Війна в квадраті: шанси для онкопацієнтів на виживання

«Рак та війна. Ситуація вдвічі складніша. Найважче — це ухвалити рішення: їхати лікуватися за кордон чи продовжувати вдома. В Україні мені доводилось по 7-8 годин чекати чергу на хімію, докуповувати за свої гроші препарати, нервувати і не знати, що буде далі: чи будуть ліки, чи залишиться лікар, чи піде воювати… Але я зважилася та поїхала на лікування в Нідерланди за допомогою фондів Inspiration family та Netherlands for Ukraine», — розповідає онкопацієнтка Вікторія Буянова.
Згідно з офіційними даними, в Україні зареєстровано 1 мільйон 11 тисяч онкопацієнтів пацієнтів. З 24 лютого всі вони змушені вести війну з власною хворобою посеред повномасштабної війни: під обстрілами, з дефіцитом ліків, зі зруйнованими клініками, де звикли отримувати допомогу. Для багатьох онкопацієнтів виїзд за кордон — єдиний шанс вижити.
Що робити, якщо онкопацієнт втратив можливості продовжити лікування в Україні? hromadske разом із Inspiration family підготували покрокову інструкцію.

Чи можна продовжити лікування в Україні і чи воно безкоштовне?
Програма медичних гарантій покриває всі найважливіші види медичної допомоги для пацієнтів із онкологією: хіміотерапію, супровід в амбулаторних і стаціонарних умовах. Для цього передбачено відповідний пакет послуг для пацієнтів із підтвердженим діагнозом злоякісного новоутворення.
«Деякі препарати можуть бути відсутні по всій Україні, деякі можуть бути в наявності в інших онкоцентрах. Проте протягом війни онкоцентри періодично отримують гуманітарну допомогу, тому про наявність препаратів можна запитувати безпосередньо в лікарів онкоцентрів або пацієнтських організацій. Пацієнт має право обирати медичний заклад, у якому хоче проходити лікування. Наприклад, якщо у вашому онкоцентрі великі черги на обстеження або немає необхідних препаратів, ви можете отримати безоплатні послуги в іншому онкоцентрі. Контакти онкоцентрів тут. У випадку, якщо медичний заклад має договір із НСЗУ і відмовляє в наданні безоплатної послуги можна звернутись на номер телефону гарячої лінії 16-77», — пояснює Анна Узлова, директорка Inspiration Family.
Якщо ви все ж вирішили продовжити лікування за кордоном, з чого почати?
Проконсультуйтесь із вашим лікарем щодо свого стану і чи не нашкодить вам дорога. Також у сфері онкології існує поняття «second opinion», тобто «можливість другої думки». Проконсультуватись із ще одним лікарем щодо доцільності подорожі за кордон — нормальна практика. Якщо ви все ж вирішили їхати — ознайомтесь із правилами Державної прикордонної служби щодо наявності закордонного паспорту, виїзду чоловіків та з дітьми.
«Для онкопацієнтів лікування за кордоном може справді стати єдиною опцією, щоб продовжити лікування. Але існує міф, що якщо в Україні пацієнту кажуть, що його не можна вилікувати, то за кордоном його точно врятують. Коли повномасштабна війна почалась — за кордон виїжджали всі, хто мав можливість. Одна сім’я вивезла батька у важкому стані в Румунію, сподівалися, що там його зможуть вилікувати. Після того, як лікарі провели повне обстеження, виявилось, що хвороба стрімко прогресувала. На жаль, нічого, крім хоспісу лікарі запропонувати не змогли, бо терапія саме в його випадку вже не подіяла б. До цього родина не була готова. За пару тижнів чоловіка не стало. Повернути тіло в Україну — процес непростий і дорогий. Ще одна причина, чому не можна везти пацієнтів у важкому стані: пацієнт може померти дорогою або через довге очікування на початок лікування», — розповідає Інеса Матюшенко, координаторка медевакуації та співзасновниця Inspiration Family. Організація вже допомогла з виїздом за кордон і лікуванням 150-ти пацієнтам.

Як потрапити у списки на медичну евакуацію
МОЗ України з Європейською Комісією ініціювало співробітництво щодо лікування за кордоном тих українців, які постраждали від військової агресії рф.
Щоб потрапити на медевакуацію, пацієнт має звернутись в обласний заклад охорони здоров'я до відповідального за направлення на лікування за кордон на період дії воєнного стану.
Якщо ваш лікар не знає нічого про медичну евакуацію, поділіться цією статтею. Якщо лікар не розуміє, як подати вас у списки — напишіть фонду Inspiration family і вам допоможуть.
Окрім того, евакуацією онкопацієнтів Харківщини займається БФ «МІСІЯ ХАРКІВ». Клінічний онколог команди готує необхідну документацію та підбирає профільну лікарню в ЄС. Лікування надається на гуманітарній основі, так само покриваються витрати на житло та їжу. Благодійний фонд зосереджує зусилля на пацієнтах, які не мають можливості лікуватися в Україні. Для отримання допомоги пишіть на пошту oncology@missionkharkiv.com або в телеграм на номер +380506820634.
До чого варто бути готовим за кордоном?
4 березня ЄС активував Директиву про тимчасовий захист, щоб запропонувати швидку та ефективну допомогу людям, які тікають від війни в Україні, включаючи медичну допомогу. Утім, є багато «але»:
- Європейська медична система дуже бюрократизована. Перш ніж пацієнт потрапить на лікування до лікаря, він має зареєструватись, отримати житло і тільки після цього записатись на прийом. У кожній країні є певні відмінності, але система приблизно однакова. Та якщо ви скористаєтесь можливістю медичної евакуації через МОЗ, то вони зможуть спростити цю процедуру, забезпечити спецтранспортом, житлом і знайти клініку.
- Період очікування може сягати від декількох тижнів до декількох місяців.
- Після потрапляння до лікаря, можливо, потрібно пройти повторні обстеження, далі консиліум лікарів приймає рішення про подальше лікування.
- Якщо пацієнт у важкому стані, то важка дорога та довге очікування початку лікування може суттєво погіршити стан.
- Якщо в Україні були вичерпані всі протоколи лікування через прогрес хвороби і призначена знеболювальна терапія, то в Європі, на жаль, також не будуть продовжувати лікування, а запропонують хоспіс.

До кого звертатися по підтримку за кордоном?
European Cancer Organisation зібрали інформацію щодо надання соціальної, медичної допомоги українцям у 30 країнах Європи. Детальніше запосиланням.
Організація Youth Cancer Europe допомагає українським онкопацієнтам знайти лікування в Європі. Вони шукають клініки, допомагають перекласти медичні документи, підтримують контакти з пацієнтом, доки той не оселиться у новій країні і не почне лікуватися. Щоб отримати допомогу організації, потрібно заповнити форму на сайті.
Blue Heron— міжнародний фонд, який допомагає дорослим онкопацієнтам з України та пропонує супровід лікування в Румунії та Молдові. Фонд зібрав міжнародну команду онкологів, координаторів і перекладачів, які супроводжують кожного онкопацієнта на всіх етапах лікування. Звернутися можна, написавши на скриньки smagidson@blueheronfoundation.org та blueheronfoundation.org.
Жінкам із раком молочної залози допомагає організація OmeaLife в Польщі. Фахівці аналізують медичні документи та координують лікування, перекладають польською медичну документацію, реєструють пацієнток у клініках, допомагають із діагностикою та лікуванням.
Звернутися можна за телефоном +48 575 221 137 або написати на пошту ukraina@omealife.pl.
У Нідерландах інформаційну підтримку надає фонд Netherlands for Ukraine.
Лікування в Німеччині
Щоб отримати медичне обслуговування в Німеччині, важливо зареєструватися за місцем проживання в муніципалітеті або відділі реєстрації іноземців. Тоді людям, які виїхали з України, нададуть необхідну медичну допомогу. Платити за це не потрібно. Після цього пацієнти мають знайти відповідну клініку для лікування.
Zertifizierte Organ Krebs Zentren — це спеціалізовані центри, які займаються діагностикою та лікуванням раку. Адреси можна знайти на сайті. Поради для онкопацієнтів зібрали на сайті «Інформаційної служби онкології».
Німецька організація боротьби з онко надає фінансову підтримку і родичам або друзям (до 5 000 євро), які супроводжують пацієнтів на лікування: оплачують витрати на проїзд та проживання. Фонд допомагає тоді, коли пацієнт лікується в онкоцентрі «Onkologische Spitzenzentren» або сертифікованому онкологічному центрі Німецького товариства «Deutsche Krebsgesellschaft».
Крім того, українці мають можливість отримати одноразову грошову допомогу від німецької організації Cancer Aid. Кожен запит розглядається в індивідуальному порядку.
Вікторія Буянова наважилася і виїхала за кордон. Розповідає, що і в Нідерландах є багато труднощів. До клініки їй далеко добиратися. Соціальне таксі, яке надають для онкопацієнтів, доводиться чекати по кілька годин. Бувало, після хіміотерапій жінка поверталася додому потягом — а це, за її словами, ще той квест. Утім, Вікторія отримала найважливіше, що потрібно онкопацієнту: «Я відчуваю захищеність, знаю, що ліки завжди будуть, лікарі не зникнуть, лікарня стоятиме на місці, і все у мене йде за графіком, а в моєму стані — це головне. Мені продовжили те саме лікування, яке було призначене в Україні».
Авторки: Інеса Матюшенко, Ольга Сиротюк
- Поділитися: