Під час затримання російськими силовиками в окупованому Криму 83-річній Веджиє Кашка стало зле. Їй викликали швидку, утім, до лікарні жінка не доїхала — померла в кареті швидкої від інфаркту. Можна без перебільшення сказати, що для більшості кримських татар смерть Веджиє-ханум стала шоком. І от чому.

23 листопада в центрі Сімферополя російські силовики з поліції та ФСБ провели в одному з кафе міста, як вони це назвали, «спецоперацію із затримання активістів Меджлісу, які вимагали хабар у громадянина Туреччини»

Насправді ж серед шістьох затриманих немає членів Меджлісу. Самі затримані пояснюють, що вищезгаданий громадянин Туреччини втерся в довіру до 83-річної жінки, ветерана кримськотатарського національно-визвольного руху Веджиє Кашка, й поцупив у неї 7000 доларів, тож вони намагалися переконати його повернути гроші.  

Хай там як, але в ту мить, коли турок повернув гроші старенькій Веджиє-ханум, до приміщення кафе «Медобори» ввірвалися «СОБР», «ОМОН» і ФСБ (примітно, що ці служби зазвичай не працюють разом).

Силовики в масках та зі зброєю повалили на підлогу шістьох кримських татар — крім Веджіє Кашка, затримали також Куртсеіта Абдулаєва, Бекіра Дегерменджі (батька політв’язня Мустафи Дегерменджі), Асана Чапуха, Казіма Аметова й Руслана Трубача. Одночасно в їхніх будинках у різних районах Криму почалися обшуки, тобто операція була добре спланованою, але раптово пішла не за планом.

83-річній Веджиє Кашка стало зле, їй викликали швидку, утім, до лікарні жінка не доїхала — померла в кареті швидкої від інфаркту. Можна без перебільшення сказати, що для більшості кримських татар смерть Веджиє-ханум стала шоком. І от чому.

Маленька, проте негнучка

Ще у вигнанні, на початку 1950-х Веджиє Кашка долучилася до національно-визвольного руху кримських татар. Активно відвідувала таємні зібрання. Після невеликої «відлиги» в 1967 році, коли формально скасували заборону, родина Веджиє Кашка стала однією з перших кримськотатарських сімей, які повернулися до Криму. Купили будинок, але вже наступного дня місцева влада звинуватила їх у порушенні паспортного режиму й незаконній купівлі нерухомості. Невдовзі родину фактично знову депортували — примусово й демонстративно викинули з будинку, обливши маленьких дітей холодною водою.

Пізніше один із синів Веджиє помер. Родина повернулася до Криму вдруге — і знову їх виселили. Але ця сухенька й невеличка на зріст жінка не здавалася. Вона звернулася до дисидента, академіка Андрія Сахарова, й лише за його заступництва та допомоги зменшився тиск на родину Веджиє. Вона таки домоглася свого: повернулася до Криму, оселилася в селі Новокленівці під Білогірськом.

Веджиє Кашка (ліворуч) долучилася до національно-визвольного руху кримських татар ще в 50-ті роки минулого століття Фото: Аліна Смутко/krymr.org (RFE/RL)

Невпинний борець

Але навіть у Криму, за часів незалежної України вже немолода Веджиє-ханум залишалась активним членом національного руху і стала майже живою легендою. Масово повертаючись до Криму,  багато кримських татар опинялися на новому місці фактично ні з чим та впадали в розпач. Тоді до них приїжджала Веджие Кашка та дарувала барана — щоб підбадьорити. Крім того, вона брала участь у роботі Курултаю кримськотатарського народу (національний представницький орган), серед перших виходила на мітинги, які проводив її народ.

Після анексії півострова Росією, вона залишалась у Криму, однак часто бувала й на материковій частині України. Зокрема приїздила й морально підтримувала учасників громадської блокади Криму, позаяк уважала її засобом боротьби за права свого народу та проти свавілля підконтрольної Кремлю «влади» Криму та російських силовиків.

Але і в самому Криму Веджиє Кашка вела активне життя — підтримувала родини політв’язнів, відвідувала суди. А буквально за десять днів до смерті, у своєму будинку влаштувала велике дуа (молебень) на підтримку кримських татар, що зазнають політичних переслідувань.

Веджиє (праворуч) активно підтримувала учасників громадської блокади Криму Фото: krymr.org (RFE/RL)

Шана після смерті

Коли інформація про смерть Веджиє Кашка підтвердилася, Меджліс кримськотатарського народу, що тимчасово перебуває в Києві, оголосив наступний день днем жалоби для всіх кримських татар у Криму та за його межами.

Прокуратура Автономної республіки Крим, яка тимчасово працює на материковій частині України, уже відкрила за фактом загибелі Веджиє Кашка кримінальне провадження.

Забрати тіло Веджиє-ханум і доправити її додому приїхали десятки людей. А вже в Новокленівці, щоб попрощатися з нею, зібралися тисячі небайдужих, для яких вона все життя була живим символом боротьби за права народу. Про її авторитет свідчить той факт, що попрощатися з нею приїхали навіть ті, кого сама вона вважала зрадниками. Приміром, Ексендер Белялов, колишній член Меджлісу, який перейшов до співпраці з підконтрольною Кремлю «владою» півострова, що її Меджліс офіційно не визнав.

Белялов намагався взяти участь у молебні, але його виштовхали з натовпу та прогнали під вигуки «ганьба» та «сатк’ин» (зрадник).

 

Поділитись: