Вчені виявили, що тривалі космічні місії можуть викликати пошкодження мозку. Освоєння космосу під загрозою?

Тривалі космічні місії можуть викликати пошкодження мозку. У космонавтів, які провели на міжнародній космічній станції близько 169 днів, виявили біомаркери, пов’язані з незворотною травмою.

Це виявили дослідники з Гетеборзького університету, які спостерігали за п'ятьма російськими космонавтами. Дослідження опублікували у журналі JAMA Neurology.

Зразки крові були взяті перед від'їздом астронавтів і після їхнього повернення на Землю, що дозволило вченим виміряти п'ять біомаркерів пошкодження мозку.

Результати показали, що три маркери стали вищими після тривалого перебування у космосі.

Хенрік Зеттерберг, професор нейробіології і один з двох старших співавторів дослідження, каже: «Це перший випадок, коли конкретні докази пошкодження клітин мозку були задокументовані в аналізах крові після космічних польотів».

Він наголошує, що ці дані потрібно вивчити і придумати, як запобігти ушкодженням, якщо людство планує зробити космічні подорожі більш поширеними у майбутньому.

Чому відбуваються зміни?

Наразі нейрофізіологи вивчили тільки наявність маркерів пошкодження мозку в крові, але не з'ясували, чому саме вони виникають.

Причиною цього можуть бути зміни в гравітації, перерозподіл мозкової рідини або перевантаження, які відчувають космонавти під час зльоту і приземлення. Причини змін вчені планують знайти у своїх майбутніх дослідженнях.

Крім зміни гравітації та перевантажень, космонавти також піддаються впливу підвищених доз радіації. Однак вчені раніше з'ясували, що смертність від раку і серцево-судинних захворювань у них не пов'язана з підвищеними дозами радіації, які ці люди отримують під час польотів в космос.

Зазначимо, після повернення з МКС астронавти завжди перебувають під наглядом лікарів, оскільки космос викликає в організмі фізіологічні зміни — наприклад, космонавти після повернення на Землю скаржаться на погіршення зору.

Вчені пояснюють це зміною структури мозку в невагомості, а також перерозподілом спинномозкової рідини. Інша команда дослідників з'ясувала, що такі зміни в головному мозку оборотні — через сім місяців він повертається до своєї первісної структури.