Обвинувачені Валерій Гібаленко, Володимир Шапакін та Олександр Корнієць. 10 червня 2016 року

«Піщане» питання

У 2012 році підприємець Андрій Гусь інвестував 6 мільйонів гривень в проект у Броварському районі під Києвом. Підприємство займалось поглибленням русел річок та видобутком піску у селі Погреби.

«У селищах під Києвом були затоплені будинки, — розповідає Гусь. —Наша робота була в тому, щоб розчищати місцину, аби не підтоплювались будинки. Ми перемістили велику кількість ґрунтів аби село не плило, не підтоплювались кладовища» — розповідає інвестор.

Свідок у справі «Діамантових прокурорів» Андрій Гусь. 10 червня 2016 року

З партнерами на прізвища Рак, Кириленко і Бориневич, Гусь оформив документи та розпочав роботу. Щоправда, вже з 2014 року компанією зацікавились міліція та прокуратура. На будмайданчику розпочались жорсткі перевірки, відкрились кримінальні провадження.

«Ми мали обшук з силовиками в офісі. Була вилучена вся документація та техніка. На обшуках були присутні співробітники прокуратури. Нашій компанії почали закидати незаконний видобуток піску, хоча ми цим не займалась. Ми мали реєстрацію та сплачували податки» — розповідає Гусь.

Видобуток піску у Київській області. 29 грудня 2014 року. Фото ГУНП у м. Києві

Прокурорські та міліцейські облави на підприємство

20 червня на об'єкт приїхав загон міліції, представники прокуратури Київської області та близько 40 людей в балаклавах. Там, за словами інвестора Андрія Гуся, були спроби забрати техніку.

«Буксиром нашу техніку відтягнули у річку. Протягом 4 днів бульдозерами нашу техніку знищували. Нас запевняли, що все ніби проходить в рамках закону» — свідчить у суді Гусь.

За словами свідка, підприємці звертались до правоохоронців та згодом стало зрозуміло, що юридично це питання вирішити неможливо. Співзасновник підприємства «Гідроекоресурс» і «Чисте місто» за прізвищем Рак запропонував через знайомих з Генпрокуратури вирішити це питання. Згодом він назвав суму.

«Він нам повідомив, що для закриття наших проблем необхідно 200 тисяч доларів. Ці гроші мали сприяти закриттю кримінальних проваджень та відновленню нашої роботи», — говорить Гусь.

Саме Олександр Корнієць, за версією слідства, просив у підприємців цю суму за допомогу у закритті кримінальних справ та повернення до роботи на будмайданчику, де увесь цей час силовики блокували роботу.

Давід Сакварелідзе та В'ячеслав Константіновський

Інвестор підприємств «Гідроекоресурс» та «Чисте місто» Андрій Гусь добре знайомий з народним депутатом України В'ячеславом Константіновським — обидва мають спільний ресторанний бізнес.

В'ячеслав Константіновський, народний депутат України, свідок у справі «діамантових прокурорів». Фото з Facebok Константіновського

10 травня на судовому засіданні Константіновський свідчив у суді. За його словами, він не має жодного стосунку до «Гідроекоресурсу» і, вважаючи Сакварелідзе чесним прокурором, порадив звернутись партнеру Андрію Гусю за допомогою до нього.  

Давід Сакварелідзе, колишній заступник Генпрокурора України

За словами свідків, Андрій Гусь зустрівся у Генпрокуратурі з Давідом Сакварелідзе та написав заяву про вимагання. В цей час, за свідченнями інвестора, партнер по бізнесу Рак очікував на перший внесок, який просили у прокуратурі для закриття проваджень. Підприємці мали внести перші $50 тисяч.

«Ввечері після 21 години ми віддали йому мічені гроші під наглядом співробітників СБУ. Після цього за день з будівництва була знята охорона з силовиків. Але не повернена техніка. За тиждень були внесені ще 100$ тисяч, і згодом ми дізнались про арешт».

«Діамантові прокурори» захищаются

Чотири з половиною години п’ять адвокатів Корнійця, Шапакіна та Гібаленка допитували свідка Андрія Гуся. Близько години вів допит сам обвинувачений Корнієць, який 13 років пропрацював у прокуратурі. Найбільше Корнійця цікавили деталі зустрічі свідка Андрія Гуся з Давідом Сакварелідзе, зустрічі зі співробітниками СБУ, а також факти передачі коштів:  

«Розкажіть, від кого ви вперше почули моє ім’я та коли саме ви дізнались про передачу коштів?» — питає з професійною чіткістю Корнієць Гуся.

 «Ваше прізвище я почув від свого партнера Рака. В день передачі коштів ми не говорили телефоном, домовлялись у месенджерах про зустріч, адже Рак сказав, ніби ви його попереджали про уникання телефонних розмов, які прослуховуються, бо вже наговорили на термін» — відповідає Гусь. — За повідомленням Рака ви обіцяли після першого внеску у $50 тисяч почати вирішувати питання, але попереджали що за три дні все не владнається і доведеться чекати».

У свій захист обвинувачені Корнієць, Шапакін та Гібаленко стверджують, що цей епізод – спланована операція Сакварелідзе, і екс-прокурор знав про справу у Броварському районі, адже там, за версією слідства, незаконно видобувався пісок.

«Він (Гусь — ред.) вніс наші прізвища у заяву в кабінеті Сакварелідзе. Я вважаю, що, оскільки вони не могли вирішити питання про закриття, це була провокація проти нас. Я не отримував ніяких грошей, про які йде мова», — говорить Корнієць.

23 томи, 60 свідків обвинувачення та 19 – захисту

Цікаво, та після затримання у липні колишній перший заступник глави слідчого управління ГПУ Володимир Шапакін за постановою апеляційного суду Києва зміг внести заставу у розмірі 6,4 мільйони гривень і вийти із СІЗО. Так само, як і колишній перший прокурор Київської області Олександр Корнієць, сума застави якого складала 3,2 мільйони.

Піщана справа — одна з тих, які інкримінуються «Діамантовим прокурорам». На суді, що почав розглядати справу по суті 21 березня, виступили лише частина свідків.

У 2015 році під час обшуку у Корнійця та Шапакіна були знайдені великі суми грошей, а також діаманти. За даними слідства, вони отримали хабар в розмірі 3 млн 150 тис. гривень.

Обшук у підозрюваних в Генпрокуратурі. 2015 рік Фото СБУ

16 липня минулого року генпрокурор Віктор Шокін звільнив їх з органів прокуратури, а в жовтні Корнійцю були пред'явлені підозри у вимаганні при обтяжуючих обставинах, незаконне зберігання зброї і незаконне придбання засобів для прослуховування.

Поділитись: