Убивство в центрі Києва: Хто такий Тимур Махаурі?
Громадське розповідає, хто такий Махаурі та що про нього відомо.
У центрі Києва, біля Бессарабського ринку о 18:08 8 вересня підірвали автомобіль Toyota Camry з грузинської реєстрацією, який належав екс-бійцеві добровольчого батальйону Тимуру Махаурі, він загинув.
За даними МВС, в авто була закладена вибухівка.
Махаурі — громадянин Грузії, який постійно проживав у Києві. Раніше служив у батальйоні шейха Мансура, брав участь у бойових діях на Донбасі.
На місці вибуху в Києві Фото: Дмитро Русанов/Громадське
Громадське розповідає, хто такий Махаурі та що про нього відомо.
Авторка проводила інтерв’ю з Тимуром Махаурі раніше, більшість фактів стосовно біографії загиблого записані з його слів.
Арешт у Києві
16 січня цього року його заарештували в центрі Києва. Формально — «за незаконне носіння зброї».
Поліція знайшла в Махаурі пістолет Стєчкіна, який, за інформацією МВС, викрадений у зоні бойових дій на Донбасі, а також незареєстрований австрійський Glock.
Затримання Тимура Махаурі 16 січня Фото: Kiev Operative
Це й стало приводом для арешту і початку кримінального провадження за статтею 263. Тоді в МВС заявляли, що затримали бійця «випадково», позаяк той їхав на автівці з грузинськими номерами.
Тоді Махаурі провів у тюрмі понад місяць, а відтак його засудили до 3 років умовно. У лютому він вийшов на волю.
Судове засідання у справі Махаурі (архівне фото) Фото: Ekaterina Sergatskova
Війна в Чечні
Тимур Махаурі народився в Чечні. Під час другої чеченської війни, на початку двотисячних, як біженець перебрався в Панкіську ущелину в Грузії, яку називають батьківщиною кавказьких ісламістів. Ущелина знаходиться поряд із грузино-російським кордоном.
За гірським хребтом — Чечня. Географічне положення сприяло бойовикам, що підтримували Чеченську республіку Ічкерія. Вони переховувалися в ущелині разом із біженцями.
Панкіська ущелина стала місцем, де сформувалося терористичне підпілля. За різною інформацією, від півсотні до 200 бойовиків, що пройшли вишкіл там, у 2012-2014-х роках поповнили лави «Ісламської держави» в Сирії.
Війна з Росією
Під час президентства Міхеіла Саакашвілі Махаурі, що на той час уже отримав громадянство Грузії, працював у грузинському батальйоні спецпризначення.
За різною інформацією, його безпосереднім куратором був тодішній замміністра МВС Грузії Гіоргі Лорткіпанідзе, який із 2015-го по 2016-й очолював Одеську обласну поліцію. Наразі Лорткіпанідзе питання щодо Махаурі не коментує.
У 2008 році Махаурі брав участь у російсько-грузинському конфлікті на боці Грузії. За словами українського військового Юрія Колеснікова, який проходив службу разом із ним, «воював результативно».
Убивство Басаєва та Сирія
Махаурі називають людиною, яка у 2006 році вбила чеченського польового командира Шаміля Басаєва. В інтерв’ю Тимур розповів (матеріал не опублікований, але автор має аудіозапис), що через контрабандистів переправив вантажівку зброї із Грузії у Чечню.
Коли Басаєв оглядав вантажівку і стався вибух. Сам Махаурі стверджував, що після переправлення за вантаж не відповідав.
Шаміль Басаєв архівне фото, Natalia Medvedeva/en.wikipedia
Також Махаурі розповідав, що у 2012 році їздив до Сирії тренувати людей, які виступали в опозиції президентові Башару Асаду. У листопаді 2012 року співробітники департаменту розвідки і боротьби з тероризмом Туреччини затримали Махаурі в аеропорту Стамбула.
Разом зі спільниками його підозрювали в убивстві на території Туреччини представників «Імарат Кавказ» Муси Осаева (2009), Хамхата Мусаєва (2011), Рустема Алтемірова і Заурбека Амрієва (їх підозрювали в організації теракту в московському аеропорту Домодєдово в 2011 році).
Загалом Махаурі провів у турецькій в’язниці три з половиною роки. У квітні 2016, незадовго до державного перевороту, його виправдали та випустили.
Відтак Махаурі приїхав в Україну і вступив у батальйон імені Шейха Мансура. У його складі воював на території Донецької та Луганської областей.
У батальйоні, за інформацією The Daily Beast, служили, зокрема, чеченці, які у 2014-2015 роках воювали в складі ісламістських угруповань проти сирійських урядових військ.
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
- Поділитися: