ENRU

«Відведення військ не передбачає здачу територій» — інтерв’ю з керівником спецмісії ОБСЄ на Донбасі

 «Обидві сторони порушують режим припинення вогню» — пояснює затримку розведення військ у Станиці Луганській Александр Хуг – перший заступник голови Спеціальної моніторингової місії ОБСЄ в Україні. Минулого тижня (31.10 – 04.11 – ред.) спостерігачі зафіксували у Станиці Луганській свіжі воронки від вибухів гранат з автоматичних гранатометів та зростання по всій лінії зіткнення кількості обстрілів на 40 відсотків, у порівнянні з останнім тижнем жовтня. 

Громадському вдалось поспілкуватись з Александром Хугом про перспективи подальшого розведення військ, цілодобові патрулі ОБСЄ та реконструкцію зруйнованого мосту у Станиці Луганській. 

Ми встановлюємо камери спостереження, бо сторони не забезпечили патрулям ОБСЄ надійного цілодобового доступу до районів розведення військ. Але ми намагаємось отримати цей доступ. Ніщо не може замінити фізичну присутність наших патрулів

Пане Александре, якою була ситуація на лінії зіткнення в останні дні, та де саме ситуація була найгарячішою?

Дійсно, ми зафіксували збільшення кількості порушень режиму припинення вогню. Якщо говорити у цифрах, то за минулий тиждень було близько 6 тисяч обстрілів. За цей неповний тиждень (31.10 – 04.11 – ред.) ми вже зафіксували вже близько 8 тисяч порушень режиму припинення вогню. 

Найчастіше порушували режим в так званому трикутнику донецький аеропорт — Ясинувата — Авдіївка. Ще одна гаряча точка – північний схід від Маріуполя. І третя гаряча точка розташована між Світлодарськом та Дебальцевим. У Луганської області в районі між Попасною, Первомайськом та Золотим також зафіксували велику кількість порушень режиму припинення вогню. 

Фактом залишається те, що обидві сторони порушують режим. 

Zolote/Pervomaisk area

Александр Хуг в Золотому, 26 вересня 2016 року. Фото flickr ОБСЄ/Євген Малолєтка

А якою ситуація була у Станиці Луганській, де, як відомо, має відбутись розведення військ? 

Хотів би зауважити: той факт, що наразі тривають бойові дії уздовж лінії зіткнення і той факт, що сторони перебувають в безпосередній близькості одна до одної, свідчить про нагальну необхідність розведення сил і засобів. 

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: «Найближчим часом сподіваємось на обмін великих груп полонених» — інтерв'ю з керівником гуманітарної підгрупи в Мінську

Дуже важливо, щоб всі розуміли – розведення сил і засобів не передбачає відступ чи здачу території. Цей захід якраз унеможливить потенційні бойові дії між сторонами.

Я зараз говорю про цивільне населення, про мирних мешканців, які перетинають міст у Станиці Луганській, перетинають район між рубежами ворожих сторін. Ми щодня бачимо дві тисячі мирних жителів, які стоять у черзі, щоб перетнути цей понівечений міст у Станиці Луганській.

Ми щодня бачимо дві тисячі мирних жителів, які стоять у черзі, щоб перетнути цей понівечений міст у Станиці Луганській

Міст у Станиці Луганській, 27 вересня 2016 року. Фото з Flickr ОБСЄ/Євген Малолєтка

Розведення сил та засобів є нагальною необхідністю для цих двох тисяч жителів. Для того, щоб вони не наражались на ризик різкого відновлення бойових дій в цьому районі, та для того, щоб ремонтні бригади могли взятись за відновлення мосту. Бо він [міст] просто може зламатися під натиском людей, коли вони його перетинають.

Власне, чи можливе зараз розведення військ у Станиці Луганській? Українська сторона наполягає, що процес має розпочатися після 7 днів тиші. Чи були останні сім днів у Станиці тихими? 

Були певні заяви, що у цьому районі стріляли. Але ми не маємо цілодобової присутності в Станиці Луганській. Однак, ми зафіксували воронки – свіжі воронки – від розривів гранат, випущених з автоматичних гранатометів. Якраз на цій ділянці розведення сил. Але все залежить від сторін. Вони мають прийняти рішення і зробити все можливе для того, щоб процес розведення був можливим. 

У спільному центрі з контролю та координації питань припинення вогню заявляють, що спостерігачі ОБСЄ не моніторять райони відведення цілодобово. Як відслідкувати чи не замінували певну територію вночі? Чи будуть встановлені в місцях розведення військ камери для цілодобового спостереження? 

Дозвольте уточнити декілька моментів: якраз на спільний центр координації (СЦКК – ред.) покладене завдання сприяти забезпеченню безпеки для спостерігачів ОБСЄ. Ці слова записані у рамковій угоді про розведення сил та засобів. І саме з огляду на те, що нам не забезпечили надійний доступ, ми вирішили закупити камери. 

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: «Під одним дахом з ворогом»: інтерв’ю з керівником української сторони Центру контролю припиненення вогню на Донбасі

Наразі у нас є дві камери спостереження, які встановлені якраз на ділянках розведення сил в районі Станиці Луганської і селища Золотого. Ми також наразі проводимо роботи зі встановлення третьої камери спостереження на ділянці розведення в Петрівському. Але камера жодним чином не може замінити фізичну присутність патруля на місці. Камера не може зазирнути за дерево, не може подивитися у долину річки Сіверський Донець. Дві умови – наявність гарантій безпеки та наша позитивна оцінка безпекових питань на цих ділянках. І тоді цілодобовий патруль спостерігачів не виключається. 

КПВВ Золоте

Але я хотів би вам розказати про інцидент, який стався на ділянці розведення сил біля Золотого. Наші патрулі перебували там постійно у денний час. Але в двох метрах від них ми почули звук куль, які були випущені з кулемету. Ми вирішили встановити там камери, бо сторони не виконали своїх безпекових зобов’язань. Утім, все одно ми намагаємось отримати цілодобовий безпечний доступ патрулів до цих районів для того, щоб документально і об’єктивно фіксувати, що саме відбувається на місцях. 

Чи обговорюються сторонами наступні ділянки для розведення військ? 

Моніторингова місія ОБСЄ в Україні підтримує роботу робочої групи з питань безпеки в рамках тристоронньої контактної групи. Ми виконуємо координаційну функцію. Звичайно, тема розведення регулярно обговорюється. І якщо сторони узгодять додаткові ділянки розведення сил і засобів, ми готові надавати свою підтримку. 

Чи відомі вам населені пункти і чи обговорювалось це питання з вами?

Ви розумієте, поточні обговорення і дебати, які точаться навколо потенційних ділянок розведення, не мають бути публічними. Це все залежить від учасників тристоронньої контактної групи, або сторін – чи доводити цю інформацію до широкого загалу. 

Президент Петро Порошенко наполягає, що однією з наступних демілітаризованих зон має бути місто Дебальцеве. На вашу думу, які шанси, що до переліку наступних районів розведення потрапить Дебальцеве?

Насправді, якщо взяти цю географічну зону між Дебальцевим та Світлодарськом, тут доволі висока бойова активність. Але, розведення сил і засобів відбудеться лише за згоди сторін. І я не займаюся домислами й спекуляціями – чи відбудеться це. Але я переконаний, що будь-яке зниження рівня насилля буде тільки вітатися. 

/Руслан Тарасов