Дослідники з Утрехтського університету повідомили про третього у світі пацієнта, якому, можливо, вдалося вилікуватися від ВІЛ-інфекції. Про це пише видання New Scientist.

Як і у двох попередніх успішних випадках, йому пересадили кістковий мозок від донора з мутацією в гені CCR5, яка забезпечує її носію стійкість до зараження вірусом імунодефіциту. Чоловік три місяці тому припинив приймати антиретровірусні препарати, і у нього досі не знаходять життєздатних віріонів. 

Вчені кажуть, що наразі спостерігають ще за кількома пацієнтами з ВІЛ, яким пересадили кістковий мозок від донора-носія мутації в гені CCR5.

Донедавна був відомий єдиний випадок тривалої ремісії людини з ВІЛ. В американця Тімоті Брауна,  у 1995 році знайшли ВІЛ, а у 2007 через лейкемію йому провели трансплантацію стовбурових клітин кісткового мозку від людини з мутацією в гені CCR5. 

Однак нещодавно британські вчені описали аналогічний випадок. Пацієнту, який живе з ВІЛ з 2003 року, також пересадили клітини кісткового мозку від донора з мутацією в гені CCR5 як лікування лімфоми Ходжкіна — іншого раку імунної клітини. Наразі у нього вже 18 місяців спостерігається ремісія. 16 місяців тому він перестав приймати антиретровірусні препарати.

Трансплантації кісткового мозку не можна використовувати для людей з ВІЛ, які не мають раку, оскільки вони несуть значні ризики і використовуються лише в крайньому разі.

У 2018 році російські вчені отримали людські ембріони (близько 250 клітин), які мають потрібну мутацію в гені CCR5.

Також каліфорнійські вчені розробили вакцину проти ВІЛ, яка попереджає інфекцію у приматів.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Генномодифікований рис може допомогти у профілактиці зараження ВІЛ — дослідженнія

Поділитись: