Викрадення, спецоперація чи порятунок? Що відомо про зникнення українського екссудді Чауса в Молдові

5 квітня міністр внутрішніх справ Молдови повідомив про затримання першого підозрюваного у нібито викраденні українського екссудді Миколи Чауса. Про зникнення останнього 3 квітня повідомили молдовські ЗМІ, згодом підтвердили й правоохоронці.
«Неприпустимим» інцидент назвала президентка Мая Санду, а в поліції наголосили, що до викрадення причетні іноземні громадяни, які вже перетнули молдовсько-український кордон. Деталі про зникнення екссудді — у матеріалі hromadske.
Микола Чаус із 2002 до 2017 року працював у Дніпровському суді Києва. відомий вироками проти активістів Майдану, зняттям із розшуку колишнього регіонала Юрія Іванющенка, ув’язненням колишнього заступника голови Дніпропетровської ОДА Геннадія Корбана. У 2016-му НАБУ викрило Чауса на отриманні хабаря у 150 тисяч доларів, схованих у двох скляних банках.
Гроші нібито призначалися за винесення вироку у справі Світлани Сасевич, яку звинувачували в незаконному збуті наркотичних речовин. Обвинувачення просило для жінки 7 років позбавлення волі, суддя Чаус виніс вирок — 5 років умовно.
Через звинувачення у корупції в Україні Чаусу загрожує від 8 до 12 років позбавлення волі.
Викрадення 2.0?
«Його викрали біля спортцентру, де тренується його син. Запхали до мікроавтобуса й вивезли», — розповідає нам адвокат екссудді Юліан Балан. Він один із перших повідомив про зникнення Чауса у відеозверненні на Facebook і наголосив на тому, що держава не може захистити своїх громадян.
Юліан розповів нам, що разом із Чаусом під час події був його син та охоронці. Останніх, за словами захисника, також викрали, а потім залишили зв'язаними під мостом. Вони нібито нічого не встигли зробити. Згодом розповіли, що бачили, як Чауса посадили в машину з молдовськими номерами, у якій перебували 7 озброєних чоловіків. Вони нібито говорили російською мовою, а один сказав «SIS» (Служба інформації та безпеки Республіки Молдова — ред.).
На відео ймовірного викрадення можна розгледіти легковий Mercedes-Benz і вантажний мікроавтобус. В якийсь момент біля автівок починається бійка, після чого машини роз'їжджаються в різні боки.
Як видно на іншому відео, яке вперше опублікував молдовський депутат Ренато Усатий, а нам показав адвокат — машину, в якій везли Чауса, згодом змінили, пересівши на чорну іномарку.
Президентка Молдови Мая Санду засудила історію з нібито викраденням Миколи Чауса та звернулася до правоохоронців з вимогою в найкоротші терміни з'ясувати ситуацію. «Неприпустимо, щоб у Молдові зникали люди, незалежно від того, чи є вони громадянами країни, чи ні, незалежно від того, доведена чи ні їхня вина у скоєнні злочину», — сказала Санду.
За словами міністра внутрішніх справ Молдови Павла Войку, у справі щодо ймовірного викрадення колишнього судді Миколи Чауса є один затриманий іноземець. Також правоохоронці встановили авто, на яких пересувалися ймовірні викрадачі. Наразі продовжують пошуки інших імовірних співучасників.
«Цей злочин скоїли іноземні громадяни, які перетнули державний кордон. Вони вже покинули країну, перетнули кордон з Україною. У нас також є записи доказів українською мовою», — сказав міністр Войку.
Також він наголосив на тому, що для подальшого розкриття злочину вони співпрацюватимуть з Інтерполом та Службою інформаційної безпеки Республіки Молдова. Деталі про затриманого та можливі мотиви інциденту слідство на цьому етапі не озвучує.
«Планував повернутися до Києва»
Дружина Миколи Чауса Світлана вважає, що її чоловіка викрали вдруге. Першим викраденням вона називає його перевезення до Молдови у 2016 році.
«Я знаю точно, що нікуди їхати він не збирався. За його словами, він не пам’ятає, як опинився в Молдові. Про це ніколи ні з ким розмов не було. Його вивезли сюди (в Молдову — ред.) без його згоди й утримували залякуваннями», — зазначила в коментарі нам дружина екссудді.
Світлана Чаус вважає, що до того «викрадення» у 2016-му можуть бути причетні колишні адвокати чоловіка Андрій Смирнов та Кім Веремійчук, а також наближений до Петра Порошенка колишній депутат Олександр Грановський. На її переконання, Грановський може мати стосунок і до хабаря, який жінка називає провокацією.
Мотивами «нового викрадення» Світлана Чаус називає бажання її чоловіка повернутися в Україну. «Чітка позиція повернутися до Києва могла стати однією з причин викрадення. Він надіслав листа до Дніпровського суду за місяць до цього — з проханням допомогти», — розповіла нам дружина екссудді. Світлана Чаус надала нам копію того звернення з нібито підписом свого чоловіка.
«Це його остаточна позиція попри всі знущання та погрози з боку Сергія Лисенка (колишнього працівника прокуратури Києва — ред.)», — сказала дружина Чауса.

«Увесь цей період — чотири роки й шість місяців — я був фактично позбавлений можливості представляти свої права в Україні, а якщо і з’являлися фахівці, які називали себе “адвокатами”, то ніяких фактичних дій щодо захисту моїх інтересів у кримінальному провадженні не здійснювалося, відкрито ігнорувалася моя позиція», — написано у зверненні.
Водночас голова Дніпровського суду Києва Оксана Бірса нам у коментарі зазначила, що нещодавно на пошту справді надійшло звернення нібито від екссудді: «Нам із невідомої електронної адреси надійшло повідомлення від імені Миколи Олексійовича, яке жодним чином не було посвідчено. Ця особа повідомляла — “Звертаюся до колективу, я маю намір повертатися в Україну”. Ну, окей. Але на сьогодні Микола Олексійович звільнений зі штату суду, а тому ми позбавлені можливості посприяти чи щось вчиняти», — розповіла нам Оксана Бірса. Вона додала, що востаннє особисто спілкувалася з Чаусом у 2016 році, до його зникнення.

Друзі чи вороги?
Дружина екссудді запевняє, що всі ті, кого вона підозрює в роботі проти чоловіка, раніше мали дружні стосунки з ним. «З 2015 року й навіть раніше вони мали стосунки з моїм чоловіком — і навіть дружні. Виходить, що скористалися цією “дружбою” та погрозами, залякуванням, маніпулюванням викинули всю сім‘ю судді з країни як непотріб», — сказала дружина Миколи Чауса.
За її словами, у січні цього року додому до Чауса приходив чоловік на ім'я Сергій Лисенко і вимагав, аби екссуддя написати повторну заяву на надання політичного притулку. «Погрожував біля вхідних дверей у квартиру. А через 10 днів у матері Чауса загорілась хата і жінка чудом залишилась живою», — сказала дружина екссуді.
Нам у коментарі Сергій Лисенко, який наразі працює адвокатом, зазначив, що був у Молдові в січні цього року, але заперечив будь-який тиск і погрози в бік Чауса.
«У мене є договір з адвокатом Чауса щодо консультування з питань українського законодавства в його справі. Ми справді обговорювали питання повторного звернення щодо політичного притулку, але це повністю залежало від його вибору. Жодного тиску не було, це повна нісенітниця», — сказав нам Лисенко.
Він пояснив, що січнева розмова з Чаусом нічим не завершилась і заяву не подавали. Також Лисенко зазначив, що, попри закиди в його бік про зв’язок з Олександром Грановським, він не бачився з останнім понад два роки. На момент публікації матеріалу нам поки не вдалося зв’язатися з Олександром Грановським.

Раніше журналісти писали про те, що сприяти виїзду Чауса з України у 2016-му могло оточення тодішнього президента Петра Порошенка. Останній це заперечив, а перевірити інформацію взялося ДБР.
Зокрема журналісти оприлюднили судовий документ, де зазначено, що втечу Чауса у 2016-му, за версією слідства, організувала група у складі ексдепутата від БПП Олександра Грановського, ексначальника служби безпеки президента України Юрія Федорова, особи з ГУР Міноборони, а також колишнього адвоката Чауса, а нині заступника керівника Офісу президента Зеленського — Андрія Смирнова.
Останній нам у коментарі не заперечив інформацію про те, що підвозив колишнього суддю до певного місця, але пояснив деталі. «Ми тоді діяли як адвокати і за дорученням нашого клієнта. Отримали прохання, щоб ми з клієнтом під’їхали до певного місця. Ми приїхали — і все. Після цього попрощалися з клієнтом і втратили його з поля зору. А за яких обставин він виїздив, хто цьому сприяв, чи в законний спосіб — думаю, слідство має щодо цього інформацію», — розповів нам Смирнов.
Журналісти-розслідувачі RISE Moldova наголошували на тому, що суддя міг утекти з України за сприяння наближених до молдовського олігарха Володимира Плахотнюка голови молдовської бійцівської асоціації FEA Доріна Даміра та бізнесмена В'ячеслава Турку.
За даними слідства, Дамір і Турку прилетіли до Києва на чартерному рейсі, а з аеропорту виїхали на автомобілі одного з шефів Служби безпеки президента України Порошенка. «Співробітник служби безпеки президента України передав закордонний паспорт громадянина Республіки Молдова на ім'я Турку В. Г. Чаусу М. О. Після цього Чаус. М. О. і Дамір Д. М. без проходження прикордонного контролю перетнули державний кордон України. Водночас Турку В. Г. залишився в Києві», — йдеться у матеріалах українського слідства.
Ми звернулися до В’ячеслава Турку по коментар, проте він відмовився спілкуватися. Нашим колегам із Молдови раніше він заперечив інформацію про те, що нібито передавав свій паспорт для Чауса. «Ні, я не передавав свій паспорт. Якщо ви читали матеріали справи уважно, там усе написано. Але про пана Чауса я зазначу: якщо він скоїв злочин, і цей злочин доведено, нехай сидить у в'язниці», — казав Турку.

Спецоперація?
Колишній генеральний прокурор України Руслан Рябошапка зазначив, що викрадення Чауса — наслідок відмови співпраці молдовських правоохоронців.
«Ми намагалися доправити Чауса в Україну легально, проте генпрокурор Молдови (близький до колишнього президента Молдови Ігоря Додона) не підтримав нас. Тепер ситуація набула кримінального характеру», — написав Рябошапка. У телеграм-каналах «Джокер» і «Шептун», які пов’язують із блогером Анатолієм Шарієм, публікували відео та фото нібито викраденого Чауса.
На наші питання, чи могло викрадення екссудді бути спецоперацією українських силовиків, у Національному антикорупційному бюро не відповіли. Водночас у НАБУ зазначили, що офіційних повідомлень щодо викрадення судді до НАБУ від компетентних органів Молдови не надходило.
Речник СБУ Артем Дегтяренко нам у коментарі зазначив, що СБУ не коментує події, які сталися на території інших держав. «А в самій Службі кримінальних проваджень щодо пана Чауса немає», — додав Дегтяренко.
Що з екстрадицією?
Верховна Рада дозволила затримати суддю ще у вересні 2016-го, але тоді він уже втік з України. З листопада 2016-го Чаус перебував у міжнародному розшуку, а згодом його затримали в Молдові за екстрадиційним запитом. Проте досі не екстрадували.
За даними українського слідства, у 2016 році Чаус незаконно перетнув кордон. За цим фактом наразі триває розслідування. У Спеціалізованій антикорупційній прокуратурі нам сказали, що зараз тривають слідчі дії та встановлюється коло причетних до злочину. Про підозру в цій справі поки що нікому не повідомляли.
Тим часом Микола Чаус намагається отримати політичний притулок у Молдові.
За словами адвоката Миколи Чауса Юліана Балана, остаточне рішення щодо відмови або надання політичного притулку екссудді в Молдові має ухвалити Вища судова палата 28 квітня.
«Було рішення апеляційної палати, яким нам відмовили у політичному притулку. Ми подали касаційну скаргу, в якій вимагали призупинити дію рішення Апеляційної палати й зобов'язати надати політичний притулок. Вища судова палата висловилася лише в частині призупинення рішення (відмовила — ред.), а щодо притулку рішення буде 28 квітня», — сказав нам у коментарі адвокат Миколи Чауса Юліан Балан.
У Спеціалізованій антикорупційній прокуратурі зазначили, що в разі відмови відбудуться зрушення в питанні екстрадиції судді.
«Після набрання цим рішенням чинності суд першої інстанції в Республіці Молдова розгляне запит України на екстрадицію підозрюваного судді», — повідомили нам у САП, але додали, що цей процес може бути тривалим.
Раніше у Спеціалізованій антикорупційній прокуратурі заявляли, що Микола Чаус «усіляко уникає екстрадиції». У 2019 році президент України Володимир Зеленський навіть звернувся до тодішньої прем'єр-міністерки Молдови Маї Санду з проханням посприяти екстрадиції Миколи Чауса.
Чи могло так зване нове викрадення стати порятунком колишнього судді від можливої екстрадиції? Наразі питання відкрите.
- Поділитися: