Вчені повідомили про третього у світі пацієнта, якому, можливо, вдалося вилікуватися від ВІЛ
Дослідники з Утрехтського університету повідомили про третього у світі пацієнта, якому, можливо, вдалося вилікуватися від ВІЛ—інфекції. Про це пише видання New Scientist.
Як і у двох попередніх успішних випадках, йому пересадили кістковий мозок від донора з мутацією в гені CCR5, яка забезпечує її носію стійкість до зараження вірусом імунодефіциту. Чоловік три місяці тому припинив приймати антиретровірусні препарати, і у нього досі не знаходять життєздатних віріонів.
Вчені кажуть, що наразі спостерігають ще за кількома пацієнтами з ВІЛ, яким пересадили кістковий мозок від донора-носія мутації в гені CCR5.
Донедавна був відомий єдиний випадок тривалої ремісії людини з ВІЛ. В американця Тімоті Брауна, у 1995 році знайшли ВІЛ, а у 2007 через лейкемію йому провели трансплантацію стовбурових клітин кісткового мозку від людини з мутацією в гені CCR5.
Однак нещодавно британські вчені описали аналогічний випадок. Пацієнту, який живе з ВІЛ з 2003 року, також пересадили клітини кісткового мозку від донора з мутацією в гені CCR5 як лікування лімфоми Ходжкіна — іншого раку імунної клітини. Наразі у нього вже 18 місяців спостерігається ремісія. 16 місяців тому він перестав приймати антиретровірусні препарати.
Трансплантації кісткового мозку не можна використовувати для людей з ВІЛ, які не мають раку, оскільки вони несуть значні ризики і використовуються лише в крайньому разі.
У 2018 році російські вчені отримали людські ембріони (близько 250 клітин), які мають потрібну мутацію в гені CCR5.
Також каліфорнійські вчені розробили вакцину проти ВІЛ, яка попереджає інфекцію у приматів.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Генномодифікований рис може допомогти у профілактиці зараження ВІЛ — дослідженнія
- Поділитися: