Велике шахрайство на стоматологічному ринку
Це Андрій Демчишин, львів’янин. Минулого року чоловік вирішив звернутися до стоматолога з потребою вставити зубний імплант.
АНДРІЙ ДЕМЧИШИН, заявник:
- Я звернувся до інтернету, вичитав на сайті, що є такий доступний продукт – «Рут» називається.
Пацієнта привабила, насамперед, швейцарська якість і водночас викликала підозру не досить висока ціна на товар.
АНДРІЙ ДЕМЧИШИН, заявник:
- Десь в середньому від 16 до 20 тис грн. Це зі всім, з операцією.
Згодом, коли Андрій почав більше цікавитись фірмою-виробником імплантів, його підозри підтвердилися.
Зараз кримінальне провадження за заявою Демчишина порушили правоохоронці київського Печерського управління поліції. Данило Шевчук, адвокат заявника, захищає інтереси потерпілого львів’янина.
ДАНИЛО ШЕВЧУК, адвокат:
- Це є шахрайські дії відносно споживача як в Україні, так і в інших державах, а також шахрайські дії відносно цих медиків, які, не знаючи про реальний стан справ, надають послуги своїм пацієнтам.
Зубні імпланти Roott отримали сертифікаційні дозволи на реалізацію в Україні у 2013 році. Їх видала Державна служба з лікарських засобів. На сайті чітко вказано: виробником є фірма Trate AG, країна – Швейцарія.
У відповідь на наш інформаційний запит, лікслужба цю інформацію підтвердила. Ба більше, навіть провела технічну експертизу. Нічого підозрілого не виявила.
Втім, ми вирішили детальніше з’ясувати, що це за фірма Trate AG. І розшукали в ній зовсім не швейцарські корені, а… литовські.
Згідно з офіційними даними реєстру юридичних осіб Литовської Республіки, підприємство зі схожою назвою - Трейд УАБ зареєстроване у Литві на вул. Йонавос 254, у 2011 році зі статутним капіталом майже мільйон євро. В одному із приміщень промзони Литви саме воно і виготовляє імпланти ROOTT. Щоправда під торговою маркою «зроблено в Швейцарії».
Це підтверджує і відео, яке відзняли литовські журналісти.
Тож звідки з’являється – Swiss made? Виявляється у Швейцарії зареєстрована фірма метелик - TRATE AG.
ДАНИЛО ШЕВЧУК, адвокат:
- Основна засновниця «Трате аге» - колишся громадянка чи Білорусії, чи Росії. Нині вже вона громадянка Швейцарії, у якої в помешканні зареєстровано підприємтво.
Тобто, це свідомо створена фірма-прокладка, на яку надходять гроші, а вся реальна робота проводиться в Каунасі, Литві.
Схоже, мета цієї оборудки проста – дешево виробляти підробки, видаючи їх за Swiss made. Не платити литовські податки і уникати швейцарських. І ось чому.
ДАНИЛО ШЕВЧУК, адвокат:
- Швейцарська конфедераціє не є членом Європейського союзу і при переміщенні товарів з Швейцарської конфедерації в Європейський союз експортеру відшкодовується ПДВ.
А далі ще цікавіше, бо господарі цієї зубної оборудки – не швейцарці і не литовці. Акціонерами обох компаній є одні й ті ж люди, громадяни Росії і Білорусі.
«Під час розслідування з'ясувалося , що акціонерами обох компаній - швейцарської і литовської - є громадяни Росії та Білорусі Євген Єрмаков, Сергій Шулежка, Владлена Шулежка, Ольга Селезньова, Олена Гроссманн. Деякі з них – ще й родичі. І тут виникає підозра , що це – не тільки спосіб виробляти підробки і обманювати клієнтів, але і ухилятися від сплати податків».
ДАНИЛО ШЕВЧУК, адвокат:
- Сергій Шулежко та його родичка теж з прізвищем Шулежко – це громадяни білорусі, які мають дозвіл на проживання в Литві, де-факто мають дозвіл на проживання в ЄС. Також громадянин РФ, який володіє стоматологічними клініками в Москві.
А ось сайт тих самих клінік ROOTT, які працюють у Росії. Інтернет кишить роликами, які рекламують підробку під швейцарське.
Ці ж імпланти вставляють і в київських стоматологічних клініках, що підтверджує наш експеримент.
- Ставимо швейцарські імплантанти компанії «ROOTT».
- Ця компанія «ROOTT», це яке виробництво?
- Швейцарія.
- А скільки коштує, щоб вставити один зуб?
- Сейчас акция на импланты 10 тысяч грн. стоит один имплантант.
- 10 тисяч грн., так?
- Да, да, да.
- А окрім «ROOTT», крім цих імплантантів, ще якісь маєте? Можете якісь ще порекомендувати?
- Нет, мы эксклюзивный представитель швейцарськой компании «ROOTT».
Яким чином марка ROOTT потрапляє на український ринок, ми вирішили з’ясувати у фіскалів. Куди направили відповідний запит.
Митники заявили, що в розрізі марок продукції жодних даних не ведуть. Тим часом, масштаби цієї торгівлі можуть сягати мільйонів.
Швейцарські правоохоронці розпочали слідство, пов’язане з нелегальним використанням торгового знаку «Зроблено в Швейцарії». Розслідування також намагається встановити можливі податкові порушення, пов’язані з діяльністю TRATE.
Ми намагалися поспілкуватися із представником литовської компанії Трейд УАБ і надіслали листа. Відповідь чекаємо досі. Поки що сумні чи летальні випадки з людьми, які вставляли імпланти ROOTT, нам невідомі. Втім, це не знімає відповідальності з компанії, яка обманює своїх пацієнтів, видаючи бажане за дійсне.
Зрештою, останню крапку у цій історії мають поставити правоохоронці Швейцарії, Литви та України.
ЮЛІЯ ШАФРАНСЬКА, МАРІЯ КАРПА для проекту «Слідство.Інфо»
- Поділитися: