Міністерство цифрової трансформації разом з депутатами та бізнесом підписали меморандум, щоби почати впроваджувати технології блокчейн у державних органах, а також розробити законопроекти для легалізації ринку криптовалюти в Україні.

Про це повідомляє кореспондентка hromadske.

Технологію блокчейн планують першочергово використовувати для державних реєстрів та роботи держустанов. За словами заступника міністра цифрової трансформації України з питань розвитку ІТ-галузі Олександра Борнякова, така система унеможливить підробку даних та рейдерство. Спочатку уряд спільно з депутатами планує розробити потрібну нормативну базу.

«Ми маємо велику проблему з законодавством, бо зараз, якщо ти маєш державний реєстр, він має зберігатися в одному місці. Система блокчейну включає в себе розподілене зберігання, а закон поки це забороняє. Коли парламент дозволить користуватися багатьма серверами, вже можна буде будувати технічну інфраструктуру», — пояснив Борняков.

Зокрема, Мінцифри планує легалізувати ринок криптовалюти в Україні. За словами Борнякова, ринок віртуальних активів в Україні зараз працює в сірій зоні, а його обороти сягають мільярдів доларів.

«Найперше, ми хочемо увести цих людей в правову площину. По-друге, хочемо, щоб держава заробляла з цього. Ми зараз працюємо з міжфракційним об'єднанням для того, щоб внести відповідний законопроєкт. У ньому буде прописано, як оподатковуватимуться всі ці компанії та який у них буде статус. Зараз пропонуємо, щоб вони сплачували 5% державі, якщо виводять віртуальні кошти у будь-яку валюту» — сказав заступник міністра.

Плани уряду та міжфракційного депутатського об'єднання Blockchain4Ukraine підтримав і профільний бізнес. За даними Асоціації «Блокчейн України», у країні є близько 200 крипто і блокчейн компаній, що наближено до показника Німеччини (300 компаній). Однак, більшість з них не створювали юридичної особи або зареєстровані в інших країнах з більш інноваційним та лояльним законодавством.

Перші кроки у реформуванні галузі ініціатори меморандуму планують здійснити вже до кінця року. Серед них вони називають імплементацію норм FATF щодо запобігання легалізації (відмивання) доходів, одержаних злочинним шляхом, законодавче визначення термінології криптогалузі за зразком Європейського Центрального Банку та унормування підходу до оподаткування галузі, що сприятиме розвитку ринку.

«Вже за два-три тижні ми плануємо внести до ВРУ відповідні законопроєкти, але перед цим, щоб ні в кого, як у минулі роки, не виникало підозри в кулуарності та закритості процесу реформування, ми, спільно з Міністерством цифрової трансформації, об’єднанням Blockchain4Ukraine та комітетом цифрової трансформації ВРУ запропонуємо протягом тижня усім охочим профільним фахівцям ознайомитись із законопроектами і внести фінальні корективи», — заявив голова міжфракційного депутатського об'єднання Blockchain4Ukraine Олексій Жмеренецький.

Блокчейн, тобто ланцюжок блоків транзакцій — розподілена база даних, що зберігає впорядкований ланцюжок записів, що постійно довшає. Дані захищено від підробки та спотворення. Кожен блок містить часову позначку, геш попереднього блока та дані транзакцій, подані як геш-дерево.

Раніше віце-прем’єр, міністр цифрової трансформації Михайло Федоров заявив, що за 3-5 років всі адмінпослуги повинні надаватися онлайн.

Поділитись: