Вчені з’ясували, що дві третини легких побічних реакцій від вакцини проти COVID-19 можна пояснити самонавіюванням
Американські епідеміологи заявили, що, ймовірно, близько 76% побічних реакцій після першої дози вакцини проти COVID—19 та 52% після другої можна пояснити ефектом ноцебо — самонавіюванням та очікуванням негативних наслідків.
Результати дослідження опублікували у JAMA Network Open.
Ефект ноцебо — це аналог ефекту плацебо, який полягає в тому, що хтось зазнає негативних наслідків через негативні очікування.
Американські вчені на чолі з Тедом Капчуком із Гарвардської медичної школи вивчили дані 12 опублікованих досліджень, у яких порівнюють вакцини проти COVID-19 з ін'єкціями плацебо.
У випробуваннях взяли участь понад 22 тисячі людей, яким була введена перша або друга доза низки вакцин, зокрема вироблених Moderna, Pfizer/BioNTech, AstraZeneca, Johnson & Johnson та Novavax. Побічні ефекти, про які повідомляли ці учасники, порівнювали з тими, про які повідомила інша група — понад 22 тисячі людей, яким кололи плацебо (звичайну ін’єкцію фізіологічного розчину).
Вчені розглядали лише легкі симптоми, що розвинулися впродовж короткого терміну.
Виявилося, що 35% тих, хто отримав плацебо, говорили про виникнення головного болю або втоми після першої дози, 32% — після другої дози. У групах, які отримували препарат, таких виявилося 46% та 61%.
На підставі цих даних вчені вирахували, що ефект ноцебо пояснює 76% побічних реакцій після першої дози та 52% — після другої.
- Поділитися: