Слухові галюцинації (голоси в голові) відчувають до 50-70% хворих на шизофренію. У багатьох випадках «голосу» шкодять людині: фрази, які вона чує, можуть містити негативну оцінку його особистості або заклик до небезпечних дій.

Британські дослідники змогли полегшити симптоми розладу у пацієнтів: вчені запропонували хворим поговорити з цифровим зображенням «голосу».

Дослідження опубліковане в журналі The Lancet Psychiatry.

У роботі брали участь 150 пацієнтів британських лікарень. Вік хворих становив від 18 до 65 років, у всіх були діагностовані розлади шизофренічного спектру або афективні розлади, що супроводжуються психозами. Всі учасники дослідження чули «голоси» протягом року, попри застосування лікарських препаратів. Хворих розділили на дві групи: 75 осіб проходили терапію за допомогою віртуального аватара, 75 увійшли в контрольну групу. Друга група проходила консультації з психіатром без використання віртуальних моделей. У період дослідження всі пацієнти продовжували приймати ліки.

Дослідники допомогли пацієнтам змоделювати в спеціальній програмі візуальний образ «голосу», який ті чули найчастіше (в середньому у кожного хворого налічувалося 3-4 «співрозмовники»). Пацієнти розмовляли з віртуальним втіленням галюцинацій щотижня протягом півтора місяця. У сусідній кімнаті з хворим був лікар, який спостерігав за пацієнтом за допомогою відеотрансляції. За допомогою штучної зміни голосу лікар вів діалог з пацієнтом від імені аватара, використовуючи фрази, характерні для галюцинацій конкретного хворого. Щотижня лікар фіксував, наскільки змінилися частота та інтенсивність «голосів». Також пацієнти вказували, як змінювався настрій їхніх галюцинацій — оціночні фрази, які чує хворий на шизофренію, можуть бути і засуджуючими, і, скоріше, доброзичливими.

За словами авторів роботи, терапія за участю аватара допомогла значно знизити частоту галюцинацій і рівень стресу, який вони викликали у хворих. Через 12 тижнів у семи з 75 пацієнтів, що проходили терапію, слухові галюцинації припинилися повністю. У контрольній групі від «голосів» за цей час позбулися двоє. Дослідники вважають, що методика віртуальних аватарів може стати корисним доповненням до медикаментозного лікування шизофренії.

Поділитись: