Вбивство болгарської журналістки: свобода преси у ЄС під загрозою

У Болгарії жорстоко вбили телеведучу і розслідувальницю Вікторію Марінову. Це третє вбивство журналіста в ЄС протягом останнього року. Напередодні жінка запустила ток—шоу, у якому порушила тему розкрадання європейських фондів. Розповідаємо, чим займалась журналістка і що відомо про її вбивство.

Ким була Марінова

Вікторія Марінова — телеведуча та виконавча директорка приватного телеканалу TVN. Це регіональне телебачення міста Русе, розташованого на кордоні з Румунією. Журналістка долучилася до команди каналу цьогоріч узимку — працювала здебільшого над соціальними темами та займалася благодійністю. Крім цього, Марінова розслідувала, наприклад, історію про відмивання коштів на будівництві технопарку при університеті в Русе.

Нещодавно вона перезапустила програму «Детектор», ведучою і обличчям якої стала. Перший і єдиний випуск ток-шоу вийшов за тиждень до смерті журналістки.

Ефір був присвячений інтерв’ю з румунським розслідувачем Аттілою Біро та його болгарським колегою Дімітаром Стояновим. Вони працювали над спільним проектом для OCCRP (Проект із розслідування корупції та організованої злочинності, журналісти якого зокрема займалися розслідуванням так званих «Панамський паперів» та «Райських паперів») і розслідували шахрайство та корупцію, пов’язані із незаконним використанням коштів Європейського союзу. Обох журналістів у вересні затримувала болгарська поліція.

Колеги з каналу описують Марінову як «надзвичайно відповідальну, амбітну журналістку, яка завжди повністю віддавалась своїй роботі та мала гостре відчуття справедливості». Жінці було 30 років, у неї залишився чоловік та маленька донька.

Вікторія перезапустила програму «Детектор», ведучою і обличчям якої стала. Перший і єдиний випуск ток-шоу вийшов за тиждень до смерті журналістки. Фото: сторінка Вікторія Марінова у facebook

Вбивство

Тіло журналістки знайшов випадковий перехожий у парку неподалік Дунаю. Імовірно, жінка була на вечірній пробіжці, коли на неї напали, зґвалтували і задушили. Після нападу в журналістки зникли деякі особисті речі — окуляри, мобільний телефон і ключі від машини. Сам автомобіль, припаркований неподалік, залишився на місці.

Поки незрозуміло, чи вбивство журналістки пов’язане із її професійною діяльністю. Міністр внутрішніх справ Болгарії заявив, що цьому немає жодних доказів. На місці вбивства слідчі знайшли сліди ДНК, у справі також уже допитують свідків — зокрема пацієнтів психлікарні, розташованої поблизу. Підозрюваних у вбивстві поки що немає, однак прем’єр-міністр країни Бойко Борісов заявив, що правоохоронці зібрали достатньо доказів, відтак розкриття вбивці є «лише питанням часу».

Реакція

Новини про загибель Марінової викликали бурхливу реакцію в правозахисних та журналістських колах.

«Комітет із захисту журналістів (CPJ) шокований варварським убивством журналістки Вікторії Марінової,заявив представник організації Том Гібсон у Брюсселі. — Болгарська влада повинна докласти всіх зусиль та використати усі ресурси для проведення вичерпного розслідування і покарання відповідальних за вбивство осіб».

Таку ж заяву зробив представник ОБСЄ зі свободи слова Арлем Дезір. «Я буду уважно стежити за розслідуванням, яке розпочала влада Болгарії. Закликаю швидко знайти і притягнути до відповідальності винних, а також чітко з’ясувати, чи пов’язаний цей напад із роботою журналістки».

Колеги Марінової із телеканалу TVN заявили, що тепер також відчувають себе в небезпеці, хоч до цього жінка не повідомляла про жодні погрози. На сайті телеканалу опублікувли допис: «З величезним болем і непереборним горем команда TVN переживає втрату нашої улюбленої колеги Вікторії Марінової. Ми просимо співчуття до горя наших рідних та колег. Склоніться перед її пам'яттю».

Асен Йорданов — власник медіа, на яке працював Дімітар Стоянов (розслідувач, з яким Марінова провела інтерв’ю перед смертю), не вважає напад випадковістю. «Наші журналісти були в небезпеці через своє розслідування. Смерть Вікторії і жорстокий спосіб її вбивства є стратою. Це повинно було слугувати прикладом, щось на зразок попередження», — заявив Йорданов у коментарі AFP.

Убита журналістка Вікторія Марінова. Фото: сторінка Вікторія Марінова у facebook

Cвобода слова у Болгарії

Ситуація зі свободою слова у Болгарії — найгірша з усіх країн Євросоюзу. У 2018 році ситуація стала ще гіршою — у рейтингу свободи преси Reporters without borders країна опустилась на 111 місце, опинившись між Болівією та Центральноафриканською Республікою. До прикладу, Україна посідає в цьому списку 101 місце.

Хоч Болгарія і є членом ЄС, тут найскладніша ситуація для журналістів з-поміж усіх балканських країн, частина із яких є лише кандидатами на вступ до Євросоюзу. За даними болгарського офісу Асоціації європейських журналістів, локальні медіа в країні часто піддаються тиску з боку місцевих політиків та бізнесменів й отримують від них погрози, що своєю чергою призводить до самоцензури.