Бразильські вчені з'ясували, що аномально великі віруси, які ще називають бактеріофагами, здатні ефективно використовувати систему CRISPR — методику редагування генів — для ураження бактерій та інших вірусів. Відповідне дослідження було оприлюднене в журналі Nature Communications, пише Ciencia.

CRISPR — це методика точного редагування генів, і вчені вже давно використовують її у медицині, аби знизити ризик розвитку захворювань.

Водночас, бразильські вчені виявили сотні нових гігантських вірусів, які використовують методи CRISPR, щоб атакувати як бактерії, на які вони полюють, так і віруси, з якими вони конкурують.

Водночас, за словами одного з авторів дослідження, Йонатаса Абрахана, професора кафедри мікробіології Федерального університету Мінас Жерайс, гігантські віруси не викликають захворювання і переважно заражають амеби.

Дослідник каже, що два таких віруси були виявлені в екстремальних водних середовищах, в умовах, аналогічних тим, які породили найбільш ранні форми життя на Землі.

Зокрема, йдеться про вірус Tupanvirus, який виявили у морських відкладеннях на глибині близько 3 тисячы метрів в басейні Кампос біля узбережжя Ріо-де-Жанейро.

За словами науковця, до 2003 року, коли у Франції був виявлений перший гігантський вірус, не було зареєстровано жодного вірусу, здатного до використання CRISPR.

«З відкриттям цих вірусів ми побачили, що ці гени можуть бути присутніми в вірусних геномах. Але у Tupanvirus є всі гени, необхідні для перетворення всіх 20 існуючих типів амінокислот у білки», — сказав дослідник.

«У разі Tupanvirus, він не має генів для виробництва енергії, але він має майже гени, пов'язані з CRISPR. Ця характеристика змінює уявлення про відмінність вірусів і організмів, утворених клітинами», — пояснив він.

За словами Абрахана, відкриття гігантських вірусів викликало дебати про еволюцію вірусів серед вчених.

Одна з основних теорій полягала в тому, що гігантські віруси еволюціонували від більш простого предка завдяки придбанню генів у заражених хазяїв. Інша теорія полягала в тому, що предки гігантських вірусів також були ще більш гігантськими, які з часом втрачали необов'язкові гени.

Раніше ми писали про те, що в Арктиці на архіпелазі Шпіцберген науковці виявили стійкі до антибіотиків бактерії.

Поділитись: