Верховна Рада закликала президентку Грузії помилувати Міхеіла Саакашвілі

Верховна Рада ухвалила звернення до президентки Грузії Саломе Зурабішвілі та парламентів держав—членів ЄС щодо необхідности здійснити гуманітарний акт та помилувати третього президента Грузії Міхеіла Саакашвілі.
Про це повідомив народний депутат із парламентської фракції «Голос» Ярослав Железняк.
У пояснювальній записці до постанови №9491 зазначається, що Верховна Рада України:
- закликає президентку Грузії Саломе Зурабішвілі надати уповноваженому Верховної ради України з прав людини Дмитру Лубінцю доступ до громадянина України Міхеіла Саакашвілі;
- звертається до президентки Грузії з проханням здійснити гуманітарний акт та помилувати Саакашвілі, враховуючи його тяжкий фізичний стан;
- звертається до парламентів держав-членів Європейського Союзу з проханням ухвалити рішення та резолюції щодо здійснення президенткою Грузії гуманістичного акту та помилування Саакашвілі.
«Широке висвітлення у медіа інформації про умови утримання Саакашвілі, а також відповідні дипломатичні повідомлення спонукають Верховну Раду України до невідкладного реагування на відомості про критичний стан здоров’я третього Президента Грузії, громадянина України Міхеіла Ніколозовича Саакашвілі», — йдеться в записці.
У документі також зауважують, що проєкт звернення ґрунтується на загальноприйнятих міжнародно-правових стандартах гуманітарного права та подається з метою індивідуалізованого прояву акту гуманізму та милосердя стосовно громадянина України Міхеіла Ніколозовича Саакашвілі.
Зі слів Железняка, ухвалення відповідної постанови підтримали 285 парламентаріїв.
Чому Саакашвілі перебуває у в’язниці?
Колишній президент Грузії Міхеіл Саакашвілі перебуває в ув'язненні на Батьківщині. У 2018 році його заочно засудили до трьох років ув’язнення у справі про перевищення повноважень під час помилування засуджених за вбивство бізнесмена Сандро Ґірґвліані та до 6 років ув'язнення у справі про побиття у 2005 році депутата парламенту Валерія Гелашвілі.
Також Саакашвілі звинувачують у розтраті бюджетних коштів і незаконному перетині державного кордону. Крім того, після його повернення в жовтні 2021-го грузинська влада попри відсутність проваджень заявила, що він нібито зі своїми соратниками «планував убивство опозиціонерів, аби спровокувати заворушення і звинуватити владу».
На знак протесту Саакашвілі почав голодування, після чого стан його здоров’я погіршувався. Адвокати, родичі та прихильники Саакашвілі наголошують на погіршенні здоров'я політика та закликають відправити його на лікування за кордон.
6 лютого Тбіліський міський суд відмовився задовольнити клопотання адвокатів Саакашвілі й не відклав виконання вироку через стан здоров'я експрезидента. Представник Пенітенціарної служби Грузії Ніка Абрамішвілі заявив, що поданий суду звіт не містить достовірної інформації про тяжкість хвороби Саакашвілі й не може бути підставою для відстрочення. Водночас Саакашвілі назвав засідання суду «посміховиськом», а свій вирок — «смертним».
У червні 2023 року президентка Грузії Саломе Зурабішвілі запропонувала випустити колишнього президента Міхеіла Саакашвілі із в'язниці, надягнувши на нього електронний браслет.
3 липня Зеленський доручив українському МЗС викликати посла Грузії через погіршення стану Саакашвілі. Водночас МЗС Грузії висловило «глибоку стурбованість» реакцією української влади на погіршення стану Міхеіла Саакашвілі, назвавши це «крайньою формою ескалації дипломатичних відносин».
Автор: Олександр Донець
- Поділитися: