Вчені знайшли чумну паличку в чоловіка, який жив понад 5 тисяч років тому. Схоже, він є найдавнішою жертвою чуми
Група німецьких науковців повідомила, що змогла реконструювати геном чумної палички (Yersinia pestis) в останках чоловіка, який жив понад 5 тисяч років тому. Схоже, він є найдавнішою жертвою чуми з нині знайдених. Хоч чоловік і був заражений, науковці скептично розглядають сценарій «доісторичної пандемії чуми»: давні люди могли періодично заражатися нею без великих спалахів хвороби.
Про це йдеться у дослідженні, яке опублікували у виданні Cell Reports.
Зокрема, вчені досліджували останки чотирьох людей на місці неолітичного поховання у районі Ріннукалнс на території сучасної Латвії. Вони секвенували ДНК з кісток і зубів та тестували їх на наявність бактерій та вірусів.
В одного з чоловіків з поховання дослідники виявили древній штам чумної палички, яка викликає інфекційну хворобу, відому нам як чума.
Відомо, що цей чоловік жив приблизно 5300-5050 років тому та вів мисливсько-збиральницький спосіб життя.
У його останках вчені виявили штам чумної палички RV 2039. Як зазначають дослідники, він є першим із серії штамів, що еволюціонували незабаром після розщеплення «попередника» чумної палички ㅡ палички псевдотуберкульозу (Yersinia pseudotuberculosis) ㅡ 7 тисяч років тому.
«Найімовірніше, його вкусив гризун, який заразився первинною інфекцією Yersinia pestis, і він помер через кілька днів, можливо, через тиждень від септичного шоку», ㅡ розповів дослідник Бен Краузе-Кіора BBC.
Дослідження цієї знахідки підтвердили гіпотезу науковців проте, що ця рання форма чумної палички була менш заразною та, ймовірно, навіть менш хвороботворною за більш пізні штами.
Водночас автори дослідження не підтримують сценарій «доісторичної пандемії чуми». Кажуть, хоч чоловік і був заражений чумною паличкою, у неї тоді ще не було генетичних компонентів, які б допомогли блохам поширити чуму серед людей.
Що треба знати про чуму?
Це інфекційне захворювання, викликане бактерією — чумною паличкою. Вона живе в організмі деяких гризунів та бліх. Людина може заразитися, якщо її вкусила блоха або вона контактувала із біологічними тканинами хворої тварини. Це означає, що хворобу практично неможливо викорінити повністю.
Від бубонної чуми помирають 30-60% хворих, якщо їх не лікувати. А якщо не лікувати легеневу чуму, то шансів вижити в людини практично немає.
Крім того, чумою можна заразитися від іншої людини, якщо в неї легенева форма хвороби. Також можна заразитися від тіла померлого, наприклад, під час підготовки до його поховання.
А втім, чуму можна успішно лікувати антибіотиками. Але для цього необхідно швидко поставити діагноз і швидко розпочати лікування.
- Поділитися: