Венесуела стягує війська до кордону з Гаяною попри обіцянки шукати дипломатичний шлях

Супутникові знімки показують, що Венесуела нарощує свою військову присутність біля кордону з Гаяною, хоч обіцяла шукати дипломатичний шлях розв'язання територіальної суперечки щодо Ессекібо — багатого на нафту регіону, визнаного територією Гаяни.
Про це пише вашингтонський аналітичний Центр стратегічних і міжнародних досліджень (CSIS).
Січневі знімки Maxar показали розширення операцій на венесуельській військовій базі на острові Анакоко, що розташована на прикордонній з Гаяною річці. Кілька ділянок тропічного лісу там нещодавно вирубали, а інші знищили бульдозерами.
На знімках також видно нову інфраструктуру та декілька броньованих машин на місці. На злітно-посадковій смузі військової бази видно вертоліт та покращені під’їзні шляхи.
На північ від бази, на перетині річки, видно важку переправу. Великі смуги тропічного лісу там розчистили. На узбіччі дороги видно великі склади того, що схоже на будівельні матеріали, а також три бронемашини.
У січні Венесуела похвалилася розширенням своєї військової присутності в регіоні в пропагандистських відео, на яких показала бульдозери, що розчищають землю, а також легкі танки та бойові машини піхоти в русі та військово-транспортний вертоліт Мі-17.
В CSIS кажуть, що така ескалаційна поведінка з боку Венесуели «створює можливості для прорахунків і втрати контролю над подіями». А втім, можливо, що таке нарощування військ здійснюється задля заспокоєння угруповань всередині збройних сил країни, які розчаровані переходом до дипломатичних переговорів і бажають «продемонструвати свої м’язи».
Більше про територіальні суперечки між країнами
Сучасна суперечка щодо Ессекібо бере початок приблизно в 1899 році. Тоді в Парижі відбувся трибунал для визначення кордонів, коли Гаяна була британською колонією. Але венесуельці не брали участі в трибуналі, і багато з них вважають це рішення несправедливим. Також вони кажуть, що регіон Ессекібо був частиною Венесуели за часів Іспанської імперії.
Справа наразі розглядається Міжнародним судом ООН, хоча Венесуела каже, що він не має повноважень ухвалювати щодо цього рішення. Суд попередив Венесуелу не вживати жодних дій, які можуть змінити статус-кво в Ессекібо.
Виявлення нафти у водах біля узбережжя Ессекібо у 2015 році допомогло розпалити суперечку. Напруга ще більше посилилася цьогоріч у вересні, коли Гаяна провела аукціон на ліцензії для дослідження цих вод.
4 грудня 2023-го у Венесуелі провели референдум про приналежність Ессекібо. Венесуельська влада заявила, що понад 95% виборців схвалили контроль над регіоном, який контролює Гаяна.
Пізніше Венесуела досягла угоди з Гаяною про те, щоб намагатися уникнути ескалації та спробувати врегулювати суперечку без застосування сили. Обидві сторони погодилися «не погрожувати й не застосовувати силу одна проти одної за будь-яких обставин».
Аналітики наразі сумніваються, що буде ще одна війна. Хоча Венесуела з населенням у 28 мільйонів мала б очевидну військову перевагу, дипломатичні витрати через можливе вторгнення будуть високими.
- Поділитися: