Вчені створили матеріал, який запам'ятовує форму. Це допоможе для створення універсального одягу

Вчені створили матеріал, який запам'ятовує форму. Це допоможе для створення універсального одягу
Скріншот

Американські вчені створили біоматеріал, який має пам'ять форми і може змінювати її за певних умов.

Про це повідомляє Гарвардська школа інженерних та прикладних наук Джона А. Полсона.

Матеріал створили на основі кератину — волокнистий білок, що є у волоссі та нігтях. Вчені дістали кератин із залишків вовни ангори, яку використовують у текстильному виробництві.

Ключем до здатності кератину змінювати форму є ієрархічна структура молекули. Щоб показати, як це працює, вчені надрукували кератинові аркуші різної форми. Їм надали постійну форму, використовуючи розчин перекису водню та фосфат натрію. Тобто це форма, до якої аркуш буде постійно повертатися, якщо його занурити в цей розчин.

Одному аркушу надали постійну форму зірки. Після того, як матеріал запам'ятав форму, його змочили у воді — аркуш розгорнувся і його склали у трубочку. Потім трубку помістили в розчин і вона повернулася до форми зірки.

А де використовувати?

Як кажуть вчені, їхня технологія може зробити одяг універсальним, тобто він ставатиме саме такого розміру, який потрібен людині. Уявіть футболку, розмір якої може змінюватися у залежності від вологи, або бюстгальтер, розмір і форму якого можна змінювати щодня — ось де матеріал із пам'яттю можна використовувати.

Також із цього матеріалу можна робити медичні матеріали, наприклад, для медичних масок.