Адвокат Генрі Резнік пішов з Московської юридичної академії на знак протесту проти встановлення там меморіальної дошки радянському диктаторові

«Сталін — це масові позасудові органи і репресії: особливі наради, «трійки» і «двійки», узаконені катування, ліквідація незалежного суду, презумпції невинуватості і принципу змагальності, депортації цілих народів»

Так написав адвокат Генрі Резнік, ідучи з Московської юридичної академії на знак протесту проти встановлення там меморіальної дошки радянському диктаторові. У приміщенні Юракадемії Сталін виступав усього один раз, у 1924 році. Іще за його життя там уперше встаньовили пам'ятну дошку, яку демонтували в роки хрущовської відлиги. А тепер установили знову. І це не єдина спроба увічнити пам'ять Сталіна. 

Громадське розповідає про найяскравіші з них. 

Сталін в університеті

Відновлення меморіальної дошки в Московській юридичній академії обурило не лише адвоката Генрі Резніка. 

Увесь викладацький склад кафедри конституційного і адміністративного права Вищої школи економіки заявив, що відмовляється брати участь у будь-яких заходах колег з МДЮА (юридичної академії).

«Повісили в юридичному виші дошку на честь того, хто право ліквідував! І заодно кілька мільйонів людей», – написав професор Ілля Шаблинський

У виші відновлення меморіальної дошки пояснили все ще чинною постановою ради міністрів РСФСР 1960 року «Про подальше покращення справи охорони пам'ятників культури в РСФСР».

Сталін у Сургуті

У Сургуті погруддя Сталіна з’явилося у 2016 році. Поза тим встановили його в місці, де планували звести монумент жертвам репресій. Невдоволені місцеві мешканці кілька разів обливали бюст фарбою, і згодом його таки демонтували.

Бюст Сталіну в Сургуті Фото із соцмереж

Але вже у квітні 2017 року ініціатор встановлення, лідер організації «Русский дух» Денис Ханьжин повідомив, що за підтримки «парламентських і непарламентських комуністів» пощастило домовитися про повернення погруддя, але в інше місце — на Меморіал Слави біля Вічного вогню. 

Сталін у Новосибірську

А от влада Новосибірська не знайшла місця для увічнення пам'яті радянського диктатора. Погруддя Сталіна відлите і готове до встановлення, але де воно стоятиме, наразі незрозуміло. 

Два відповідних, на думку «ініціативної групи», місця — сквер Героїв революції і меморіальний ансамбль «Подвигу сибіряків у Великій Вітчизняній війні 1941 — 1945 рр.». Утім, мерія відхилила ці варіанти, не запропонувавши натомість своїх.

Відмовилися чиновники і від ідеї провести опитування, щоб дізнатися думку мешканців про ймовірне встановлення. 

Сталін на Північному Кавказі

У Ставропольському краї пам'ятник Йосипові Сталіну встановили в селі Труновському. Ініціатор — депутат крайової Думи від КПРФ Іван Богачев, якого підтримав колега Микола Новопашин.

Утім, не всі народні обранці були в захваті від подібної ідеї. Воно й не дивно, адже в мешканців Північого Кавказу до «вождя всіх народів» неоднозначне ставлення: саме за його наказом звідти депортували цілі народи.

Депортація інгушів до Казахстану в 1944-му році: сім'я сидить біля тіла загиблої дочки

Парламент Інгушетії, наприклад, у першому читанні ухвалив проект закону, який забороняє увічнювати Сталіна на території регіону. Під час Другої світової інгушський і чеченський народи депортували в рамках операції «Чечевиця» (Верховна рада СРСР у 89-му році ухвалила закон, за яким усі акти проти депортованих народів визнані злочинними).

Сьогодні прокуратура Інгушетії заявляє, що заборона на увічнення пам'яті диктарора — це «обмеження свободи слова», але парламентарі непохитні, і сподіваються ухвалити закон у двох наступних читаннях. 

Сталін у метро і на парковці

До 82-ї річниці запуску першої лінії метрополітену в Москві, на станції метро «Сокольники» розмістили банер з написом: «Великому, рідному Сталіну, ініціатору і натхненнику будівництва метро — пролетарський привіт!». «Для відтворення атмосфери» поблизу станції чергувала кінна міліція у формі тих часів, поряд роздавали копію газети «Правда» від 15 травня 1935 року.

Портрет Сталіна біля входу до станції метро «Сокольники» в Москві Фото: facebook.com/chekmarevvv

Незважаючи на критичні зауваження депутатів, які побоювалися реакції родичів жертв радянських репресій, архангельскі активісти все ж встановили в місті погруддя Сталіна. У 2016 році воно з’явилося на парковці одного з архангельських бізнес-центрів. Місце вибрали не випадково: згідно з законом, для встановлення пам'ятника на приватній території дозвіл і погодження з адміністрацією міста не потрібні.

Сталін у театрі

Утім, Сталіна не тільки виливають з металу та гіпсу — російські театрали дедалі частіше мають нагоду побачити його на сцені.

У січні 2017-го петербурзький Олександрійський театр повідомив, що готує виставу з молодим Йосипом Сталіним в якості головного героя.

Ростовський академічний театр драми імені М. Горького поставив спектакль за п'єсою Володимира Малягіна «Сталін. Годинникар». Художній керівник театру Олександр Пудін уважає виставу сповіддю «героя з трибуни Мавзолею, героя, готового постати перед судом Божим і судом часу».

Сталін на з'їзді Комсомолу, 1936 рік

«По суті, перед нами постає чернець, монарх, аскет, людина дуже складного характеру, яка обрала шлях самовідданого і безкорисливого служіння своїй Вітчизні», — каже він.

Сталін на акції «Безсмертний полк»

Часом образ радянського вождя виникає на, здавалося б, абсолютно невідповідних для цього заходах. Приміром, на акції «Безсмертний полк», початковою ідею якої було вшанування пам'яті про загиблих родичів.

У Сиктивкарі студенти з’явилися на акції з портретом Сталіна, пояснивши свій учинок тим, що генералісимус зіграв вирішальну роль у «Великій Вітчизняній війні» і «за фактом має бути першим в «Безсмертному полку». Також портрет диктатора помітили на акції «Безсмертний полк» у Рязані.

Акція «Безсмертний полк» у Сиктивкарі, 2017 рік Фото із соцмереж

До Дня Перемоги портрет Сталіна вивісили на фасаді адміністрації Білореченського району Краснодарського краю. Глава району Іван Імгрунт заявив, що реконструкція подій військових років проводиться щорічно, тож будівлі оформляють відповідно до історичних світлин.

«Портрет Сталіна встановлений на тому ж самому місці, що і 72 роки тому», — пояснив він.

Сталін у соцопитуваннях

Згідно з даними дослідницької організації «Левада-Центр», за останні 5 років кількість людей, які нічого не знають про тогочасні події і сталінські репресії, збільшилася вдвічі (з 6% до 13%).

А нещодавнє дослідження «Левади» засвідчило, що Сталін перемагає в рейтингу «найвидатніших людей усіх часів і народів». Радянський диктатор обійшов президента РФ Володимира Путіна і поета Олександра Пушкіна. Володимир Ленін опинився на 4-му місці.

Дехто з москвичів уважає, що особистість Сталіна демонізують, а насправді він був «героєм». Так вони відповідали на запитання журналіста «Радіо Свобода», чи був Сталін насправді «кривавим тираном чи його демонізують».

Президент Росії Володимир Путін в інтерв'ю американському режисерові Оліверу Стоуну пов'язав демонізацію Сталіна з нападками на Росію і СРСР.

«Мені здається, що зайва демонізація Сталіна — це один зі шляхів атаки на Радянський Союз і Росію. Показати, що сьогоднішня Росія несе на собі якісь родимі плями сталінізму. Ми всі несемо на собі якісь родимі плями. Ну то й що?» — сказав Путін.

/Андрій Барйоло, Євген Савватєєв

Підписуйтесь на наш канал в Telegram

Поділитись: