«Ви там не осліпли, собаки?!» Чому бойовики «ДНР» заблокували офіси місії ОБСЄ

На Донбасі розгортається криза, що може мати далекосяжні наслідки — Спеціальна моніторингова місія (СММ) ОБСЄ припинила свою роботу на непідконтрольних Україні територіях Донецької області після того, як 13 жовтня на лінії зіткнення військовослужбовці ЗСУ взяли полоненого з Луганська. Штаби СММ четверту добу блокують у Донецьку, а в ніч на понеділок, 18 жовтня, почали пікетувати й у Горлівці. Напередодні бійці самопроголошеної «ДНР» перестали пускати патрулі місії в обидва боки через лінію зіткнення на захід від Донецька. Та хоч як дивно, в «ЛНР» їхній роботі ніхто не перешкоджає.
У раптово виявленому переплетенні проблем війни на Донбасі розбиралися наші партнери зі «Спектру».
Зараз під готелем «Парк Ін» на бульварі Пушкіна в Донецьку, який займає офіс СММ ОБСЄ, розгорнули наметове містечко, виїзд для білих броньованих джипів патрулів місії перекритий барикадою. Удень, змінюючи один одного, практично безперервно відбуваються мітинги протесту, вночі спостерігачам не дає спати гучна музика. Минулої ночі співробітники місії намагалися заснути під пісню «Вставай, страна огромная», що постійно транслюється, а вранці їм увімкнули гімн Росії. О 09:00 під готелем влаштували таку ж гучну ранкову зарядку. За інформацією вельми поінформованого джерела «Спектру», займається цим своєрідна місцева «партія влади» — громадський рух «Донецька республіка» (ГРДР). Кожне регіональне відділення ГРДР по черзі «кошмарить ОБСЄ» за своїм власним оригінальним сценарієм. Учасників виступу привезли звідти, де житло зруйноване обстрілами. Слів для іноземців часто не шкодують. «Ви там не осліпли, собаки?!» — кричить у бік фасаду завмерлого готелю чергова огрядна жінка. І відразу стає зіркою — потрапляє до місцевого «телевізора». Набагато гірше, коли мітингарі самі голосно співають, слух мають не всі.

Співробітники місії поки витримують цілодобову облогу, але довго це тривати не може — протокол безпеки СММ ОБСЄ на Донбасі вкрай суворий, патрулювання відбувається з доброї волі сторін конфлікту, білі машини місії після підриву патруля на міні на території «ЛНР» у квітні 2017 року більше не їздять ґрунтовими дорогами. На будь-яку, навіть виражену словами, агресію спостерігачі зобов'язані реагувати швидко і стандартно, завжди негайно покидаючи місце інциденту. Те, що вони досі не евакуювалися з Донецька, радше заслуга блокувальників, аніж наслідок витримки обложених.
СММ ОБСЄ — єдиний посередник між бойовими порядками сторін, що залишився на території та забезпечує координацію коротких технічних перемир'їв під час ремонту пошкодженої життєво важливої для регіону інфраструктури, супровід гуманітарних вантажів, моніторинг і публічне інформування всіх про безпекову ситуацію. Крім того, згідно з її мандатом, місія має доповідати про будь-які обмеження свободи пересування СММ чи інші обставини, що перешкоджають виконанню її мандата. Цей мандат затверджений рішенням Постійної ради ОБСЄ №1117, як завжди в цій організації — одноголосно, тобто за участю і України, і Російської Федерації зокрема.
Через що усе?
13 жовтня на сторінці української делегації в мінській Тристоронній контактній групі (ТКГ) з'явилося повідомлення про «грубу провокацію».
Згідно з цим повідомленням, на багатостраждальній ділянці лінії фронту в районі КПВВ «Золоте» українська сторона узгодила (очевидно, через місію ОБСЄ) виконання робіт противника з розмінування та розчищення території. «О 10:45 група озброєних людей із пов'язками СЦКК під прикриттям робіт з розмінування почала здійснювати розвідку залишених позицій ВСУ», — йдеться в повідомленні далі.

Тут треба пояснити, що Спільний центр із контролю та координації питань припинення вогню і стабілізації лінії розмежування сторін (СЦКК) створили після перших Мінських угод у вересні 2014 року з українських і російських офіцерів. Однак потім, у 2017 році, російські офіцери покинули СЦКК, а їхнє місце спробували зайняти представники «ДНР» та «ЛНР». Зрештою українська сторона фактично припинила визнавати цей орган, оскільки послідовно утримується від прямих контактів із «владою» неконтрольованих територій. Іншими словами, з 2017 року «СЦКК» в «ДНР» та «ЛНР» — це групи місцевих офіцерів, які регулярно повідомляють місцевим офіційним ЗМІ та російським джерелам інформацію про порушення перемир'я «збройними формуваннями України», жодної взаємодії з українською частиною СЦКК у них немає в принципі, а всі домовленості про перемир'я здійснювалися за посередництва патрулів ОБСЄ.
Урешті-решт на цих самих позиціях узяли в полон офіцера 6-го полку «народної міліції ДНР» Андрія Косяка. При ньому був пістолет Макарова й телефон із необережно залишеним записом, де Косяк зафільмований на тлі міномета, що веде вогонь. Крім того, ТКГ повідомляла, що Андрій Косяк із 2010 року перебуває в розшуку за підозрою у скоєнні вбивства, також опублікували фотографії його військового квитка. Світлини були досить інформативні: завдяки їм зрозуміло, наприклад, що Андрій Косяк пішов служити в «народну міліцію» з Алчевська Луганської області, у 2020 році отримав паспорт громадянина Росії, а в березні 2021-го щепився вакциною «Спутник V». Одним словом, повний стандартний набір для військовослужбовця «Л/ДНР» із місцевих.

Українська влада не зважає на наявність літер «НМ» («народна міліція») на блакитній пов'язці полоненого Андрія Косяка поруч із буквами «СЦКК», його озброєння бойовим пістолетом та інші ознаки «спостерігача СЦКК» від «ЛНР». Для української влади Косяк — ймовірне вигідне поповнення обмінного фонду й хороший привід просто прискорити обміни полонених, що забуксували на півтора року. Організована кампанія проти ОБСЄ в Донецьку стала в Києві великою несподіванкою, на яку на третю добу протестів відповіли публікацією відео захоплення полоненого, де видно, що в нього скотчем заклеєні очі, є пістолет, він відповідає на питання і звично відгукується на команди: «Лягти! Розвести руки в різні боки...»
Як організовані протести?
Офіси СММ ОБСЄ є в готелях Донецька й Луганська, польові бази на непідконтрольних уряду територіях розташовані у Стаханові та Горлівці. У Луганську — знову ж таки через представництво СЦКК в «ЛНР» — оголосили про відкликання гарантій безпеки для патрулів СММ ОБСЄ та обмеження деяких маршрутів для них до повернення Андрія Косяка.
Загалом це й усе — у Луганську та Стаханові, на відміну від Донецька, офісам міжнародної місії за захоплення луганського офіцера ніхто не погрожує.
Чому ОБСЄ? По-перше, більше тиснути немає на кого. По-друге, патрулі ОБСЄ звично стояли неподалік від подій по обидва боки лінії фронту під час гуманітарної акції з розмінування та обрізання дерев уздовж дороги. Ось тепер від СММ ОБСЄ і вимагають якось натиснути на Україну й повернути Косяка.

У Донецьку блокада офісу на бульварі Пушкіна триває з 14 жовтня, у Горлівці біля готелю «Батьківщина» люди й намети з'явилися в неділю ввечері. Два неозброєні представники організаторів блокади повідомили спостерігачам, що вони можуть пересуватися тільки територією поруч із готелем, у місто виходити заборонено, автомобілі перевіряти можна.
Це така особливість місцевого «протесту» — його організація на дуже високому рівні: спостерігачам ОБСЄ намагаються погрожувати максимально публічно та медійно, але водночас на білих броньованих джипах місії немає жодної подряпини, у бік готелів не полетів жоден камінь, у всіх на обличчях медичні маски, намети встановлені, але в них ніхто не ночує, групи людей, що змінюють одна одну, завжди перебувають на максимальній дистанції від спостерігачів ОБСЄ, що курять на порозі.
Джерело «Спектру» у громадському русі «Донецька республіка» називає організацію протестів «майже військовою» і стверджує, що такої мобілізації апарату «ДНР» не було навіть під час виборів до Держдуми Росії.
«Там різні категорії стоять: була "Народна дружина", потім наша "молодіжка" — "Молода республіка", активісти місцевих осередків ГРДР, — пояснює "Спектру" джерело. — Щоб ви розуміли, організоване своєрідне чергування: склали графік, хто о котрій годині, якого дня та яким складом присутній. Скажімо, сьогодні певне відділення о восьмій годині заїжджає, у кожному відділенні є спікери, які й до цього працювали, висловлювали погляди щодо різних напрямків, прессекретарі в кожному відділенні теж працюють, досить серйозна, майже військова організація. Крутіша, ніж у Партії регіонів була!»
«Спікери знають, які саме тези говорити, заохочуються емоції, особисті переживання — для того, щоб представникам ОБСЄ нудно не було! — продовжує джерело "Спектру". — Вони там встановили намети, польову кухню, гучномовці з патріотичною музикою, розвісили фотографії з усілякими жахами... Були такі, що пропонували в межах акції балончиками розмалювати їхні машини, але їм сказали: "Ні! Ми майно не псуємо! Ми правова держава, все в межах закону!" Поліція поруч стоїть, аби жодних порушень не було. Навіть на відкритій місцевості всі вони, зауважте, в масках! Що стосується протидії ковіду — все є, все закупили! Скільки усе це триватиме, не знаю. Але поки що це надовго».
Організований спеціальний антикризовий штаб, який координує «протести» проти ОБСЄ. За базою телефонів членів ГРДР (усі бюджетники, приблизно 240 тисяч осіб) зробили смс-розсилку із закликом приходити на мітинг. Терміново створили телеграм-канал «Свободу Андрію Косюку», на який насамперед оперативно і примусово підписалися основні журналісти, що пишуть про війну на Донбасі.
Кожного дня організатори тиску на СММ ОБСЄ вигадують нову розвагу — в неділю поставили екран із проєктором і показували на фасаді готелю фільм про Дебальцеве. У понеділок провели ранкову зарядку. Час від часу з патріотичними піснями голосно виступають співаки-аматори, виголошують промови з украй емоційними звинуваченнями жителі околиць, які втратили під час обстрілів житло.
Джерела «Спектру» в «ДНР» із гордістю говорять, що наступ на ОБСЄ санкціонований і координується з Москви, і не розуміють питань про те, чому це відбувається в Донецьку, а не в Луганську.

Що таке «хитати повітря»?
Позиція Спеціальної моніторингової місії ОБСЄ в Україні проста, стандартна і постійна. Якщо сформулювати цю позицію зрозумілою мовою, то місія ні на що не впливає — вона спостерігає за тим, що відбувається, і сумлінно повідомляє про все побачене штаб-квартирі у Відні та в публічних звітах на офіційному сайті.
Та навіть цією простою позицією по обидва боки лінії фронту вирішили спробувати маніпулювати — захоплення Косяка не було зафіксоване у звіті місії за 14 жовтня, а в Україні це спричинило миттєву реакцію: «СММ ОБСЄ стала на наш бік!» Це викликало моментальну відповідь із боку «ДНР», що обернулася посиленням мітингів під стінами місії.
Сама місія після цієї «ескалації» виступила зі спеціальною заявою, де, зокрема, ішлося:
«Спостерігачі не були безпосередніми свідками згаданої події. СММ отримала інформацію від Збройних сил України та збройних формувань лише після того, як ця подія вже відбулася. Згідно з методологією звітності СММ, непідтверджена непряма інформація не відображається у звітах місії. Проте СММ готова сприяти налагодженню діалогу між сторонами на місцях, якщо вони будуть звертатися за таким сприянням, і про цю готовність сторони вже неодноразово були проінформовані».
«Розумієте, нас хитати — це те ж саме, що хитати повітря! — каже "Спектру" джерело в СММ ОБСЄ, яке побажало залишитися анонімним, оскільки в місії заборонене спілкування з пресою. — Ми не займаємося й ніколи не займалися втратами військових, це одна з функцій місії ООН. Натомість ми завжди відстежували й намагалися підтвердити всі втрати і поранення серед цивільних. Ми цивільна місія, у нас немає жодних важелів, щоб вимагати від нас чийогось звільнення! У нас неофіційно поширюється думка, що в Росії сильно не полюбили нинішнього голову місії Халіта Чевіка, і це така помста. Зараз на непідконтрольні території з Києва вирушив заступник голови місії Марк Етерінгтон — і це все, що може зробити СММ ОБСЄ».
Марк Етерінгтон у Луганську провів переговори й стандартно пообіцяв «усебічно вивчити обставини інциденту».
Бази СММ ОБСЄ є в Маріуполі, Сєвєродонецьку та Краматорську. 17 жовтня патруль місії не пропустили в Донецьк. Озброєний чоловік на КПВВ з боку «ДНР» повідомив спостерігачам, що перший патруль, який тепер пропустять, повинен везти в машині Андрія Косяка. Це, зрозуміло, зафіксовано у звіті місії.
Якщо СММ ОБСЄ покине Донецьк і Горлівку, то війна може набути сліпого й абсолютно непередбачуваного характеру, оскільки з театру воєнних дій піде останній, хай навіть слабкий та умовний, але спостерігач і запобіжник.
Саме цим, схоже, погрожують Україні, і саме тому так обережно до спостерігачів ОБСЄ та їхніх автівок ставляться «протестувальники» в Донецьку. У цих краях ніхто не хоче «вийти з Мінська» першим.
І так, від України чекають передусім не звільненого Андрія Косяка, а визнання за «представництвами СЦКК» в «ДНР» та «ЛНР» суб'єктності, початку прямих контактів Києва з республіками Донбасу на будь-якому рівні. Того, що через внутрішньополітичні причини ніяк не може собі дозволити президент України Володимир Зеленський.
Єдиний пункт, щодо якого сходяться умовний Донецьк із Києвом — це тема обміну. Для українців Андрій Косяк — важливе поповнення обмінного фонду, такий необхідний «важковаговик» для просування завмерлої на півтора року теми обмінів.
Для прихильників Росії в Донецьку та Луганську нинішнє мовчання стосовно полону «спостерігача від СЦКК» з боку офіційних осіб РФ — дуже болюча тема. Андрій Косяк — новий громадянин Росії, про що свідчить штамп 2020 року в його військовому квитку. Те, як його буде захищати Росія (і чи буде взагалі) — дуже важливий тест на те, чи справжній паспорт РФ у кишенях сотень тисяч місцевих людей.
Своїх бійців зі «справжніми» паспортами, зокрема Олександра Александрова та Євгена Єрофєєва, яких український суд називав кадровими російськими військовими, а «ЛНР» — офіцерами своєї народної міліції, захищали досить ефективно. У Луганську та Донецьку це добре пам'ятають і будуть порівнювати.
* * *
18 жовтня телеграм-канал горлівського відділення громадського руху «Донецька республіка»повідомив про ухвалене рішення згорнути блокаду офісу ОБСЄ в Горлівці, оскільки саме ці патрулі «з метою безпеки супроводжують співробітників Донецької фільтрувальної станції на роботу».
Автор: Дмитро Дурнєв, Spektr.Press. hromadskе публікує матеріал за підтримки «Медиасети»
- Поділитися: