Сьогодні сценарій проходження у другий тур президенських виборів двох проросійських кандидатів – Франсуа Фійона від «Республіканців» та Марін Ле Пен з ультраправої партії «Національний Фронт» — видається набагато менш вірогідним, аніж це було два місяці тому.

Другий тур «праймеріз» соціалістичної партії Франції та скандал навколо лідера від «Республіканців» суттєво змінили розподіл сил на президенстські вибори та вплинули на симпатії виборців до кандидатів у президенти. 

Сьогодні сценарій проходження у другий тур президенських виборів двох проросійських кандидатів – Франсуа Фійона від «Республіканців» та Марін Ле Пен з ультраправої партії «Національний Фронт» — видається набагато менш вірогідним, аніж це було два місяці тому. 

Що саме змінилося та чому? 

Перемога Амона на «праймеріз» соціалістів 

29 січня у Франції відбувся другий тур «праймеріз» соціалістичної партії – її переможцем став Бенуа Амон, який отримав 58% голосів. Його суперник, чинний прем’єр міністр Еммануель Вальс, дістав 41%. Явка була вищою, аніж у першом турі «праймеріз» минулої неділі. 

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: «Праймеріз» лівих у Франції: чи є альтернатива правим?

Як Громадське вже писало минулого тижня, ідеї Амона є лівішими за ідеї Мануеля Вальса та більшості соціалістів. Зокрема, найоригінальнішою ідеєю переможця «праймеріз» соціалістів є запроваження «універсального прибутку» у 750 євро на місяць для всіх французів, які досягли повноліття. 

Після перемоги перед Амоном стоять дійсно серйозні виклики, серед яких консолідація соціалістів, діалог із іншими лівими (Меленшоном та «зеленими»), а також уточнення програми.  Наразі близько 15% виборців готові віддати голоси за кандидата від соціалістів у першому турі президентських виборів

Це небагато і цього вочевидь недостатньо для того, щоби вийти в другий тур виборів

У загальному розподілі сил на виборах більшу роль відіграв скандал, пов’язаний із кандидатом від правої партії «Республіканців» Франсуа Фійоном. Через цей скандал участь Франсуа Фійона у другому турі виборів опинилася під загрозою. 

«Пенелопагейт» Франсуа Фійона

Вже тиждень не вщухає скандал, який преса назвала «Пенелопагейтом» (Пенелопа – дружина Франсуа Фійона). Наразі не виключено, що через цей скандал, який вибухнув після викриття вірогідно фіктивної роботи Пенелопи в парламенті та у журналі, за яку вона отримала півмільйона євро, її чоловік може опинитися під слідством та зняти свою кандидатуру з президентських виборів. 

Пенелопа Фійон, стопкадр з віде

25 січня 2017-го року сатиричний тижневик Canard Enchaîné опублікував матеріал, згідно з яким Пенелопа Фійон, отримала близько 500 тисяч євро у вигляді  заробітної плати за 8 років роботи у якості помічниці свого чоловіка, а також його наступника, з 1998 до 2007 року, також шість місяців у 2012. Окрім того, за версією Canard Enchaîné, Пенелопа отримувала заробітну плату у 5 тисяч євро на місяць за свою роботу в якості «літературного радника» в журналі «Revue de deux mondes» поміж травнем 2012 та груднем 2013 року. 

Головна підозра, яка спричинала скандал – Пенелопу ніколи не бачили в парламенті, і ніхто із асистентів депутатів не знав її в ролі асистенки. Щодо її роботи в журналі, то журналісти віднайшли 2 — 3 літературні рецензії в «Revue des deux mondes», підписані її ім’ям — але за словами чинного директора журналу, йому не вдалося віднайти «жодних слідів діяльності Пенелопи в журналі, які можна було б пов’язати із посадою літературного радника». Власник видання, Марк Ладрейт да Лашарьєр є близьким другом Франсуа Фійона. 

Пенелопа Фійон отримала близько 500 тисяч євро у вигляді  заробітної плати за 8 років роботи у якості помічниці свого чоловіка, а також його наступника

У нечисленних інтерв’ю пресі, серед яких розмова із The Telegraph у 2007 році, Пенелопа давала розуміти, що є домогосподаркою. В інтерв'ю для «Bien public», датованому 2016 роком, вона каже «До сьогоднішнього дня я ніколи не була задіяна у політичній діяльності мого чоловіка». Це вочевидь посилює підозри громадськості. 

Окрім фіктивної роботи Пенелопи, скандальні викриття торкнулися і дітей подружжя Фійонів. Намагаючись випередити наступні звинувачення, Франсуа Фійон заявив, що його діти Марі та Шарль Фійон, які є адвокатами, отримували від нього гонорари в різні періоди його політичної кар’єри. Журналісти, які перевірили цю інформацію, підтвердили – його діти дійсно отримували від нього гонорари, але в ті часи, коли ще були студентами юридичного факультету. 

Насамкінець, 28 січня 2017 газета «Медіапарт» оприлюднила докази того, що Франсуа Фійон міг бути замішаний у інші фінансові махінації із державними коштами в парламенті. 

Ці викриття завдали сильного удару лідеру від Республіканців. 

Зараз іде попереднє розслідування. Якщо інформація підтвердиться, може бути відкрите адміністративно-кримінальне провадження проти кандидата в президенти та його дружини. В цьому випадку Фійон буде змушений відмовитися від передвиборчих перегонів.  

Навіть у випадку відсутності судового процесу, цей скандал вочевидь суттєво вдарить по репутації, а відтак і популярності Франсуа Фійона серед виборців, і суттєво знизить його шанси на перемогу

Франсуа Фійон, фото з офіційної Фейсбук сторінки

Це означатиме відсутність кандидата від Республіканців на виборах, адже механізм заміни кандидата від партії не був прописаний у правилах «праймеріз», на яких переміг Фійон. 

Навіть у випадку відсутності судового процесу, цей скандал вочевидь суттєво вдарить по репутації, а відтак і популярності Франсуа Фійона серед виборців, і суттєво знизить його шанси на перемогу

Петиція під назвою «Пенелопа, поверніть нам ці 500 000 євро», ініційована депутатом міської ради Пюто, зібрала вже понад 160 тисяч голосів лише за декілька днів. 

Остання соціологія

Останні соціологічні дослідження підтверджують – рейтинг кандидата від «Республіканців» просідає. Натомість, популярність лівоцентристського незалежного кандидата Еммануля Макрона росте. Рейтинг очільниці ультраправої партії «Національний Фронт» Марін Ле Пен досяг свого максимуму і поки залишається без змін. 

Згідно із соцопитуванням Kantar Sofres-One Point pour RTL, Le Figaro et LCI, проведеним 26-27 січня, загальний розподіл сил виглядає так: 

У першому турі, Марін Ле Пен отримає 25% голосів, Франсуа Фійон 22%, Емануель Макрон 21%. Бенуа Амон може бути четвертим із 15% голосів виборців, трохи попереду Жан-Люка Меленшона (10%). 

В другому турі, Марін Ле Пен програє, хто би не був її суперником. У випадку дуелі Марін Ле Пен проти Фійона, Фійон отримає 60% супроти 40% у Ле Пен. Перемога Макрона над Ле Пен ще більш переконлива: лідер En Marche отримає 65% супроти 35% у лідерки «Національного Фронту». 

У випадку, якщо у другий тур вийде Макрон та Фійон, переможцем стане Макрон (58%), а не Фійон (42%). 

Це означає, що великі шанси є у лівоцентристського незалежного кандидата Емануеля Макрона. 

Втім, 39-річний Еммануаль Макрон, молодий фінансист і колишній міністр економіки в соціалістичному уряді Франсуа Олланда, досі не оприлюднив свою програму, яку він анонсує як «новий контракт із нацією». Очікується, що програма буде оприлюднена наприкінці лютого 2017-го року. Від змісту цієї програми залежатиме розподіл симпатій виборців безпосередньо перед  виборами. 

Міжнародна програма Еммануеля Макрона також наразі невідома. Відомо, що він є прихильником ЄС, глобалізації та євроатлантичної співпраці. 

Я вірю у дипломатію, і вірю в те, що тією мірою, якою дипломатія дозволяє уникати війни, їй слід віддавати перевагу

Еммануель Макрон, фото з офіційної Фейсбук сторінки

Неясним залишається ставлення Макрона до Владіміра Путіна та Дональда Трампа. У нещодавній промові перед виборцями в місті Ліль він заявив: «Дехто каже про мене: «Йому 39 років, що з ним буде, коли він опиниться віч-на-віч із Путіним, із Трампом?» 

«Моя відповідь така: я вірю у дипломатію, і вірю в те, що тією мірою, якою дипломатія дозволяє уникати війни, їй слід віддавати перевагу».

Якою буде дипломатія Макрона, та якою може бути його ціна за мир – дізнаємося вже дуже скоро. 

Поділитись: