ВАКС не продовжив терміни розслідування у справі ексглави «Нафтогазу» Коболєва. Що це значить?

Трансляція засідання ВАКС, 12 квітня 2023 року
Трансляція засідання ВАКС, 12 квітня 2023 рокуСкриншот

Вищий антикорупційний суд не задовольнив клопотання детективів про продовження строків досудового розслідування у справі ексголови «Нафтогазу» Андрія Коболєва. Тепер слідчі мають 5 днів, щоб звернутися з обвинувальним актом до суду.

Про це йдеться у трансляції суду. Повне рішення суду мають оприлюднити 17 квітня.

Детектив Національного антикорупційного бюро України просив продовжити терміни розслідування ще на 6 місяців — до 19 липня 2023 року. Але адвокат Коболєва Олексій Носов заявив, що станом на 12 квітня слідство триває вже 1723 дні.

«За цей час в органу розслідування були необмежені можливості провести всі необхідні слідчі дії та встановити наявність чи відсутність складу злочину в діях Андрія [Коболєва] та зібрати докази хоча б на рівні об'єктивного спостерігача. Цього не було зроблено. Суддя почув нашу позицію», — написав він у Facebook.

Носов зазначив, що рішення суду не оскаржується, тому орган досудового розслідування повинен завершити слідство до 19 квітня 2023 року. Після чого направити справу до суду для розгляду по суті.

«Альтернативний варіант — зупинити строки на підставі міжнародної правової допомоги, отримати всі відповіді та все одно направити справу до суду», — пише адвокат.

Що це за справа?

19 січня правоохоронці повідомили про підозру колишньому голові правління НАК «Нафтогаз України» Андрію Коболєву, заявивши, що він зловживав службовим становищем та забезпечив собі виплату премій майже на 10 млн доларів (в еквіваленті).

За даними слідства, ця сума суттєво перевищувала нормативно визначені розміри таких виплат, а за ті ж досягнення у 2017 році Коболєву виплатили премію у 12,49 млн грн.

Слідчі зазначають, що він приховав від членів Комітету з призначень та винагород і Наглядової ради компанії інформацію про те, що для керівників підприємств, заснованих на держвласності, встановлені граничні розміри преміювання — не більше 36 посадових окладів на рік. Так, Коболєву закидають ч. 5 ст. 191 КК України, яка передбачає від 7 до 12 років за ґратами.

У САП заявили, що протягом 2018–2021 років службовці «Нафтогазу» не сприяли розслідуванню і ховали від слідства документи та матеріали компанії, необхідні для встановлення обставин вчинення злочину.