Фахівці Інституту молекулярної біології та генетики запевняють, що готові щотижня виробляти 10-20 тисяч високоточних ПЛР-тестів для діагностики коронавірусу, та чекають на фінансування від держави.

Про це йдеться у повідомленні Інституту у Facebook.

«Сподіваємося, що попри вимушене скорочення державного бюджету для багатьох галузей, зокрема й науки, фінансування такої надважливої справи, як виготовлення ПЛР-тестів, не буде скорочено і надійде якомога швидше. Основна група співробітників Інституту, задіяних в проєкті, працює зараз і готова працювати невпинно і понаднормово, однак через відсутність фінансування ми не можемо розгорнути роботу на повну потужність», — заявили в Інституті.

Там нагадали, що ще наприкінці січня на замовлення РНБО вчені Інституту першими в Україні розробили тест-системи для діагностики коронавірусу. Ці тест-системи були сертифіковані. Після виявлення першого захворювання набори на 600 тестів-реакцій надійшли в Житомирський обласний лабораторний центр Міністерства охорони здоров'я та Центр громадського здоров'я МОЗ у Києві.

«За наявності коштів Інститут уже зараз міг би реалізовувати угоди з виробниками реактивів, які ми використовуємо для виготовлення тест-систем. Не всі реактиви може виготовити вітчизняний виробник, окремі ми змушені замовляти в Естонії, Німеччині та інших країнах. Попри цей логістичний ланцюжок, собівартість наших ПЛР-тестів (250 грн) є майже вдвічі меншою за зарубіжні аналоги. А з огляду на вартість авіадоставки зарубіжних тестів до України їхня реальна ціна для держбюджету стає дуже високою», — кажуть фахівці Інституту.

Там розповіли, що на наявному в Інституті обладнанні можуть виготовити близько 10-20 тисяч ПЛР-тестів на тиждень, а з залученням додаткових спеціалістів можна продукувати до 50 тисяч тестів щотижня.

З огляду на брак у регіонах лабораторій та спеціалістів, які спроможні працювати з ПЛР-тестами, Інститут розробив план навчання для фахівців з різних областей України та готовий надавати їм відповідний науковий супровід.

Вчені наголошують, що загроза коронавірусу не зникне за кілька місяців, а вірус зазнає мутацій, тож цілком імовірно, що восени постане потреба у цілковито нових тест-системах.

«В Україні є вчені, і зокрема науковці Інституту молекулярної біології та генетики, які можуть за добу модифікувати тест під інший штам коронавірусу. Вкладаючи кошти у вітчизняного виробника тестів, держава не лише зекономить на вартісних імпортних закупівлях, а й виграє час для порятунку хворих та підтримає цілу галузь вітчизняної науки й перспективних фахівців, імена багатьох з яких знані у світі», — кажуть в науковій установу.

Інформаційна гігієна не менш важлива за особисту. Ми працюємо навіть в умовах карантину і піклуємось про новини, які ви отримуєте! Підтримайте нас на Спільнокошті! Підтримайте незалежну журналістику!

Ви можете робити разом з нами якісний контент і показати, що відбувається у різних регіонах України в умовах карантину. Знімайте відео з ваших міст, розповідайте, як переносите ізоляцію, чи є в аптеках маски, як ходить громадський транспорт — і надсилайте на адресу [email protected] з темою «Марафон». Ми покажемо ваші матеріали у прямому ефірі марафону «Хроніки коронавірусу», який випускаємо щодня о 8:00 та о 18:00.

Поділитись: