Історик Юрій Дмитрієв у 2018 році
Фото:

Анна Артем'єва/ «Новая газета»

Російський суд збільшив термін ув’язнення російському історику Юрію Дмитрієву, який досліджував сталінські репресії, до 13 років. Раніше було 3,5 роки.

Про це заявив адвокат пасербиці Дмитрієва Ігор Перов в коментарі «Медіазоні».

За словами адвоката, за статтею про насильницькі дії сексуального характеру (частини 3, 4 статті 132 КК Росії), за якою суд першої інстанції призначив Дмитрієву 3,5 роки колонії, тепер історику призначили 13 років колонії суворого режиму.

Згідно з попереднім вироком, Дмитрієв мав вийти на свободу вже у листопаді. 

Щодо інших статей, за якими суд першої інстанції виправдав історика, справу вирішили переглянути в іншому суді. 

У чому його звинувачують?

Дмітрієва затримали у грудні 2016 року через анонімне звернення до правоохоронців. Потім слідчі заявили, що 62-річний історик з 2008 до 2015 рік фотографував оголеною свою пасербицю (яка на той час була віком від 3 до 11 років відповідно).

Історик провину не визнав і казав, що дитину фотографував для моніторингу її здоров'я і звітності перед органами опіки.

На початку 2018 року історика відпустили з СІЗО, а у квітні виправдали щодо виготовлення порнографії та ненасильницьких розпусних дій.

27 червня 2018 року Дмитрієва затримали через начебто насильницькі дії сексуального характеру щодо людини до 14 років.

Дмитрієв вважає, що справу проти нього завели саме через його професійну діяльність.

Хто такий Юрій Дмитрієв?

Юрій Дмитрієв — історик, очільник карельського відділу «Меморіалу». Це рух, який займається дослідженням політичних репресій часів СРСР та правозахисною діяльністю. Із 1990-х Дмитрієв займався дослідженням репресій у Карелії. Разом із колегами йому вдалося знайти місця масових розстрілів часів Великого терору (1937-1938 роки).

Найбільше відкриття Дмитрієв зробив у 1997 році — урочище Сандармох у Медвеж'єгорському районі Карелії. Там, за різними оцінками, було розстріляно від шести до семи тисяч людей. Серед них — сотні відомих українців, зокрема Микола Куліш, Лесь Курбас, Антін Крушельницький і Микола Зеров. Особи більшості розстріляних Дмитрієв встановив за архівами НКВД.

Дмитрієв вважає, що справу проти нього завели саме через його професійну діяльність. «Меморіал» так само називає справу політично вмотивованою, а самого Дмитрієва визнав політв’язнем.

Як пояснює «Російська служба BBC», у час затримання історика в Росії почали поширювати альтернативу версію появи масових поховань у Сандармоху: начебто там фінській військові під час Другої світової розстріляли близько 20 тисяч радянських військовополонених.

На підтримку Дмитрієва та із засудженням звинувачень проти нього висловилися і в Україні: письменниця й публіцистка Оксана Забужко, історик Вахтанг Кіпіані, колишній керівник Українського інституту національної пам’яті, народний депутат від «Європейської Солідарності» Володимир В’ятрович.

Поділитись: