Науковці зі США виявили, що шимпанзе та люди мають однакову модель «соціального старіння» ㅡ особини старшого віку звужують своє коло спілкування, зміцнюють стару дружбу та менше сваряться.

Про це пише The Guardian.

Своє дослідження науковці проводили понад 20 років. Для цього залучили 21 шимпанзе у віці від 15 до 58 років у національному парку Кібале в Уганді. Для спостереження вони обрали саме приматів-чоловіків, оскільки вони мають міцніші соціальні зв’язки та частіше взаємодіють.

За понад 78 тисяч годин спостережень вчені виявили різноманітні «схеми дружби» між шимпанзе. Науковці помітили, що у старших шимпанзе більше взаємної дружби та менше односторонньої. Також у міру того, як примати старіли, вони ставали менш агресивними та менше сварились у своєму соціальному колі.

Це відкриття здивувало вчених, адже така поведінка зазвичай притаманна людям, згідно з теорією соціоемоційної вибірковості. Психологи аргументували, що люди похилого віку віддають перевагу позитивним стосункам, оскільки вони усвідомлюють, що «їх час закінчується». Однак багато приматологів стверджують, що шимпанзе не має людського почуття смертності. Вони припускають, що причиною їх поведінки є якась інша рушійна сила.

Професорка Джоан Сілк з Університету штату Аризона припустила, що оскільки чоловіки старшого віку менше конкурують за партнерів, вони можуть зосередитись на тісних взаємних стосунках з тими, кому довіряють. Водночас приматолог з Університету Тафтса в штаті Массачусетс Зарін Мачанда заявив, що «вони можуть просто бути дуже щасливими разом».

Поділитись: