Життя / Соціальний захист

«Ельфи-склодуви»: як у селі під Києвом видувають новорічні іграшки для всієї Європи (ФОТОРЕПОРТАЖ)

3 січня, 2018 16:19
Життя/Соціальний захист/«Ельфи-склодуви»: як у селі під Києвом видувають новорічні іграшки для всієї Європи (ФОТОРЕПОРТАЖ)
Зберегти
Вигляд
На фабриці в селі Клавдієво-Тарасове майже 60 років виготовляють ялинкові прикраси, які потім розвозять по всій Європі.

Напередодні новорічних свят українці дістають з горищ і комор коробки з різдвяними прикрасами. У містах посеред вулиць, що освітлюються тисячами гірлянд, виростають різдвяні ярмарки.

Навіть найзапекліші скептики починають трохи вірити в диво, прикрашають оселі й розповідають дітям, як десь далеко казкові ельфи роблять іграшки.

Насправді, ельфи працюють лише за 40 кілометрів від Києва. На перший погляд це звичайні люди, переважно жінки. На фабриці в селі Клавдієво-Тарасове майже 60 років виготовляють ялинкові прикраси, які потім розвозять по всій Європі.

Вхід на фабрику ялинкових прикрас у селі Клавдієво-Тарасове Фото: Анастасія Власова/ГромадськеНа фабриці з початку жовтня й до кінця січня щодня проводять екскурсії, переважно для дітей шкільного віку Фото: Анастасія Власова/Громадське

«Люди вважають, що ми працюємо лише два-три місяці на рік. Це омана. Ми відпочиваємо всього один місяць, а починаючи з другої половини січня виробництво працює в повному обсязі», — каже комерційний директор фабрики Сергій Карпенко.

Якщо для когось новорічні іграшки — це необхідність для створення святкової атмосфери, для працівників фабрики вони мали б бути звичним продуктом виробництва. Утім, майже всі робітники наголошують: попри багаторічну роботу на фабриці іграшок, ялинкові прикраси все одно викликають у них відчуття свята.

Раніше на склодува можна було вивчитися в профтехучилищах, нині ж майстерність карбують прямо на фабриці. За зміну склодув може виготовити від 200 до 400 кульок.

Працівниці у склодувному цеху фабрики Фото: Анастасія Власова/ГромадськеПрацівниці у склодувному цеху фабрики Фото: Анастасія Власова/ГромадськеПрацівниці у склодувному цеху фабрики Фото: Анастасія Власова/Громадське

«Я на фабриці майже 10 років, свою роботу дуже люблю», — розповідає склодувниця Тетяна.

На прохання Громадського показує мить, коли зі скляної трубки народжується куля.

Склодувниця Тетяна працює на фабриці вже десять років Фото: Анастасія Власова/Громадське 

Фабрика працює цілорічно, щоб до початку сезону виготовити необхідну кількість іграшок. Гроші від продажів у передноворічний час, за словами Сергія Карпенка, покриваюсь заробітні плати за весь рік:

«Улітку іграшки ніхто не купує (усміхається). Усі згадують про них на початку зими. Екскурсії починаються на початку жовтня й тривають до кінця січня».

Щороку на фабриці намагаються вигадати щось нове для відвідувачів — нові локації, майстер-класи. Цьогоріч, приміром, з’явилися ельфи-провідники, вони ж — гіди цехами фабрики.

На прохання ельфа-провідника діти — учасники екскурсії, заплющили очі в очікуванні сюрпризу Фото: Анастасія Власова/ГромадськеОкрім кульок, на фабриці виробляють також різноманітні фігурні ялинкові прикраси Фото: Анастасія Власова/Громадське

На екскурсії ходять переважно діти, але вік відвідувачів не принциповий. Поспостерігати за тим, як видувають, розфарбовують і пакують кулі, може кожен, хто купив екскурс-тур. Поза тим, за додаткову плату можна й самому стати ненадовго склодувом. Загалом, поїздка на фабрику з екскурсією та майстер-класом коштуватиме близько 250 гривень з людини.

На питання, які іграшки найпопулярніші, на фабриці відповідають: зазвичай, прикраси, розмальовані символами майбутнього року. Наразі активно скуповують кулі із собаками. Щороку розробники додають щось нове до оформлення, художники вигадують сюжети або ж переносять на кулі ідеї з новорічних листівок.

Майже всі іграшки роблять своїми руками (точніше — ротами), тільки невеликий відсоток видувається штучним машинним методом.

Виставкова вітрина на фабриці з іграшками, виробленими в Польщі Фото: Анастасія Власова/ГромадськеУкраїнські мотиви популярні серед покупців з року в рік Фото: Анастасія Власова/ГромадськеПісля закінчення екскурсії кожен може придбати прикраси на власний смак у крамниці прямо на території фабрики Фото: Анастасія Власова/Громадське

У цеху художниць особлива атмосфера. Для творчості потрібна тиша й натхнення. Але вже з початком осені на фабриці починаються екскурсії, активність яких зростає ближче до свят, тож тут постійний потік відвідувачів.

Почувши питання, чому не поставити виробництво на конвеєр, художниці здивувалися.

«У кожної з нас — свій стиль. У когось гарно виходять пейзажі, у іншого — звірі чи квіти. У мене, наприклад, квіти взагалі не виходять, я навіть не беруся ніколи за такий орнамент», — каже художниця Людмила.

Художниця Людмила працює над зразками нового малюнку в художньому цеху Фото: Анастасія Власова/ГромадськеКожна художниця, що працює на фабриці, вигадує та розробляє власні малюнки, які потім наносить на кульки Фото: Анастасія Власова/Громадське

Майстрині навчають одна одну різним технікам, малюють переважно акриловими фарбами. Інколи, якщо оформлення ексклюзивне, художниця може розмальовувати іграшку цілий день, відтак готовий продукт ще вривають лаком, який додає сяйва.

Фабричну продукцію можна придбати в місцевій крамниці. Крім того, з фабрикою співпрацюють кілька торговельних мереж. Але майже 70% іграшок експортують. Українські різдвяні кульки можна побачити на прилавках вісімнадцяти європейських країн.

Майже 100% ялинкових прикрас виробляють склодуви й розписують власноруч художниці Фото: Анастасія Власова/ГромадськеБільшість іграшок потрапляють на європейські прилавки Фото: Анастасія Власова/Громадське

Більше про:
# іграшки
# Різдво
Пов`язані новини